През последните няколко десетилетия темата за стреса в съвременното ежедневие тревожи здравни специалисти, работодатели и учени все повече. Всеки ден милиони хора по света стават жертва на преработване и свръх изтощение. Това води до влошаване на общото състояние, понижаване на работната продуктивност, а в най – тежките случаи и развитие на сериозни здравословни проблеми.
Физическото и менталното „прегаряне“ до такава степен се разрастват в модерното обществото, че се обособяват като специфично заболяване – синдром на професионално изчерпване, или бърнаут синдром (burnout). За съжаление, освен служители с интензивно работно натоварване, състоянието обхваща и хора, подложени на силен стрес у дома или в следствие на изключителни обстоятелства в социума.
Многоспектърното и комплексно естество на бърнаут синдрома провокира учените да изследват състоянието в дълбочина и да търсят ефективни терапевтични средства. С напредване на проучванията става ясно, че определени нутриенти, като Омега – 3 мастните киселини, подобряват симптомите на бърнаут и помагат за възстановяване на баланса в организма.
Какво трябва да знаете за синдрома на професионално изчерпване
Бърнаут е научен термин, който се употребява още преди 50 години от американски психолог, който изследва дългосрочните последствията от физическото и емоционално натоварване на хора с „помагащи професии“ (лекари, медицински сестри, учители, пожарникари и др.). Според специалистът дългите работни часове, напрежението и психическият стрес, свързан със спецификата на тези професии водят до сериозни здравословни проблеми и тотално изтощение.
С течение на годините става ясно, че синдрома на професионално изчерпване уврежда нервната система и води до хроничен стрес, който трудно може да бъде овладян. Днес знаем, че бърнаут може да засегне не само хора със свръх мотивация, а и всеки, който полага извънреден труд, известни личности, родители на малки деца и дори студенти и ученици.
У нас разпространението на бърнаут синдрома не е изследван обстойно. Наличната статистическа информация показва, че състоянието засяга нарастващ брой здравни работници, педагози и служители на правосъдната система. По – ясна е ситуацията в Америка, където всеки втори работник съобщава за „прегаряне“.
Какви са симптомите на бърнаут
Депресията и бърнаут синдрома са две заболявания със сходни симптоми, които често се бъркат. За разлика от депресията, обаче, „прегарянето“ не се асоциира с усещане за липса на смисъл от живота и мисли за самонараняване. Все пак учените са установили, че професионалното изчерпване може да прерасне в депресия ако не бъде лекувано. За страдащите от бърнаут типично страдат от:
- Тотална липса на енергия
- Демотивация
- Невъзможност за изпълнение на служебните задължения
- Емоционално и физическо изчерпване
- Проблеми със съня
- Нарушения на апетита
- Общо неразположение и главоболие
- Липса на търпение и раздразнителност дори при лек стимул
- Необходимост от уединение, отдръпване от семейство, роднини, приятели и колеги
- Понижена имунна активност и често разболяване
- Желание за бягство от реалността
Със задълбочаване на синдрома някои пациенти посягат към различни опиати, алкохол и наркотични вещества. Нерядко се развиват хранителни разстройства и зависимости. Всичко това е провокирано от засилено желание за емоционален комфорт и притъпяване на сетивата.
Фази на развитие на синдрома
Специалистите са забелязали, че бърнаут се развива на няколко етапа. Тази хипотеза първоначално е предложена от „откривателя“ на синдрома, който забелязва, че най – често потърпевшите са кариеристи, които са готови на всичко, за да напредват и да се реализират. Психологът забелязва няколко последователни етапа на прогресия на бърнаут:
- Интензивна работа, дълги работни часове
- Пренебрегване на личните нужди и семейството
- Развито чувство за несправедливост от страна на висшестоящи и колеги
- Обвинения към останалите за липсата на време и прекомерното натоварване на работа
- Неглижиране на семейството за сметка на работата
- Нежелание за социални прояви
- Дистанциране
- Агресивно поведение
- Свръх емоционалност и липса на контрол
- Усещане, че не сте на мястото си
- Абсолютен енергиен, физически и психо – емоционален срив
Разбира се вече знаем, че професионалното изчерпване не засяга само свръх амбициозните хора. Все пак основната част от фазите на развитие се наблюдават при повечето страдащи от синдрома.
Омега – 3 мастни киселини в терапията на бърнаут синдрома
Омега – 3 мастните киселини са есенциални нутриенти от съществено значение за поддържането на здрава нервна система. Те изпълняват редица жизненоважни функции в организма и имат пряко въздействие върху когнитивната дейност, имунитета и психо – емоционалното здраве. Ниските нива на Омега – 3 се асоциират с повишена риск от депресия и тревожност, ментални проблеми, липса на концентрация, понижени енергийни нива, влошено общо здраве.
Според различни изследвания приемът на Омега – 3 мастни киселини подобрява психичното състояние и действа благоприятно при бърнаут. В дългосрочен план суплементирането с EPA и DHA повишава усещането за лични постижения и реализация, редуцира емоционалното изтощение и отчуждеността. В едно проучване става ясно, че ежедневният прием на Омега – 3 добавки за период от 8 последователни седмици повлиява положително физиологичните и психологични маркери на бърнаут.
Nordic Krill Oil е първокласно масло от антарктически крил, което се отличава с изключителна ефективност и високо съдържание на Омега – 3 мастни киселини. Добавката е с чист произход и мощен ентиоксидантен ефект. Приемът на маслото повишава клетъчната устойчивост към стрес, насърчава мозъчното здраве, стимулира естествените защитни функции на организма, подпомага нервната дейност, подобрява концентрацията, редуцира възпалението.
Източници
Jahangard L, Hedayati M, Abbasalipourkabir R, Haghighi M, Ahmadpanah M, Faryadras M, Mikoteit T, Sadeghi Bahmani D, Brand S. Omega-3-polyunsatured fatty acids (O3PUFAs), compared to placebo, reduced symptoms of occupational burnout and lowered morning cortisol secretion. Psychoneuroendocrinology. 2019 Nov;109:104384. doi: 10.1016/j.psyneuen.2019.104384. Epub 2019 Jul 19. PMID: 31382171
Koutsimani P, Montgomery A, Georganta K. The Relationship Between Burnout, Depression, and Anxiety: A Systematic Review and Meta-Analysis. Front Psychol. 2019 Mar 13;10:284. doi: 10.3389/fpsyg.2019.00284. PMID: 30918490; PMCID: PMC6424886
Maslach C, Leiter MP. Understanding the burnout experience: recent research and its implications for psychiatry. World Psychiatry. 2016 Jun;15(2):103-11. doi: 10.1002/wps.20311. PMID: 27265691; PMCID: PMC4911781