Раждането е съкровен момент, който повечето жени чакат с трепет и нетърпение. Първата среща с новият член на семейството е вълнуваща и незабравима. След преминаването на първоначалната еуфория, обаче, често се появява усещане за несигурност и дори страх от новото начало. При почти 80% от новите майки се поражда необяснимо чувство на тъга. Обикновено то продължава няколко дни, до няколко седмици и постепенно отшумява.
За съжаление, 15 до 20% от родилките се сблъскват със значително по – тежката следродилна депресия, която може да ги тормози с месеци. Това е комплексно състояние, с което хиляди родилки по света трябва да се преборят. Въпреки че проблемът е често срещан, за него не винаги се говори открито и много от жените преминават през този труден период от живота си без нужната подкрепа и грижа. Независимо дали сте в очакване на рожбата си или вече сте преминали през раждането е добра идея да се запознаете със симптомите на следродилната депресия. В следващите редове ще внесем повече светлина по темата и ще ви предложим някои естествени методи за справяне с нея.
Какво представлява следродилната депресия
Следродилната депресия е сериозно разстройство, което се характеризира с широк спектър от физиологични и емоционални промени. То може да наруши способността на жената да функционира нормално и да я възпрепятства да се грижи за себе си и бебето си адекватно. Симптомите често се появяват в първите 4 седмици след раждането, но могат да завладеят родилката по всяко време през първата година след това. Проявлението на депресията може да започне с типичното усещане за тъга и умора в първите седмици след раждането и сериозно да се задълбочи с времето.
Причини за развитие на следродилна депресия
Точните причини и физиологични механизми за развитие на следродилна депресия все още не са ясни. В голяма част от случаите състоянието се провокира от резки биохимични изменения в организма на майката. Други водещи фактори са преживяването на силен емоционален стрес и типични промени, свързани с появата на бебето.
По време на бременността женският организъм преминава през сериозни изменения и хормонални флуктуации. Нивата на хормоните естроген и прогестерон постепенно се повишават и достигат пикови стойности през последния триместър. Това позволява безпроблемното износване на плода до края на бременността. Едва няколко часа след раждането, обаче, нивата на тези хормони драстично спадат. Според специалистите, този рязък спад може да отключи депресия. Малка част от жените развиват т.нар. следродилен тиреоидит в следствие на възпаление на щитовидната жлеза след бременност и раждане. Състоянието също се характеризира с хормонален дисбаланс, който може да причини симптоми, подобни на депресия.
Други фактори, които могат да предизвикат или да влошат следродилната депресия са липсата на сън покрай грижата за новороденото, неправилна диета, наличие на други заболявания, здравословни проблеми при бебето, развод или загуба на близък човек, социална изолация, финансови затруднения, прием на алкохол и наркотици.
Симптоми на следродилната депресия
Следродилна депресия протича различно при различните жени. Има дни, в които симптомите са много обострени и други, в които ежедневието преминава сякаш всичко е наред. В тежки случаи разстройството може да бъде животозастрашаващо за майката и бебето. За щастие състоянието е лечимо. Най – важното е да се научите да разпознавате признаците и да потърсите помощ още с първите проявления на депресия. Някои от най – често срещаните проявления на депресията след раждане са:
- Необяснима тъга и неконтролируем плач без конкретна причина
- Физическо изтощение, придружено от безсъние
- Нежелание за ставане от леглото и прекалено много спане
- Прекомерен или никакъв глад
- Общо неразположение и болка в различни части на тялото
- Необяснима раздразнителност, безпокойство и гняв
- Резки промени в настроението
- Чувство на емоционално безсилие
- Невъзможност за контролиране на емоциите
- Влошена памет
- Липса на концентрация
- Нежелание за общуване
- Безразличие към иначе любими занимания
- Социална дистанция
- Усещане за безполезност и вина
- Желание за бягство от всичко и всички
- Невъзможност за свързване с бебето
- Прекалена тревожност или липса на загриженост към бебето
- Натрапчиви мисли за самонараняване или нараняване на бебето
Естествени начини за подобряване на симптомите на следродилна депресия
Лечението на следродилна депресия изисква холистичен подход. В някои случаи може да се наложи медикаментозно лечение и хормонална терапия.
Важността на диетата
Храната не е първото нещо, за което депресираната майка с новородено мисли, но често може да допринесе за подобряване на състоянието. Набавянето на жизненоважни нутриенти след раждане и при кърмене е есенциално както за майката, така и за бебето. По време на бременността растящият плод може да изчерпи запасите от хранителни вещества на майчиното тяло. Това може да бъде причина за обостряне на симптомите на следродилна депресия и отслабване на имунитета.
Колкото и да не ви е до това се постарайте да се храните с пълноценна храна и да приемате достатъчно витамини и минерали. Витамините от група Б са особено важни за нервната система и менталното здраве. Те се съдържат в мляко, яйца, сирене, месо, спанак, кейл, риба, бобови култури, соя и др. Приемайте достатъчно витамин С, магнезий, селен, цинк. Наблягайте на свежите плодове и зеленчуци, пълнозърнестите храни и течностите. Избягвайте бързите въглехидрати, рафинираните храни, полуфабрикатите, газираните напитки. Набавяйте си и достатъчно витамин Д. Той е есенциален за психо – емоционалното здраве.
Прием на Омега – 3 мастни киселини
Омега – 3 мастните киселини за жизненоважни нутриенти, които участват в голям брой биологични процеси. Те изпълняват важна роля в изграждането на мозъка и поддържането на когнитивната дейност, подпомагат здравето на сърцето и редуцират риска от сърдечносъдови заболявания, действат противовъзпалително, грижат се за зрението, подобряват съня. Основните Омега – 3 мастни киселини, EPA и DHA, се свързват и с психо – емоционалното здраве и настроението.
Редица научни изследвания установяват дефицит на EPA и DHA при различни видове депресия. Известно е, че много от жените, страдащи от следродилна депресия имат недостиг на тези две мастни киселини. Често понижаването на нивата на EPA и DHA започва още по време на бременността и се обостря с кърменето. Това се дължи на факта, че есенциалните нутриенти са необходими за изграждане на мозъка на ембриона и в последствие се предават на новороденото чрез майчиното мляко. Ако родилката не приема достатъчно Омега – 3 чрез храната или под формата на хранителна добавка по време на бременността, риска от развитие на следродилна депресия се увеличава.
Известно е, че суплементирането с EPA понижава риска от депресия по време на и след бременност и подобрява някои от симптомите на състоянието. Приемът на DHA също се свързва с по – малък шанс от следродилна депресия когато нутриентът бъде приеман още от началото на бременността. Отличен източник на EPA и DHA е маслото от антарктически Крил. То е с доказано по – висока ефективност от рибеното масло и екологично чист произход. Nordic Krill Oil се отличава с високо съдържание на Омега мастни киселини, витамини А и Е, флавоноиди и антиоксиданти и отлична бионаличност. Приемът на маслото подобрява мозъчната дейност, подсилва имунитета и може да помогне при следродилна депресия.
Отделете време за спорт
Множество изследвания доказват ефективността на спорта като средство против депресия. Ако ви е трудно да започнете бихте могли да помолите близък човек да спортува с вас и да ви насърчава. Започнете бавно и постепенно направете упражненията част от ежедневието си. Спортът ще ви помогне да се откъснете от мислите си. Редовната физическа активност тонизира организма, повишава мускулния тонус и метаболизма, зарежда с енергия, подобрява съня и редуцира стреса. Едновременно с това ще влезете в добра физическа форма след бременността. Това също ще ви даде самочувствие и увереност. Йогата е отличен избор за родилки.
Споделяйте проблемите си
Един от най – големите врагове на жените които страдат от следродилна депресия е социалната изолация и затварянето в себе си. Изживявайки мислите и емоциите си отново и отново в ума си ставате затворник на собственото си съзнание. Това може значително да задълбочи проблема и да ви откъсне от реалността.
Ако не се чувствате комфортно да разговаряте с близките си, можете да потърсите подкрепа от други майки и жени, които вече са преминали през следродилна депресия. Срещата с психолог, психиатър или съпорт група също може да ви помогне да се справите с депресията по – бързо, особено ако имате деструктивни мисли.
Опитайте да се сближите с бебето си
Нерядко един от прекурсорите на следродинлата депресия е усещането, че не успявате да се справите с грижата за новороденото. Проблемите с кърменето, привикването към нуждите и навиците на бебето, дългите часове безсъние често са истинско изпитание за новите майки.
Вместо да се фокусирате върху трудностите се опитайте да отделите време за общуване с новото човече. Контакта кожа в кожа доказано успокоява бебето и майката и задълбочава връзката между тях. Установено е, че допира кожа в кожа подобрява съня, мозъчното развитие и редуцира стреса при новороденото. Според изследване от 2012г. кърменето може да редуцира симптомите на следродилна депресия при някои майки.
Потърсете помощ от близките
Ако грижата за бебето и домакинството ви идва в повече е по – добре да потърсите помощ от партньора и близките си. Не е нужно да правите всичко сама! Раждането е истинско изпитание за тялото е психиката и е важно да си дадете достатъчно време за почивка и възстановяване. Позволете на близките си да ви помогнат с някои ежедневни задачи като чистене, готвене, пране, за да можете да поспите и да отделите малко време за себе си. Помнете, че не сте сама!
Източници
Leung BMY, Kaplan BJ. Perinatal depression: prevalence, risks, and the nutrition link—a review of the literature. Journal of the American Dietetic Association. 2009;109(9):1566–1575.
Hsu MC, Tung CY, Chen HE. Omega-3 polyunsaturated fatty acid supplementation in prevention and treatment of maternal depression: Putative mechanism and recommendation. J Affect Disord. 2018 Oct 1;238:47-61. doi: 10.1016/j.jad.2018.05.018. Epub 2018 May 16. PMID: 29860183.
Levant, Beth. “N-3 (omega-3) Fatty acids in postpartum depression: implications for prevention and treatment.” Depression research and treatment vol. 2011 (2011): 467349. doi:10.1155/2011/467349
Poyatos-León R, García-Hermoso A, Sanabria-Martínez G, Álvarez-Bueno C, Cavero-Redondo I, Martínez-Vizcaíno V. Effects of exercise-based interventions on postpartum depression: A meta-analysis of randomized controlled trials. Birth. 2017 Sep;44(3):200-208. doi: 10.1111/birt.12294. Epub 2017 Jun 6. PMID: 28589648.