Както дългосрочните, така и краткосрочните хранителни навици оказват сериозно въздействие върху състоянието на чревната микрфлора на хората. Разбира се, когато става въпрос за микробиома, най – често се говори за важността на пребиотиците за поддържане на бактериалния баланс. През последните години нарастващ брой проучвания изследват влиянието на диетичните мазнини, особено Омега – 3 мастните киселини, върху състоянието на чревната микробиота.
Въпреки че информацията все още не е много обширна, учените са открили, че приемът на достатъчно количество Омега – 3 предизвиква положителни промени в стомашно – чревния тракт и подпомага здравето на чревната микробиота. Според събраните данни въздействието на тези есенциални мастни киселини върху полезните бактерии и имунитета допринася за поддържането на здрава чревна лигавица и оптимално бактериално равновесие.
Важността на бактериалното разнообразие
Всички знаем, че поддържането на бактериалните нива в червата е от основополагащо значение за доброто храносмилане, метаболизма, имунитета и дори когнитивната дейност. Знаете ли, обаче, че разнообразието на полезните бактериални щамове е също толкова важно?!
Данните от множество изследвания показват, че загубата на микробно разнообразие има негативно въздействие върху дейността на храносмилателната система и повишава риска от различни възпалителни заболявания.
Според лекарите, загубата на бактериални видове понижава имунната активност на микробиома, влошава метаболизма и увеличава вероятността от свръхрастеж на патогенните щамове. В дългосрочен план това може да доведе до повишена пропускливост на чревната мукоза (лигавица), Синдром на дразнимото черво и дори рак.
Тъй като разнообразието на бактериалните видове е есенциално, учените все по –често се фокусират върху веществата, които допринасят за поддържането и насърчаването му. В хода на различни изследвания се установява, че Омега – 3 мастните киселини имат значителен принос за повишаване на броя на полезните щамове.
Омега – 3 и чревната микробиота
Модулиране на вида и разнообразието на бактериалните видове
Омега – 3 могат директно да модулират разнообразието и нивата на щамовете в чревната микробиота. В сравнение с прием на растителни масла, консумацията на рибено масло има най – голям положителен ефект върху бактериалното разнообразие.
Високите нива на EPA и DHAв рибеното масло, маслото от дроб на треска и маслото от крил предизвикват значителни изменения в микробиома. Системният прием на есенциалните мастни киселини видимо повишава нивата на Бифидобактериите, за сметка на Ентеробактериите, които могат да причинят множество патологии.
Този ефект се доказва и от изследвания върху животни, при които се установява, че PUFAs повишават броя и разпространението на полезни бактериални щамове. По този начин есенциалните мастни киселини подобряват интестиналната среда и помагат за заздравяване на чревната лигавица и ускоряване на метаболизма.
Въздействие върху възпалителните медиатори
Приемът на Омега – 3 доказано подобрява инфламаторната симптоматика като инхибира производството на про – възпалителни медиатори. Този ефект е особено изразен при пациенти с повишена чревна пропускливост и Синдром на раздразненото черво. EPA и DHA ускоряват клетъчната регенерация и възстановяването на чревната микоза като възпрепятстват производството на цитокини и успокояват възпалителните процеси.
Освен това тези есенциални мастни киселини стимулират синтеза на късовержни мастни киселини. Бактериите, които произвеждат маслена киселина (бутанова киселина) изпълняват важна роля в поддържането на чревното здраве. Те разграждат неферментиращите фибри късоверижни мастни киселини, като бутират. Бутиратът е ценен нутриент, който участва в контрола на генната експресия, възпалителните процеси, клетъчната диференциация и апоптаза. Той влияе положително върху редица органи и повишава резистентността към патогени.
Въздействието на Омега – 3 върху чревния имунитет
Суплементирането с Омега – 3 мастни киселини оказва положително въздействие върху чревния имунитет като намалява увреждането на епителните клетки в червата, причинено от различни вещества. Освен това EPA и DHA повишават вътреклетъчната митохондриална активност, подобряват интегритета на клетъчните мембрани и противодействат възпалителните процеси. Така ценните нутриенти повишават клетъчния имунитет и подобряват способността на чревните клетки да се защитават от агресори.
Как да си набавите достатъчно Омега – 3 мастни киселини
Омега – 3 са полиненаситени мастни киселини (PUFAs) с изключително значение за човешкото здраве. сред тях двете основни биоактивни форми при хората са ейокзапентаеновата (EPA) и докозахексаеновата (DHA) киселини. Те могат да бъдат синтезирани и съдържаща се в храната еснциална мастна киселина ALA (алфа – линоленова киселина). Пътят на синтез, обаче, е сравнително сложен, което прави преобразуването на двете активни форми по – малко ефективно. Поради тази причина се препоръчва консумация на храни, богати на EPA и DHA. Такива са:
- Мазни риби
- Масло от черен дроб на треска
- Стриди
- Сардини
- Аншоа
- Хайвер
Тъй като храните, богати на тези есенциални нутриенти не са предпочитани от всички, хората често избират да приемат EPA и DHA под формата на хранителни добавки. Отличен избор за тази цел е маслото от антарктически крил, което се откороява с високо съдържание на двете биоактивни форми и чист произход. Подробна информация за здравните ползи от приема на масло от антарктически крил можете да прочетете в нашия блог!
Източници
Costantini, Lara et al. “Impact of Omega-3 Fatty Acids on the Gut Microbiota.” International journal of molecular sciences vol. 18,12 2645. 7 Dec. 2017, doi:10.3390/ijms18122645
Fu, Yawei et al. “Associations among Dietary Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids, the Gut Microbiota, and Intestinal Immunity.” Mediators of inflammation vol. 2021 8879227. 2 Jan. 2021, doi:10.1155/2021/8879227