Днес продължаваме темата за мозъчната мъгла и начините за справяне със състоянието.
Медитация за справяне със стреса и напрежението
Когато се чувствате претоварени и не успявате да се съсредоточите медитацията може и да не ви се струва като най – добрият начин за справяне със ситуацията. Дори и при нормални обстоятелства, повечето хора избягват да остават сами с мислите си. И все пак, медитацията е древен метод за свързване с т.нар. вътрешен глас и постигане на душевен мир. Освен това хилядолетната практика доказано редуцира нивата на стрес и балансира психо – емоционалното състояние. Още повече, медитацията ни учи как по – добре да реагираме в напрегнати ситуации и по този начин не само ни лекува, а и ни предпазва от стреса и тревожността. Друг бонус на медитирането е, че повишава концентрацията и подобрява вниманието.
Вярно е, че медитацията изисква постоянство, отдаденост и работа, но вложеното време със сигурност си струва. За щастие в наши дни не се налага да ходите до Индия или Тибет, за да си намерите учител, който да ви научи как да медитирате. Днес можете да откриете множество медитативни техники с едно кликване на телефона си и да започнете своето пътуване към вътрешен мир още сега. Само помнете, целта на медитацията е да релаксирате! Не бъдете критични към себе си и не си поставяйте очаквания – просто се отпуснете и се освободете от стреса.
Чувате ли какво ви казва тялото
Човешкото тяло е уникална биологична машина, която притежава множество интелигентни системи за самосъхранение. В повечето случаи тези системи започват да ни подават сигнали при най – малък вътрешен дисбаланс. Въпросът е дали ние сме се научили да отчитаме тези сигнали.
Когато мозъчната мъгла е индуцирана от стрес, обикновено се наблюдава модел на проявяване на симптомите. Обърнете внимание в какви ситуации започвате да изпитвате влошаване на състоянието и каква е продължителността на кризата. Самонаблюдението и проследяването на симптомите е изключително важно за разбирането на проблема и решаването му. След като сте идентифицирали тригерите за когнитивната мъгла по – лесно ще можете да ги адресирате и избягвате.
Състояния като мозъчната мъгла често могат да бъдат един вид защитен механизъм на организма в ситуации на прекомерен стрес и тревожност. Следващата стъпка е да установите дали има нещо, което успокоява ума ви и го възвръща към нормалното му състояние. Съзнателното и целенасочено вслушване в тялото е най – добрият начин за проследяване на тонуса и решаване на зараждащите се здравословни проблеми още преди да са се развили напълно. За щастие има голям брой техники, които ни учат как да отчитаме и разпознаваме сигналите, които организмът ни подава. Медитацията е един от тях!
Научете се да се справяте със стреса
Проблемът със стреса е, че повечето хора са си втълпили, че той е нещо, с което просто трябва да живеят и колкото повече от него понасят, значи толкова по – добре се справят. Разбира се, това е до момента, в който тялото ни не откаже и просто не можем да поемем повече…
Възприятието, че винаги трябва да даваме 100% от себе си и непрестанно да сме продуктивни е самоунищожително. Именно тази настройка за живота ни кара да се изтощаваме до крайност както физически, така и психически. Макар и да работи за мнозина, това огромно психо – емоционално напрежение неминуемо причинява здравословни проблеми при повечето хората. Това се дължи на дълбоко закодирани биохимични процеси, които настъпват в организма при стрес.
Постоянният стремеж към 100% продуктивност изтощава нервната система и вкарва тялото в режим „бий се или бягай“ (fight or flight). Причината е проста – мозъкът възприема прекомерния стрес по един и същи начин. Независимо дали животът ни е под заплаха или не можем да си намерим място от напрежение заради наближаващ краен срок, в тялото се отделят стресови хормони. В дългосрочен план, това води до вътрешен дисбаланс, понижен имунитет, нарушени когнитивни функции.
Изгответе си личен план за стрес – мениджмънт
- Поддържайте баланса работа – почивка и не нарушавайте установените лични граници.
- Научете се да отказвате, когато и без това сте претоварени.
- Изгответе си три техники за справяне със стреса навсякъде и по всяко време, които работят за вас. Това може да бъде няколко минути за дълбоко дишане, кратка медитация, слушане на музика, която ви успокоява и тн.
- Всеки ден отделяйте по малко време само за себе си.
- Спортувайте. Ползите от редовния спорт са неопровержими! Умерената физическа активност доказано подобрява концентрацията и фокуса и стимулира когнитивните функции.
- Отдръпнете се от ситуацията, която ви напряга за момент. По този начин не само ще редуцирате нивото на стреса, а и ще погледнете проблема от друг ъгъл. Въпреки че много хора си мислят, че кратката почивка ще ги разконцентрира, моментното излизане от ситуация без видимо решение избистря ума и подобрява фокуса. При всички положения, в момент на ментално замъгляване едва ли бихте дали най – доброто от себе си!
Обърнете внимание на нутритивните си нужди
Храната е неразривна част от поддържането на добро физическо и психо – емоционално здраве. Недостатъчното количество храна, липсата на определени хранителни вещества и нездравословната диета са фактори, които имат директно влияние върху концентрацията и цялостната когнитивна дейност.
Не е тайна, че когато са претоварени, повечето хора прибягват до консумация на полуфабрикати и бързи храни, обикновено с високо съдържание на празни въглехидрати. За всички е ясно, че тези храни съдържат малко или никакви полезни вещества. Не само че не ви набавят нутриенти, които да стимулират производството на енергия, тези храни често ви оставят с усещане за умора и летаргичност.
Още повече, тревожността често причинява стомашно – чревни неразположения и води до понижен апетит. Нередовното хранене, от своя страна, понижава енергийните нива и може да причини главоболие, световъртеж и отпадналост. За да избегнете тези неприятни симптоми е необходимо да се храните редовно и да се хидратирате добре. Поради вече изяснени причини правилото „по – добре нещо, отколкото нищо“ не е най – добрият съветник. Затова се старайте винаги да имате нещо полезно за хапване под ръка.
Храни за по – добро мозъчно здраве
- Пресни плодове и зеленчуци
Горските плодове и зеленолистните зеленчуци са добре познати с положителното си влияние върху мозъка. Те съдържат множество антиоксиданти и спомагат пречистването. - Пълнозърнести храни
- Постни протеини, като птиче месо, риба, бобови култури
Протеините са изключително важни за здравето на мозъка и производството на енергия. Всъщност, консумацията на протеин на закуска е най – добрият начин да си осигурите енергия през целия ден. - Ядки и семена
Освен че съдържат Омега – 3 мастни киселини, ядките са добър източник на витамин Е и магнезий и други витамини и минерали. Наблегнете на орехи, бадеми, макадамиа, кашу, пекани, тиквени семки. - Храни, богати на витамин Б
Омега – 3 мастните киселини, особено DHA, са есенциални за мозъчното здраве. DHA е аминокиселина, която влия върху когнитивната дейност и участва в мозъчното развитие. Веществото е мощен антиоксидант, който предпазва мозъка от вредното въздействие на свободните радикали, понижава риска от развитие на депресия и тревожно разстройство и подобрява когнитивните функции. Освен това аминокиселината има положителен ефект върху състоянието на очите и сърцето.
Редовният прием на DHA доказано подобрява мозъчното здраве, засилва концентрацията, редуцира вероятността за проявяване на мозъчна мъгла. Маслото от антарктически крил е отличен източник на DHA. Осигурете на мозъка си незаменимите Омега мастни киселини като поръчате Nordic Krill Oil от нашия сайт!