През последните няколко десетилетия сърдечносъдовото здраве е основна тема на дискусия между доктори, фармацевти и общата публика. Това се дължи както на тревожната тенденция за увеличаването на диагностицираните с кардиоваскуларни проблеми, така и на факта, че именно сърдечносъдовите заболявания са водеща причина за смъртност в света. Всъщност, 1/3 от всички смъртни случаи през 2019 година са били причинени от сърдечносъдови болести, а от тях цели 85% са в резултат на инфаркт или инсулт.
Въпреки шокиращата статистика, обаче, лекарите неуморно ни насърчават да се грижим за здравето си, тъй като основната част от сърдечносъдовите заболявания могат да бъдат предотвратени чрез промяна в начина на живот и диетата. До голяма степен това се дължи на влиянието, което хранителният режим и физическата активност оказват върху нивата на холестерол в кръвта. Именно натрупването на „лош“ холестерол е предпоставка за запушване на артериите и увеличаване на риска от инфаркт и инсулт. В следващите редове ще разгледаме по – детайлно ролята на холестерола в сърдечносъдовото здраве и ще обсъдим начините за регулиране на нивата му.
Какво трябва да знаете за холестерола
Навярно всички са чували за холестерола и колко важно е той да бъде в граници. Истината е, че повечето хора, свързват думата „холестерол“ със сърдечносъдови проблеми, инфаркт и инсулт. Това, което мнозина не знаят, обаче, е че той не е само лош. В действителност, всяка клетка в човешкото тяло използва холестерол. Веществото участва във формирането на клетъчните мембрани, производството на някои хормони и синтеза на витамин D.
Холестеролът е вид липид, който се синтезира естествено от черния дроб и не се разтваря във вода. Той представлява бяло, подобно на мазнина вещество, което се транспортира в организма с помощта на произведени в черния дроб липопротеини. Липопротеините са миниатюрни частици от мазнина и протеин, пренасящи холестерола и триглицеридите (друг вид липид) през кръвообращението. Съществуват два вида холестерол, в зависимост от вида липопротеини, които го пренасят.
LDL – холестерол
LDL (low – density lipoprotein) холестеролът се пренася от черния дроб към организма посредством липопротеини с ниска плътност. Това е тъй нареченият „лош холестерол“. Определя се като лош, тъй като натрупването му може да доведе до ограничаване на потока на кръв през кръвоносните съдове. Тези холестеролни наслагвания сe наричат плаки и са изключително опасни, защото могат да се откъснат и да запушат артерия, причинявайки инфаркт или инсулт.
HDL – холестерол
HDL (high – density pipoprotein) холестеролът се грижи за връщането на LDL – холестерола към черния дроб, където може да бъде преработен и изхвърлен от организма. Точно затова този тип холестерол се смята за „добър“. Поддържането на здравословни нива на HDL – холестерола предпазва наслагването на плаки по артериите и помага за изчистване на вече съществуващите. По този начин HDL – холестерола спомага сърдечносъдовото здраве и редуцира шанса от инфаркт, инсулт, сърдечни болести и образуване на съсиреци.
Как да разберете дали холестеролът ви е в норма
Отлагането на LDL – холестерол по стените на артериите е процес, който се развива с години и се влияе от множество ендогенни и екзогенни фактори. За съжаление, наслагването на холестеролни плаки протича безсимптомно. Тоест, дори и нивата на холестерол в кръвта ви да са извън нормата, няма как да разберете това самостоятелно. Много хора разбират че имат висок холестерол едва когато получат сериозни усложнения, като инфаркт или инсулт.
Единственият начин за измерване на холестерола е чрез лабораторно изследване на липидния профил. Тестът е кръвен и изследва общото ниво на холестерол, LDL – холестерол, HDL – холестерол и триглицериди. Резултатът от липидния профил ще ви покаже дали имате висок холестерол. Диагнозата се поставя когато общия холестрол е повишен или когато LDL – холестерола е над нормата. Високият холестерол е особено опасен когато нивата на HDL – холестерола са прекалено ниски, а тези на LDL – холестерола са прекалено високи.
Общоприетите норми за холестеролните нива са както следва:
- Общ холестерол – оптимално ниво – 200mg/dL; високо ниво – над 240mg/dL
- HDL-холестерол – оптимално ниво – 60mg/dL или по – високо; ниско ниво – 40mg/dL за мъже и 50mg/dL за жени
- LDL-холестерол – оптимално ниво – 100mg/dL; високо ниво – над 160mg/dL
Колото по – ниско е нивото на LDL- холестерола и по – високо на HDL-холестерола, толкова по – добре е това за здравето.
Какво е влиянието на високия холестерол върху здравословното състояние
В дългосрочен план, високият холестерол може сериозно да навреди на здравето и да влоши качеството на живот. Ако състоянието не се третира и нивата останат извън нормата е много вероятно да развиете атеросклероза. Това е сърдечносъдово заболяване, което се изразява в натрупване на плаки по стените на артериите и ограничаване на притока на кръв от и към сърцето. Атеросклерозата причинява увреждане на артериалните стени и повишава риска от образуване на животозастрашаващи кръвни съсиреци. Усложненията при атеросклероза включват:
- Ангина пекторис (или гръдна жаба) – остра болка в гръдната област
- Хипертония
- Увреждане на бъбреците
- Инсулт
- Сърдечен удар
В допълнение, високите холестеролни нива засягат дейността на жлъчката и повишават риска от образуване на жлъчни камъни.
Фактори, които повишават риска от покачване на нивата на холестерола
Според научните данни, високите нива на холестерол могат да се дължат на наследствени фактори. Известно е, че хората които имат пряк родственик, диагностициран с висок холестерол са много по – уязвими на състоянието. Други фактори, които оказват влияние са:
- Наднормено тегло или затлъстяване
- Консумация на нездравословни храни
- Липса на физическа активност
- Тютюнопушене
- Хронични заболявания като диабет, бъбречно заболяване, хипотиреоидизъм
Високият холестерол е състояние, което всеки може да развие и първите индикации за него могат да се установят между 20 и 30 годишна възраст. Американският народ е най – засегнат от сърдечносъдовите заболявания и затова специалистите там препоръчват регулярно следене на нивата на холестерола. Според американските кардиолози всеки човек под 40 годишна възраст трябва да си прави липиден профил през период от 3 години. След достигане на тази възраст, лекарите препоръчват ежегодно тестване.
Как да поддържате холестеролните нива в норма
Ако имате висок холестерол, лекарят ви ще ви зададе въпроси относно диетата и начина ви на живот. Твърде вероятно е част от храните, които консумирате допринасят за неблагоприятното положение. Всъщност, диетата е определящ фактор за нивата на холестерол в кръвта. Прекомерната консумация на наситени и транс мазнини, животинските продукт, пържените храни и голяма част от печивата значително повишава LDL-холестерола.
Точно затова задължителна част от терапията за понижаване на холестеролните нива е преминаването към здравословен режим на хранене. Ограничаването или пълното изключване на продукти с високо съдържание на холестерол е важна крачка към доброто здраве. Това може да бъде повратна точка и да предотврати приема на медикаменти за регулиране на нивата на холестерола. В допълнение, консумацията на свежи плодове и зеленчуци, леки меса, Омега – 3 мастни киселини и растителни продукти, богати на фибри е основата на балансираната диета. Повече информация относно начините за овладяване на лошия холестерол и подходящата диета ще прочетете в следващата част на статията. Следете блога ни!