Артритът е сборно название за над 120 вида възпалителни ставни заболявания. Различните видове артрит могат да се проявят в различна възраст и да имат различна симптоматика. Ежедневно, милиони хора по света се борят с артритните заболявания и търсят начин да облекчат болката. При някои артритът е в по – лека форма и позволява извършване на ежедневни задачи и ходене на работа. За други, интензитета на заболяването е толкова голям, че буквално ги обезсилва и прави рутинните дейности непосилни.
Омега – 3 мастните киселини са есенциални мастни киселини, които носят множество здравни ползи и участват в голям брой биохимични процеси в организма. Те имат изявени антиинфламаторни свойства и ефективно се борят с възпаленията в ставите. Освен това, тези полезни мазнини насърчават клетъчната регенерация и редуцират болката в ставите.
Какво представляват артритните заболявания
Терминът „артрит“ произхожда от Латински език и в директен превод означава „болка/ възпаление в ставата“. Всички форми на артрит увреждат ставите, но могат да засегнат и съседните тъкани. Най – разпространените форми на артрит засягат най – вече възрастни над 65 годишна възраст, но заболяването може да се прояви във всички възрасти. Според статистическите данни жените и хората с наднормено тегло са по – уязвими към развитие на състоянието.
Проявленията на артрита могат да се появяват и изчезват, а могат и да са константни. Понякога интензитета на симптомите не се променя с години, а друг път прогресира интензивно. Обикновено, индикациите за наличие на артрит се развиват с времето и стават по – интензивни. При възрастните първите признаци на заболяването често могат да се забележат още на 35 – 40 годишна възраст.
Симптомите на артрит
- Болезненост в една или повече стави
- Скованост
- Затопляне и зачервяване на ставата
- Наличие на подуване и отток в засегнатата става
- Ограничено движение на ставата, невъзможност за свиване и изпъване на ставата
- Усещане за слабост в околната мускулатура
- Повишаване на телесната температура (при остро възпаление)
- Влошаване на симптомите в ранните части на деня
- Умора и раздразнителност
- Ставни деформации (при ревматоиден артрит)
Причини за развитието на артрит
- Дегенеративни промени
- Намаляване на хрущялната тъкан
- По – малко количество синовиална течност в ставната капсула
- Ставни травми
- Нарушения в метаболизма
- Генетична предразположеност
- Претоварване и износване на ставата в следствие на спорт
Други фактори, които допринасят за развитието и влошаването на симптомите на артрит са:
- Имунна дисфункция
- Инфекции
- Пушене на цигари
- Затлъстяване
- Диабет
- Консумация на вредни храни
Най – често срещани видове артрит
- Остеоартрит – най – често засяга големите стави (коленни и тазобедрени), гръбначния стълб, ставите на ръцете
- Ревматоиден артрит – най – често засяга по – малките стави и тъканите около тях; разпространява се симетрично от двете страни на тялото
- Ювенилен артрит – засяга подрастващите
- Псориатичен артрит – може да засегне много стави, но най – често се развива в крайните стави ръцете и краката
- Болест на Бехтерев (анкилозиращ спондилит) – засяга гръбначния стълб
- Подагра – най – често засяга пръстите на крака и ходилото, но може да се разпростре и до други стави
Омега – 3 мастни киселини и здравето
Тези незаменими мастни киселини не се синтезират естествено в тялото. Тоест, трябва да си ги набавяме чрез храната или с помощта на хранителни добавки. Съществуват много видове Омега – 3 мастни киселини, но тези, които са най – важни за човешкото здраве са ALA (алфа-линоленова киселина), DHA (докозахексаенова киселина) и EPA (ейкозапентаенова киселина). Най – добрите източници на Омега – 3 са:
- Мазни риби – херинга, скумрия, сьомга, сардини
- Масло от ферментирал дроб на риба треска
- Рибено масло
- Масло от антарктически крил
- Рибен хайвер
- Някои семена – чия, лен
- Орехи
- Соя
Както вече споменахме, Омега – 3 мастните киселини имат важна роля в поддържането на добро здраве, тъй като са есенциален градивен компонент на липидите и клетъчните мембрани, участват в клетъчния метаболизъм и детоксикация. Големи количества DHA се съдържат в мозъка, ретината и нервната система. Множество проучвания през годините са доказали ползата от прием на Омега – 3 мастни киселини за:
- Оптимално развитие на мозъка на бебето по време на бременност
- Редуциране на риска от развитие на сърдечно – съдови заболявания
- Подобряване на симптомите на депресия и тревожност
- Насърчаване на здравето на костите и ставите
- Подсилване на здравето на очите
- Противодействане на възпалителните процеси
- Благоприятен ефект при астма, особено в детска възраст
- По – добър сън
Омега – 3 при артрит
Най – добрият начина да си набавяте необходимите хранителни вещества е чрез храната. В случая на есенциалните мастни киселини, специалистите препоръчват да се консумира риба поне 2 пъти седмично. В комбинация с други източници на Омега – 3, това количество би трябвало да предостави нужното количество есенциални мастни киселини. Реалността, обаче, е друга.
Статистиката показва, че типичната съвременна диета изобилства на Омега – 6 мастни киселини за сметка на Омега – 3. Оказва се, че по – голямата част от хората имат дефицит на тези ценни нутриенти и най – ефективният начин за запълването му е посредством прием на хранителни добавки с Омега – 3. Освен другите здравни ползи, поддържането на оптимални нива на Омега – 3 подобрява симптомите на артрит.
Съпътстваща терапия
Множество изследвания потвърждават благотворния ефект приема на Омега – 3 мастни киселини при наличие на ревматоиден артрит (РА). Проучване, публикувано през 2013 година, докладва, че приемът на рибено масло като съпътстваща терапия при лечение на РА подобрява крайния резултат и редуцира проявленията на заболяването.
Редуцуране на болката
Други изследвания идентифицират понижаване на артритната болка при прием на Омега – 3 суплементи. Една от предпоставките за този ефект е факта, че консумацията на Омега – 3 мастни киселини подобрява лубрикацията в ставната капсула и по този начин предотвратява болезненото търкане на ставите една в друга.
Противовъзпалителен ефект
Възпалението е естествен имунен отговор на организма при наличие на патоген. Понякога, обаче, в тялото се развиват хронични възпалителни процеси, които се характеризират с възпаление без наличие на дразнител. Артритът често се характеризира именно с хронично възпаление, което причинява болка и дискомфорт. Повишеният прием на Омега – 3 мастни киселини доказано редуцира възпаленията като модулира производството на възпалителни вещества (цитокини и ейкозаноиди).
В заключение
Приемът на Омега – 3 мастни киселини е важен за здравето като цяло и значително може да подобри състоянието на хора, страдащи от артритно заболяване. Вече обърнахме внимание на факта, че мнозинството от хората страдат от дефицит на тези ценни нутриенти и трудно могат да го запълнят само чрез промяна в начина на хранене. Разбира се, придържането към пълноценна и разнообразна диета и здравословен начин на живот винаги е първата стъпка към здравето. В допълнение, бихте могли за започнете суплементиране с масло от антарктически крил.
Крил ойл е един от най – добрите начини да добавите Омега – 3 мастни киселини към диетата си. Освен че е природосъобразен източник на есенциалните нутриенти, маслото от антарктически крил съдържа и астаксантин. Това е мощен многопрофилен антиоксидант, който ефективно се бори с оксидативния стрес и подобрява клетъчната устойчивост.
Помогнете на организма си да се справи със симптомите на артрит като му осигурите необходимите нутриенти!