Сблъскването с различни патогени е естествена част от развитието на всеки малчуган и е важен фактор за изграждането на силна и устойчива имунна система. Въпреки това всеки родител се стреми да поддържа крехкия баланс в детския организъм и да предпази отрочето си от болести. Това се оказва особено трудна задача не само с постъпването в детска ясла / градина и по време на т.нар. грипен сезон, а и през цялата година.
Общуването в големи групи и малката физическа дистанция между децата са основна предпоставка за разпространение на болестотворни микроорганизми и често боледуване. Според специалистите, друг важен фактор за влошеното детско здраве е начина на живот, характерен за съвременното общество. Липсата на физическа активност, консумацията на вредни храни, преяждането, честият прием на антибиотици и други медикаменти възпрепятстват правилното развитие на имунната система и допринасят за възникването на хронични заболявания в детска възраст. В следващите редове ще ви представим лесни насоки за подобряване на здравето и повишаване на имунитета при децата.
Физическа активност за силен имунитет
Бягането и игрите са еталон за щастливо детство. Освен че прави децата щастливи, физическата активност е изключително важна за растежа на малчуганите. Развиващият се детски организъм има нужда от здравословна доза движение всеки ден, за да се развива правилно. Според специалистите, децата между 2,5 и 7 години трябва да имат минимум 3 часа активност ежедневно. Препоръчително е поне 60 минути от това време да преминават в аеробни дейности, като бягане, каране на колело, плуване и всеки друг тип занимание, което ускорява пулса. За децата между 7 и 18 годишна възраст се препоръчва минимум 1 час интензивно натоварване и няколко часа умерена физическа активност всеки ден.
При по – малките деца физическата активност трябва да преминава под формата на игра и не бива да изтощава мъника напълно. По – добре е заниманията да бъдат разпределени равномерно през деня. Изпълнението на рутинни задачи, разходките, танците, боричкането и дори свиренето на музикален инструмент са дейности с леко до умерено физическо натоварване. Спорта и движението са важни както за текущото състояние на децата, така и за бъдещото им развитие и дългосрочно здраве.
Все още развиващата се опорно – двигателна система при подрастващите се влия пряко от количеството физическа активност, което детето ежедневно извършва. Умереното натоварване на скелета в периода на растеж спомага за изграждането на по – здрави и плътни кости. Спортът (дори и под формата на игра) тонизира мускулите и лигаментите и подобрява метаболизма. Установено е, че регулярната физическа дейност:
- Насърчава белодробната дейност
- Подсилва имунитета
- Понижава риска от сърдечносъдови болести и диабет с напредване на възрастта
- Допринася за усъвършенстване на координацията, гъвкавостта и баланса
- Подобрява психо – емоционалното състояние и когнитивна дейност
- Засилва паметта и концентрацията
- Подобрява качеството на съня
Ролята на диетата
В наши дни за никого не е тайна, че бързите храни, полуфабрикатите, транс мазнините, безалкохолните напитки, захарта, тестените изделия и изкуствените добавки влошават здравето и са основен фактор за повишаване на нивата на затлъстяване, диабет, сърдечносъдови заболявания, влошено дентални здраве и хронични проблеми при децата. Спазването на балансирана диета, богата на свежи плодове и зеленчуци, прясно месо, риба и млечни продукти, ядки и пълнозърнести храни от органичен произход е есенциално за обезпечаване на хранителните нужди на децата.
Нутриенти за здраве и виталност
Нутриенти, на които трябва да се обърне специално внимание в периода на израстване са:
Витамин А
За силен имунитет и добро зрение. Източници – моркови и други оранжеви плодове и зеленчуци, подсилено мляко
В – комплекс
За поддържане на енергийния баланс, метаболизма и нервната функция. Източници – мляко, яйца, сирене, органни меса, някои риби, месо, зеленолистни зеленчуци, соеви продукти, хранителна мая.
Витамин С
Мощен антиоксидант, който участва в производството на колаген и подобрява имунната дейност, действа противовъзпалително. Източници – плодове и зеленчуци, особено в цитруси, ягоди, домати, червени пиперки.
Витамин Д
Участва в абсорбцията на калций и допринася за изграждането на здрави кости и зъби. Подсилва имунитета и оказва благотворен ефект върху психо – емоционалното здраве. Произвежда се в кожата под въздействие на слънчевите лъчи. Съдържа се в мазни риби, жълтък, гъби.
Калций
Жизненоважен за формирането и растежа на костите и зъбите. Източници – млечни и соеви продукти, сардини, бадеми, някои зеленолистни зеленчуци.
Желязо
Участва в растежа и развитието, необходим е за производството на хемоглобин и снабдяването на мускулите с кислород. Участва в пролиферацията и деленето на лимфоцитите (имунни клетки). Източници – органни и червени меса, бобови, ядки, сушени плодове, някои обогатени продукти.
Магнезий
Кофактор на стотици ензимни процеси, важен е за производството на енергия, мускулната и нервната функция, костното здраве, състоянието на сърцето. Източници – кафяв ориз, тофу, бобови култури, бадеми и други ядки, нискомаслено мляко, зелени листни зеленчуци.
Цинк
Есенциален за растежа, развитието и имунната функция. Действа като антиоксидант и ускорява зарастването на раните. Източници – пълнозърнести и млечните продукти, птиче и червено месо, някои морски дарове.
Омега – 3 мастни киселини
Особено важни за мозъчното и очното здраве, подобряват съня, имат положителен ефект при ADHD, действат противовъзпалително, участват в изграждането на нови клетки. Едно от най – безопасните средства за набавяне на Омега – 3 е маслото от антарктически крил. Други източници са мазни риби, стриди, скариди, ленено семе, орехи, чия, соя, рибено масло.
Истината е, обаче, че храната не винаги е достатъчна за запълване на нутритивните запаси в подрастващия организъм. В такъв случай на помощ идват хранителните добавки. Качествените суплементи с високо ниво на усвоимост бързо и ефикасно снабдяват децата с необходимите нутриенти и осезаемо подобряват здравето на мъниците. Тук можете да намерите широка гама от първокласни добавки, предназначени специално за деца!
Качество на въздуха
Осигуряването на свеж въздух е често недоглеждан фактор, който има директно влияние върху здравето както на децата, така и на възрастните. През по – голямата част от деня мъниците са на детска ясла, градина или училище, заедно с още десетки връстници. Нередовното проветряване на помещенията и застоялия въздух са предпоставка за разпространение на вируси. Освен това в хода на деня въздухът се насища с въглероден диоксид. Това се отразява негативно върху общото здраве и влошава когнитивната дейност.
Периодичното проветряване на стаите у дома и в учебното заведение е задължително за поддържане на свеж въздух. При всеки удобен момент е препоръчително да си организирате семейни излети сред природата, където въздухът е с много по – високо качество, отколкото в града. Отличен избор са боровите гори. Етеричното масло в боровите иглички съдържа ценни фитонутриенти, които подобряват белодробната функция и спомагат за пречистване на дихателните пътища. Боровият въздух има анитбактериални и антимикробни свойства и може да противодейства или дори да предотврати развитието на патогените.
Лична хигиена
Спазването на адекватна хигиена е основна предпоставка за добро здраве и понижен риск от инфекции. За бебетата и малките деца е присъщо да опознават света с ръцете и вкусовите си рецептори, което може да направи спазването на отлична хигиена непосилна задача. В контролирана среда това не е напълно лошо, тъй като е естествен начин за изграждане на имунитет посредством опознаване на нови микроорганизми. Все пак изграждането на добри хигиенни привички в рана възраст е най – добрият начин да предотвратите безконтролното попадане на патогени от околоната среда в детския организъм.
Миенето на ръцете след игра, преди хранене и след ползване на тоалетна е един от първите навици, на които малките деца трябва да се научат. Друг важен момент е да ги научите да не вкарват предмети в устата си и да не си лапат ръцете. Важно е това да стане в ранното детство, тъй като в последствие може да се превърне във вреден навик. С мащабното разпространение на Ковид – 19 и множеството устойчиви грипни щамове хигиената е по – важна от всякога.
Есенциалната роля на съня
Може би сте чували израза, че „децата растат докато спят“. Колкото и странно да ви звучи, това е точно така. Сънят е жизненоважен за развитието на ума и тялото. Редица научни изследвания потвърждават това и доказват, че децата, които ежедневно получават необходимото количество качествен сън се радват на:
- Подобрен фокус и внимание
- По – добро поведение и понижен риск от емоционални сривове
- Силна памет
- По – добри постижения в ученето
- Добро психично и физическо здраве
По време на сън в човешкото тяло протичат множество регенеративни и пречистващи процеси, които възстановяват хомеостаза в организма и подготвят имунната система за новия ден. Недостатъчното количество сън смущава тези процеси и нарушава равновесието в тялото. Това влошава здравословното състояние и се свързва с повишен риск от хипертония, затлъстяване, депресия, влошена памет, по – ниски спортни и учебни постижения, понижен имунитет.
Оптималното количество сън варира според възрастта на детето. Новородените и бебетата прекарват повече часове спейки, отколкото в будно състояние. В хода на растежа този баланс постепенно се обръща. Децата между 3 и 7 годишна възраст се нуждаят от около 12 часа сън на денонощие, докато за тийнейджърите 10 часа са достатъчни. Разбира се, нивото на физическо натоварване и индивидуалните нужди на всяко дете предопределят оптималното количество сън.
В заключение
Най – добрият начин за поддържане на детското здраве е холистичният подход. Освен това е важно да научите отрочетата си да се справят с напрежението възможно най – рано. Макар и малки, децата също се сблъскват с ежедневния стрес и това влияе върху здравословното им състояние. Осигуряването на здравословен начин на живот, безгрижните игри и любовта са сигурна формула за силен имунитет и добро здраве при малки и големи по всяко време на годината!