Случва ли ви се да не можете да се концентрирате и да се чувствате объркани през деня? Имате ли усещането, че мозъкът ви е замъглен и не успява да изпълнява регулярните си функции? Ако забелязвате нарушение в когнитивните си функции, отпаднали сте и не можете да се съсредоточите, може би страдате от мозъчна мъгла (brain fog). Да, точно така, мозъчна мъгла! Колкото и странно да звучи, т.нар. замъгляване на мозъка засяга стотици милиони хора по света и компрометира както здравословното им състояние, така и личния и работния им живот.
Мозъчната мъгла е реален проблем, който може да се прояви при всеки човек и по всяко време. Понякога състоянието е единствен симптом, а друг път е проявление на по – сериозен здравословен проблем. При всички случаи, то не бива да бъде пренебрегвано и отмятано като „характерно за съвременния живот“! В случай че страдате от ментална мъгла, причинена от друго заболяване е необходимо първо да адресирате първопричината за появата ѝ. Ако обаче състоянието ви не е симптом на болест, а реакция на организма спрямо начина на живот и динамиката на ежедневието, то тогава има различни начини, по които проблемът може да бъде адресиран. В следващите редове ще обсъдим различни техники за справяне с мозъчната мъгла и начини за овладяване на симптомите ѝ.
Какво представлява мозъчната мъгла
Мозъчната мъгла е състояние, при което мозъкът буквално се замъглява и може да изпълнява нормалните си функции. Страдащият обикновено се чувства объркан, липсва яснота и концентрирането е изключително трудно. Проявленията на състоянието могат да бъдат много и различни, според специфичните потребности на всеки човек. Общото между всички хора, които са имали мозъчна мъгла е невъзможността за фокусиране на вниманието и изпълняването на дейности, свързани с концентрацията. Други проявление на състоянието включват:
- Проблеми с концентрацията
- Невъзможност „да си съберете мислите“
- Трудности със запомнянето и проследяването на извършваните действия
- Физическо и / или психическо изтощение
- Липса на мотивация и интерес към присъщи за човека дейности
- Неясни и трудни за асимилиране мисли
- Главоболие и тежест в главата
- Замъгляване на зрението (само в някои случаи)
Причини за поява на мозъчната мъгла
Както вече споменахме, замъгляването може да бъде причинено от друго здравословно състояние или да доведе до развитие на проблем. Като самостоятелен симптом, мозъчната мъгла най – често се причинява от тревожност и претоварване на „системата“ мозък. Други състояния, които могат да отключат състоянието са:
- Недостатъчно количество или непълноценен сън
- Хормонални флуктуации
- Нутритивни дефицити, в това число недостиг на витамин В12
- Нездравословна диета
- Употреба на определени медикаменти
- Медицински състояния, включително депресия, диабет, анемия, мигрена, Алцхаймер, множествена склероза и др.
- Дехидратация
Човешкият мозък е суперкомпютър, който изпълнява хиляди процеси ежедневно. Когато този уникален орган бъде засегнат от стрес и тревожност, обаче, алгоритъмът му на работа се нарушава и всички останали процеси започват да се забавят. Казано с други думи, ежедневното и системно претоварване на суперкомпютъра го изтощава и допринася за образуването на мозъчна мъгла. В комбинация с лошата диета и останалите стресори на околната среда, не е изненадващо, че все повече съвременни хора се сблъскват със състоянието.
Как да се справите с мозъчната мъгла
Първата стъпка към справянето с проблема е идентифицирането му. Мозъчната мъгла е многоизмерно състояние, чието диагностициране изисква отдаденост и наблюдателност както от страна на специалиста, така и от пациента. Една от най – важните задачи е определянето на първопричината и тригерите на състоянието. Тъй като стресът е един от главните прекурсори на менталното замъгляване, овладяването на техники за справяне с него е един от главните начини за „вдигане“ на мъглата. Друг основен фактор е диетата. Приемането на хранителни вещества, които подхранват мозъка и когнитивната дейност, като Омега – 3 мастни киселини, е изключително важно за правилното му функциониране.
Сънят като средство за детоксикация и презареждане на мозъка
Сънят е един от най – важните физиологични процеси. По време на сън в мозъкът се задействат процесите на детоксикация и клетъчна регенерация. Освен че се пречиства, мозъкът буквално презарежда батериите си по време на спане. За да се случи това, обаче, е необходимо да бъдат изпълнени определени условия.
На първо място количеството и качеството на нощния сън са предопределящи за здравето на мозъка. Както знаете, здравната препоръка е да получаваме 6 – 8 часа пълноценен, непрекъснат сън на всеки 24 часа. Спането през тъмната част на денонощието стимулира синтеза на мелатонин. Жизненоважният хормон участва в регулацията на циркадните ритми и предотвратява клетъчното стареене. Веществото е изключително мощен антиоксидант, който обезврежда и изхвърля свободните радикали от организма. Още повече, мелатонинът редуцира тревожността и действа благоприятно при депресивни състояния. Дефицитът му се свързва с повишени нива на стрес и понижен имунитет.
Лишаването от сън доказано забавя когнитивните процеси и влошава мозъчното здраве. Системното недоспиване неминуемо има негативен ефект върху цялостното благосъстояние и води до раздразнителност, ниска продуктивност през деня, трудности с концентрацията, хронична умора, а в дългосрочен план и до психо – емоционални проблеми.
Хобито и хормоните на щастието
Хроничният стрес се появява тогава, когато започнем да пренебрегваме личните си нужди, за сметка на работата и ежедневните задължения. Разбира се, в днешното динамично и натоварено ежедневие персоналната грижа се е превърнала в изключителен лукс и привилегия за неколцина. Изглежда в някакъв момент от живота си всички възрастни са решили, че почивката и любимите занимания са тотална загуба на време и излишен лукс.
Въпреки че това звучи нелепо и откровено неразумно, мнозинството от хората ежедневно пренебрегват себе си, в гонене на някакъв абстрактен идеал за продуктивност и реализация. И докато системно избираме стреса, умората и нещастието си, ние малко по малко вървим срещу собственото си здраве.
Според множество проучвания практикуването на любими занимания стимулира секрецията на т.нар. хормони на щастието – серотонин, окситоцин, допамин и ендорфин. Всички тези вещества са неразривно свързани с положителните емоции, мотивацията и усещането за удовлетворение, удоволствие, любов и пълноценност. Когато в организма се отделят хормони на щастието, мозъкът моментално получава доза енергия и концентрацията и продуктивността ни нарастват и естественият имунитет се подсилва.
Обратно, понижените нива на тези хормони влошават когнитивните функции и затормозяват всички биологични процеси. С други думи, ако всеки ден отделяте 30 – 60 минути за любимото си занимание, вие на само получавате емоционално удовлетворение, а и помагате на организма си да бъде по –здрав, устойчив и продуктивен. Затова се постарайте да отделяте малко време за хобито си дори в най – заетите дни!
В следващата част на статията ще обсъдим още техники за справяне с менталната мъгла и ще разгледаме по – детайлно важността на диетата за поддържането на оптимално мозъчно здраве. Следете блога ни за продължението!