Бременността е специален етап от живота на всяка бъдеща майка, по време на който женското тяло преминава през множество биохимични и метаболитни промени. Целта на тези промени е да осигурят безопасна среда на ембриона и да гарантират безпроблемното му развитие. В същото време, обаче, драстичните трансформации в майчиния организъм го правят по – податлив на вирусни инфекции, които могат да предизвикат дългосрочни проблеми както за бременната, така и за бебето.
Един от най – сигурните начини за редуциране на риска от усложнения по време на бременност е навременната информираност относно потенциалните здравни рискове и подходящи мерки за превенция и предпазване от заболявания. Данните от различни проучвания сочат, че диетата може да окаже сериозно влияние върху податливостта на организма на бременната към вирусни инфекции и други болести.
Вирусни инфекции по време на бременност
Вирусите са болестотворни микроорганизми, които могат да се размножават единствено с помощта на гостоприемник. Веднъж проникнали в тялото, те инфектират здравите клетки със собствения си генетичен материал и по този начин умножават броя си. Вирусните инфекции могат да бъдат силно заразни и бързо влошават здравословното състояние.
Разпространението на вирусните инфекции става бързо и трудно може да бъде контролирано. Целувка, кихане / кашляне, докосване на инфектирана повърхност или дори неволен допир с болен могат да разпространят болестотворните микроорганизми и да ви заразят. Голяма част от вирусните инфекции преминават бързо и безпроблемно. За децата, възрастните, хората с отслабена имунна система и бременните, обаче, те могат да бъдат изключително опасни.
Възможни усложнения
До неотдавна по – голямата част от вирусните инфекции не са се смятали за пряка заплаха за плода поради комплексните защитни механизми, които го пазят от вредители.
Една от защитните прегради е именно плацентата, която възпрепятства преминаването на вируси и бактерии към ембриона и му осигурява безопасна среда. Мощните имунологични прегради, които защитават развиващото се бебе неутрализират голяма част от патогените, които се опитват да достигнат до него. Въпреки това някои вируси успяват да отслабят плацентната бариера и да предизвикат сериозни здравословни проблеми при майката и бебето:
- Отслабена имунна система на майката
- Спонтанен аборт
- Мъртвородено бебе
- Преждевременно раждане
- Вътрематочно ограничение на растежа
- Вродени дефекти при бебето
Често срещани вирусни инфекции, които могат да имат негативен ефект при бременност
Често срещани вирусни инфекции, които могат да причинят усложнения по време на бременност са:
- Настинка
- Грип
- Ковид – 19
- Варицела
- Рубеола вирус
- Токсоплазмоза
- Херпес симплекс и др.
Защо бременните са по – застрашени от вирусни инфекции
Тялото на жената е програмирано така, че да пази нероденото бебе с всички възможни ресурси. За да осигурява адекватна защита на бебето, женският организъм трябва да разполага с отлично функционираща защитна система. Това, което редица изследвания откриват е, че в хода на бременността много жени не приемат достатъчно есенциални хранители вещества. Небалансираната диета при бременните е сериозна заплаха, тъй като растящото бебе бързо източва нутритивните запаси на майката, ако те не бъдат запълвани чрез храната. Това води до сериозно отслабване на имунната система и повишава риска от вирусни инфекции. Други рискови фактори са придружаващи заболявания, наднормено тегло, тютюнопушене, стрес.
Вирусни инфекции, затлъстяване и гестационен диабет
Данните от скорошно проучване показват, че вирусните инфекции могат да допринесат към патофизиологията на затлъстяването при бременните жени и развитието на гестационен диабет. Според учените връзката между натрупването на прекомерно тегло и повишения риск от заразяване с вируси е двустранна. За рискови фактори се смятат възрастта на бременната, както и наличието на респираторни и циркулаторни нарушения.
Наличието на вирусни инфекции, комбинация със затлъстяване повишава риска от усложнения и понижен имунитет при майката и бебето. Така например, бебетата родени от майки с наднормено тегло са по – застрашени от инфекции на долната част на респираторния тракт и други вирусни инфекции. Не случайно контрола на теглото и диетата при бременните са сред основните приоритети на лекарите.
Диета за предпазване от вирусни инфекции по време на бременност
Освен усложненията, причинени от самите патогени, вирусните инфекции се възприемат като потенциална опасност за бременната и бебето, тъй като лечението им е свързано с прием на медикаменти. Лечението с агресивни лекарства само по себе си крие рискове и може да доведе до увреждания на плода. Точно заради усложненията, които вирусните инфекции могат да предизвикат, АГ специалистите и общопрактикуващите лекари обръщат специално внимание на грижата за бременните жени. Една от основните лекарски препоръки е да се спазва здравословен режим на хранене.
Омега – 3 мастни киселини
Омега – 3 мастните киселини имат благотворен ефект върху всеки аспект на бременността. Повишеният прием на ЕРА и DHA минимизира риска от преждевременно раждане, прееклампсия и депресия при майките. Тези есенциални мастни киселини са жизненоважни за изграждането и развитието на бебето и имат пряко въздействие върху когнитивната функция. Освен това консумацията на оптимална доза Омега – 3 по време на бременност понижава вероятността от вирусни инфекции за майката и плода. Ценните нутриенти повишават имунната активност и подобряват състоянието на чревната микрофлора. По този начин те противодействат навлизането и размножаването на патогените.
Балансираното меню, богато на мазни риби и морски дарове, ядки и семена, студенопресовани растителни масла и подсилени храни е добър начин за повишаване на приема на Омега – 3 мастни киселини. По време на бременност, обаче, това може да не е достатъчно за запълване на нутритивните нужди на майката и бебето. Точно затова специалистите препоръчват прием на Омега – 3 под формата на хранителна добавка.
Витамин А
Витамин А е изключително важен за ембрионалното развитие на плода. Приемът му допринася за правилното изграждане на множество органи и системи и спомага тъканната регенерация при родилките. Според някои изследвания витамина намалява заболеваемостта и усложненията при различни вирусни и бактериални заболявания и противодейства инфекциозните процеси. Той е задължителен компонент от всяка пълноценна мултивитаминна формула за бременни.
Витамин Д
Витамин Д е изключително важен както за майката, така и за бебето. Жизненоважният нутриент подобрява имунната функция и повишава устойчивостта на организма към вирусни инфекции. Освен това той участва в метаболизма и абсорбцията на калций и фосфор и има пряко въздействие върху костното здраве.
Приемът на достатъчно витамин Д по време на бременност подсилва майчиния имунитет и предпазва бременната от загуба на костна маса в следствие на повишените калциеви нужди на плода. Веществото подпомага изграждането на костите при бебето и понижава вероятността за развитие на прееклампсия при майката.
По време на бременност слънчевите бани може и да не са достатъчни, за да предоставите на тялото си нужната доза витамин Д. Затова е добре да изберете витамини за бременни, които съдържат нутриента.
В – комплекс
Витамините от група В са добре познати с благотворния си ефект върху нервната система. Те участва в метаболизма и подобряват имунната функция. Според научните данни витамин В12 спомага балансирането на имунния отговор в случай на вирусна инфекция и ускорява оздравителния процес.
Цинк
Приемът на цинк по време на бременност редуцира вероятността от преждевременно раждане и съкращава самия родилен процес. Минералът участва в изграждането на мозъка и клетките и има пряко въздействие върху имунната система. Дефицитът на цинк се отразява негативно на вродения и адаптивен имунитет и прави организма на бременната по – податлив на вирусни инфекции и възпаления.
В заключение
Спазването на здравословни хранителни навици по време на бременност може значително да понижи риска от усложнения с майката и бебето и да предпази бременната от вирусни инфекции. Множество научни изследвания доказват, че приемът на специализирани хранителни добавки подобрява нутритивния баланс и повишава имунитета при жените по време на бременност.
Източници
Mate A, Reyes-Goya C, Santana-Garrido Á, Sobrevia L, Vázquez CM. Impact of maternal nutrition in viral infections during pregnancy. Biochim Biophys Acta Mol Basis Dis. 2021 Nov 1;1867(11):166231. doi: 10.1016/j.bbadis.2021.166231. Epub 2021 Jul 31. PMID: 34343638; PMCID: PMC8325560.
Silasi M, Cardenas I, Kwon JY, Racicot K, Aldo P, Mor G. Viral infections during pregnancy. Am J Reprod Immunol. 2015 Mar;73(3):199-213. doi: 10.1111/aji.12355. Epub 2015 Jan 13. PMID: 25582523; PMCID: PMC4610031.