Невропатията е заболяване на периферната нервна система, с което живеят милиони хора по света. Обикновено то засяга крайниците, но в някои случаи може да се разпространи и до други части на тялото. В голяма част от случаите и при навременно диагностициране състоянието може да бъде овладяно, а понякога дори и реверсирано. Въпреки че има много потенциални причини за възникване на заболяването, диетата често оказва осезаемо влияние върху неговата прогресия, а понякога и развитието му. Храната и напитките, които поемаме могат да бъдат както лек за тялото, така и отрова. Точно затова спазването на балансирана диета и консумацията на определени нутриенти може да окаже значителна подкрепа в опазването на нервите от увреждане.
Най – важното за невропатията
Невропатията, наричана още периферна невропатия, е състояние, което показва, че има увреждане или дисфункция на един или повече нерви на периферната нервна система. Това означава, че функциите на невроните (нервните клетки) са нарушени и те не могат да комуникират адекватно помежду си или с мозъка. Тоест, информацията, която достига до мозъка от засегнатите нерви е грешна или липсва напълно. Така например, в случаите на диабетна невропатия болният може да им рана на крака и дори да не разбере, тъй като увредените нерви няма да подадат сигнал за болка. Това може да доведе до сериозно възпаление.
Симптомите на невропатията зависят както от вида нерви, които заболяването засяга, така и от причината за възникването му. Периферната нервна система е оборудвана с три типа нерви – сензорни, моторни и автономни. Сензорните нерви предават съобщения на мозъка информацията, събрана от сетивата посредством гръбначния мозък. Моторните нерви предават съобщения от мозъка към мускулите и по този начин отговарят за движенията. Автономните нерви отговарят за действия, които са извън прекия ни контрол. Такива са дишането, храносмилането, туптенето на сърцето, потенето, контролирането на пикочния мехур и сексуалната възбуда.
Симптоми на невропатия
Невропатията може да се развие бавно, в продължение на месеци или дори години. В други случаи заболяването поразява нервите много бързо и прогресивно се развива. Когато процесът е по – дълъг диагностицирането му става по – трудно. Това се дължи на факта, че пациентите често пренебрегват първите симптоми или ги отдават на нещо друго. В много случаи, докато диагнозата бъде поставена вече е настъпило трайно увреждане. В зависимост от вида невропатия, най – често срещаните симптоми включват:
- Моторна невропатия – схващане на мускулите; мускулна слабост; потрепване; парализа
- Сензорна невропатия – мравучкане; изтръпване; редуциран усет при горещо, студено и болка; повишена чувствителност и усещане за болка без причина; болезненост в засегнатия участък; загуба на равновесие; липса на координация
- Автономна невропатия – ускорен сърдечен ритъм; констипация; диария; световъртеж; често оригване; гадене; неравномерно потене; сексуална дисфункция; затруднено уриниране и др.
Причини за развитие на периферна невропатия
Една от най – често срещаните причини за развитие на невропатия е диабетът. Освен това, състоянието може да бъде провокирано:
- Физическа травма
- Инфекция
- Автоимунно заболяване
- Прием на определени медикаменти
- Алкохолизъм
- Интоксикация
- В следствие на химиотерапия
- Нарушения в оросяването на крайниците
- Витаминен дефицит
- В следствие на притискане от тумор или при прищипване на нерви
- Наследственост и др.
Ролята на диетата в овладяването на периферната невропатия
Точно както всички останали части на човешкото тяло, нервите се нуждаят от балансиран прием на нутриенти, за да функционират правилно. Всъщност, именно диетата е един от начините за предотвратяване и подобряване на състоянието.
Контролиране на кръвната захар
По – нагоре споменахме, че водещата причина за развитие на невропатия е диабетът. Контролирането на нивата на кръвната захар е основополагащо в борбата със захарната болест, следователно и с невропатията. Едно от първите неща, които страдащите от диабет и диабетна невропатия е да изключат от менюто си продуктите, съдържащи захар и други подсладители с висок гликемичен индекс. Тук подчертаваме, че подсладителите далеч не се съдържат само в сладкишите, соковете и безалкохолните напитки. Много от консервираните храни и полуфабрикатите, както и солените снаксове имат високо съдържание на добавени захари. Още повече, този тип продукти често съдържат празни въглехидрати. В допълнение, по – голямата част от пакетираните стоки включват в състава си множество изкуствени добавки, които допълнително затормозяват храносмилането и вредят на здравето.
Вместо това заложете на свежите зеленчуци, пълнозърнестите култури, нетлъстите меса, качествените млечни продукти, бобовите култури. Свежите плодове също могат да бъдат консумирани от диабетици. Все пак е добре да не прекалявате с приема на онези от тях, които имат високо съдържание на плодови захари. Такива са бананите, пъпеша, гроздето, ананаса, фурмите. Диетата, богата на диетични фибри помага за регулиране на нивата на кръвната захар. Това се дължи на способността на влакнините да удължават процеса на храносмилане и така да предотвратяват резките скокове в кръвната глюкоза. Тези мерки няма да възстановят увредените нерви, но със сигурност ще спомогнат за предотвратяване на прогресията на заболяването.
Важността на витамин В12
Витамин В12 играе важна роля в изграждането и поддържането на миелиновата обвивка на нервите. По този начин нутриентът се грижи за тяхното здравето и ги предпазва от дегенерация. Оптималната дневна доза от витамина е 24 микрограма за лица над 14 – годишна възраст. Според статистическите данни около 15% от хората над 60 – годишна възраст са с недостиг на веществото. Основната причина за това е небалансираната диета.
Дефицитът на витамин В12 често се свързва с периферна невропатия. Точно затова е изключително важно да следите нивата на витамина в организма си. Най – добрият начин за прием на веществото е чрез храната. Отлични източници на витамин В12 са рибата, месото, яйцата, млякото и млечните продукти. Вегетарианците и веганите могат да си набавят витамина чрез консумация на подсилени зърнени храни, хранителна мая. При нужда нутриентът може да се приема и под формата на суплемент.
Внимавайте с витамин В6
Въпреки че В витамините са изключително важни за здравето на нервите, предозирането с В6 може да бъде токсично за нервите. Според медицинските данни приемът на повече от 200 мг. витамин В6 дневно за продължителен период от време може да причини невропатия, както и други неблагоприятни симптоми, в това число проблеми с дишането, повръщане и умора. Тъй като нутриентът често се добавя към различни пакетирани стоки е добре да проследите дали продуктите, които консумирате ежедневно не съдържат повече от препоръчаната доза. В случай че приемате витамина под формата на хранителна добавка, непременно следете нивата му периодично.
Омега – 3 мастни киселини
Омега – 3 са есенциални мастни киселини, които изпълняват жизненоважни функции в човешкия организъм. Те се отличават с изразени противовъзпалителни свойства и доказан противовъзпалителен ефект. Това допринася както за облекчаване на симптомите на периферната невропатия, така и за стопиране на прогресията на заболяването. В допълнение, резултатите от някои научни изследвания разкриват, че приемът на Омега – 3 може дори да помогне за възстановяване на нервите, увредени в следствие на диабтена невропатия. Тези данни са изключително обнадеждаващи и предполагат по – задълбочено изследване.
Омега – 3 мастни киселини можете да си набавите чрез консумация на мазни риби, хайвер, масло от риба треска, стриди, ленено семе, конопено масло, чия, орехи, рапично масло, соя и др. Един от най – пълноценните и здравословни източници на есенциални мастни киселини е маслото от антарктически крил. Освен че се характеризира с изключително висока бионаличност и отлична усвоимост от организма, Крил Ойл не съдържа примеси и токсини, които биха могли да повлияят негативно върху нервната система и здравето като цяло. Висококачественото масло се добива по природосъобразен начин от най – чистите океански води, където крилът остава защитен от замърсителите.
Вредата от алкохола
Регулярната консумация на алкохол и злоупотребата със спиртни напитки също са сред факторите, които могат да причинят периферна невропатия. Това се дължи на способността на алкохола да инхибира усвояването на нутриенти, необходими за поддържането на здрави нерви, както и на директна интоксикация на нервната система. Едва ли има нужда да казваме, че ако причината за невропатията е алкохола, то консумацията му трябва да бъде преустановена незабавно. В противен случай пациентът рискува да увреди нервите си необратимо и да задълбочи състоянието си.
Цьолиакия и невропатия
Ако изпитвате симптоми на невропатия, но не сте сигурни какво причинява състоянието ви е добра идея да се изследвате за цьолиакия. Това е специфично автоимунно заболяване, което се изразява в увреждане на мукозата на тънкото черво. Обикновено състоянието се провокира от консумация на храни, съдържащи глутен. Измененията на чревната лигавица могат да доведат до влошено абсорбиране на жизненоважни нутриенти. Често заболяването може да причини дефицит на хранителни вещества и увреждане на нервите. В допълнение, чувствителността към глутен също се асоциира с невропатията. Това означава, че може би съществува някаква по – дълбока връзка между здравето на нервите и глутена.
Независимо от заболяването и причините за него, спазването на здравословна диета винаги дава положителни резултати!