Псориазисът е неприятно дерматологично заболяване от автоимунен характер, за което се смята, че засяга около 3% от населението на света. Изразява се в лишеи по кожата, които причиняват болка и дискомфорт и могат да засегнат различни участъци от тялото. Състоянието не е заразно. Тъй като най – често се проявява на видими места, като ръцете и веждите, псориазисът може да окаже сериозно влияние върху самочувствието и самооценката на болния. За съжаление, към момента не е известно лечение на заболяването. Въпреки това съществуват много неща, които могат да бъдат предприети за облекчаване на неразположението и контролиране на симптомите. Известно е, че приемът на Омега – 3 мастни киселини е подходяща съпътстваща терапия, която осезаемо подобрява състоянието.
Най – важното за псориазиса
Както вече споменахме, псориазисът е автоимунно заболяване. То причинява абнормално производство на кожни клетки, съпътствано с възпаление, сърбеж и болка. В следствие на прекомерното образуване на тези клетки, по кожата се появяват удебелени червени „плаки“, които типично са покрити с люспи със сребристо – бял цвят. Лекарите лесно различават псориатичните плаки от проявленията на прекалено сухата кожа, тъй като лезиите засягат кръвоносните съдове и епидермиса в дълбочина . Специфичното при заболяването е, че пролиферацията на кожните клетки е много ускорена, понякога до 10 пъти по – бързо от нормалното.
Като цяло, псориазисът може да се прояви във всяка възраст, но е установено, че първите симптоми най – често се появяват между 15 и 35 годишна възраст. Според статистическите данни, състоянието засяга в еднаква степен мъжете и жените и не се влияе от цвета на кожата. Плаките могат да засегнат всяка част на тялото, а в по – тежки случаи покриват големи участъци от кожата и могат дори да доведат до видоизменения на ноктите на ръцете и краката. Всъщност, при цели 50% от хората, страдащи от псориазис се засягат и ноктите. Типично заболяването протича на пристъпи, последвани от периоди без симптоми.
Видове псориазис
Съществуват няколко разновидности на псориазис, които се класифицират според вида и мястото на поява на плаките:
- Плакатен псориазис (psoriasis vulgaris)
Това е най – често срещаната форма на заболяването. Проявява се като изпъкнали червени струпвания / петна от клетки, покрити с бели люспи. С течение на времето петната се разрастват и могат да се слеят в големи плаки, които сърбят и болят. Най – често се появяват в областта на лактите, скалпа, коленете и торса и имат симетрично разположение. Може да засегне и врата, лицето и стъпалата. Други симптоми включват:
- Суха кожа, склонна към напукване и кървене
- Болезненост около петната
- Усещане за парене в засегнатите области
- Болезненост в ставите
- Деформиране и промени в цвета на ноктите
- Капковиден псориазис (psoriasis guttata)
- Пустулозен псоразис (psoriasis pustulosa)
- Инвертен псориазис (psoriasis inversa)
- Ексудативен псориазис (psoriasis exsudativa)
- Еритродермичен псориазис (erythrodermia psoriatica)
Причини за развитие на псоризис
Към момента не е известно каква е точната причина за развитие на псориазис. Все пак, учените са установили, че заболяването има генетичен елемент. Данните от редица изследвания идентифицират, че някои хора наследяват гени, които ги предразполагат към псориазис. В действителност, обаче, процентът на болните от псоризис, които имат и генетична предразположеност е едва 2 – 3%.
От друга страна, свръхпроизводството на кожни клетки се дължи на автоимунен отговор, който задейства белите кръвни телца, познати като Т-клетки и ги кара да атакуват кожните клетки. В следствие на атаката се задейства прекомерна пролиферация на кожни клетки в изключително кратки интервали от време. Тъй като тялото не може да отреагира толкова бързо и да изхвърли старите кожни клетки, новите просто се трупат едни върху други, образувайки повдигнатите петна и плаките. Причината за тази реакция не е известна.
Тригери и рискови фактори
Установено е, че има различни фактори, които могат да индуцират пристъп. За различните хора, тригерите са различни, но най – често срещаните са:
- Ниски температури и сух въздух
- Стрес
- Инфекции (стафилококови и стрептококови)
- Нараняване на кожата, дори ухапване от насекоми
- Прием на определени медикаменти, в това число бета-блокери, лекарства за биполярно разстройство, медикаменти против малария и др.
- Консумация на алкохол
- Тютюнопушене , включително и пасивно пушене
- Наднормено тегло
- Диета, богата на възпалителни храни
Ако страдате от псориазис е добра идея да обърнете внимание на нещата, които провокират вашите пристъпи и да се опитате да ги избягвате на всяка цена.
Съпътстващи състояния
При много от пациентите с псориазис се наблюдават и следните състояния:
- Псориатичен артрит – засяга около 30% от всички страдащи от псориазис
- Хипертония
- Диабет тип II
- Сърдечносъдови заболявания
- Проблеми с бъбреците
- Болест на Крон
- Паркинсон
- Проблеми с очите
Диагностициране и терапия
Поставянето на диагноза „псориазис“ става по два начина – чрез медицински преглед и посредством вземане на биопсия. Щом проблемът бъде диагностициран, могат да се обсъждат опциите за терапия. Най – често се предписват лечебни кремове за външно приложение, като кортикостероиди, ретиноиди, мазила със салицилова киселина и витамин Д, овлажняващи кремове. При по – сериозни случаи на псориазис може да се наложи прием на лекарства или инжекции. UV терапията също дава добри резултати. Тя се състои в излагане на кожата на ултравиолетова светлина под лекарски надзор. UV лъчите неутрализират свръхактивните бели кръвни телца, които атакуват кожата.
Обикновено лекарите назначават многокомпонентна терапия. При някои лечението остава едно и също през целия им живот, докато при други се налагат периодични промени. Освен изброените методи за контролиране на заболяването, специалистите често препоръчват спазване на здравословен хранителен режим, поддържане на оптимално тегло и прием на хранителни добавки. Без съмнение, Омега – 3 мастните киселини оглавяват този списък.
Омега – 3 при псориазис
Омега – 3 са есенциални мастни киселини, които засягат множество телесни функции и имат общоукрепващ ефект. Установено е, че допълнителният прием на хранителни добавки с Омега – 3 значително подобрява симптомите на псориазис и облекчава неразположението. Една от функциите на тези мастни киселини е да лубрикират клетките, като по този начин също редуцират възпалението. В допълнение, Омега-3 лекуват увредената кожа и успокояват болката и сърбежа и редуцират зачервяването. Още повече, поддържането на оптимални нива Омега-3 мастни киселини има благотворен ефект върху останалите витални системи и понижава риска от развитие на съпътстващи заболявания. Омега – 3:
- Подобряват сърдечно – съдовото здраве и предпазват от инфаркт
- Облекчават болката и възпалението при артрит
- Възстановяват чревната мукоза
- Заздравяват структурата на кожата
Според редица проведени изследвания, приемът на Омега – 3 суплементи в продължение на 3 месеца видимо подобрява псориатичната симптоматика. Маслото от антарктически крил е един от най – добрите източници на Омега – 3 мастни киселини, познати до сега. Добито по метода на студена екстракция от антарктически крил, това масло се отличава с чистия си състав и отлична усвоимост от организма. Освен ценните Омега-3 мастни киселини, маслото съдържа още:
- Омега – 6 и – 9 мастни киселини
- Витамин А
- Витамин Е
- Астаксантин
- Холин
- Флавоноиди
Други натурални източници на Омега-3 са лененото масло, орехите, чията, сьомгата, херингата, скумрията, сардините, маслото от коноп.