Кучетата са верни приятели и отлични компаньони! Те са предани, любвеобилни, всеотдайни и готови да последват стопаните си навсякъде. В отговор изискват единствено любов и грижа.
Ако и вие сте се посветили на отглеждането на куче, със сигурност знаете какво удовлетворение носи обичта косматия приятел! Разбира се, за да ви зарежда и разведрява, кучето трябва да бъде здраво и щастливо. А това означава ежедневно да полагате правилни грижи за него.
Както при нас, така и при четириногите ни приятели храната, която консумираме е в основата на доброто здраве. Въпреки че обичат да си хапват всичко, кучетата също се нуждаят от балансирано меню и изобилие от есенциални нутриенти, за да се радват на крепко здраве и виталност.
През последните няколко години се наблюдава все по – голямо предлагане на кучешка храна с високо съдържание на Омега – 3 мастни киселини. Последните научни изследвания показват, че тези незаменими хранителни вещества са изключително полезни за кучетата. Отимална доза Омега – 3 мастни киселини в менюто на домашните любимци действа общоукрепващо, подсилва имунитета и понижава риска от някои здравословни проблеми. Според ветеринарите маслото от антарктически крил е отличен източник на есенциалните нутриенти.
Имат ли нужда кучетата от Омега – 3 мастни киселини
Омега – 3 мастните киселини са незаменими вещества, необходими за изграждането и правилното функциониране на клетките. Те играят важна роля в протичането на жизненоважни процеси в организмите както на хората, така и на кучетата (и котките). Поддържането на нивата им е пряко свързано със здравето на домашните любимци.
Характерното при Омега – 3 мастните киселини е, че те присъстват в диетата под няколко форми – ALA, EPA, DHA. ALA е късоверижна мастна киселина. Тя се съдържа в растителни източници, като ядки, семена и растителни масла. Малка част от нея се преобразува в EPA и DHA (дълговерижни форми), които се усвояват и използват от организма по – ефективно.
Кучешкият организъм (както и човешкият) не може самостоятелно да синтезира жизненоважните нутриенти в необходимите дози. Най – добрият начин за набавянето им е чрез храната. Балансирани източници на EPA и DHA са животинските продукти, рибата и някои морски дарове.
Ползи от приема на Омега – 3 за кучетата
Приемът на Омега – 3 мастни киселини от кучета се свързва с редица здравни ползи и е масово препоръчван от ветеринари по цял свят.
Здрава кожа, лъскава козина
Първият видим признак за ползите от Омега – 3 мастните киселини е подобряването на вида на кожата и козината на домашния ви любимец. Тези есенциални хранителни вещества подобряват бариерната функция на кожата и предотвратяват появата на пърхот. Данните от различни изследвания сочат, че кучетата, които страдат от кожни алергии имат подобрение на симптомите само след няколко седмици прием на Омега – 3. Освен това незаменимите EPA и DHA редуцират окапването на козината и правят козината лъскава и здрава.
Мозъчно здраве
Омега – 3 мастните киселини са жизненоважни за мозъка и мозъчната дейност на кучетата. Консумацията на достатъчно EPA и DHA осигурява необходимите нутриенти за поддържането на когнитивните функции, поведението и настроението при четириногите във всеки етап на живота им. Предоставянето на балансирана доза Омега – 3 мастни киселини в диетата на домашния любимец от най – ранна възраст допринася за правилното формиране на мозъчните клетки, оптималната функция на невротраснмитерите и подпомага паметта и процесите на учене.
Сърдечносъдово здраве
Добре известен факт е, че Омега – 3 мастните киселини подпомагат здравето на кардио – васкуларната система и допринасят за поддържане на оптимална сърдечносъдова функция. Научните данни сочат, че тези ползи не са запазени само за хората. Според изследванията, диета, богата на Омега – 3 понижава риска от сърдечни заболявания при кучетата. Противовъзпалителния ефект на жизненоважните мастни киселини и способността им да редуцират кръвното налягане осигурява на косматите ни любимци по – добро сърдечно здраве.
Омега – 3 мастни киселини за силен имунитет
Благотворният ефект на EPA и DHA върху човешката имунна система е добре документиран. Проучванията показват, че подобни ползи се наблюдават и при кучетата с диета, богата на Омега – 3 мастни киселини. Ветеринарите съветват собствениците на кучета да добавят есенциалните нутриенти към менюто на любимците си дори ако са напълно здрави. При кучета с отслабен имунитет EPA и DHA подсилват естествените защитни сили на организма и ускоряват възстановителните процеси.
Ставно здраве
Ветеринарите от години предписват хранителни добавки с високо съдържание на Омега – 3 мастни киселини на кучета, които страдат от артрит и други ставни заболявания. Според специалистите антиинфламаторния ефект на EPA и DHA действа еднакво добре както за хората, така и за четириногите им приятели. Приемът на Омега – 3 суплементи служи за облекчаване на болката и дискомфорта. Според някои ветеринари той може да се използва и като превенция на ставните заболявания при кучетата. Дали това е наистина така, все още не е напълно изяснено, но със сигурност ползите от тези незаменими хранителни вещества са много!
Защо масло от антарктически крил
Крилът е ракообразно, подобно на скарида, което обитава океаните и е незаменима част от морската екосистема. Тези необикновени същества са любима храна на китовете и други морски животни. Един от най – разпространените видове е Антарктическият крил, който живее в ледените води на Антарктическия океан.
Освен за морските обитатели, Антарктическият крил е особено ценен и за нас, хората. Той се използва за добив на масло от крил. То е един от най – пълноценните източници на Омега – 3 мастни киселини и мощни антиоксиданти. През последните години тази уникална суперхрана набира широка популярност и сред производителите на храни за домашни любимци.
Подробна информация за Антарктическия крил можете да намерите тук!
Крил ойл за кучета – какво казват изследванията
Не всички Омега – 3 мастни киселини са създадени равни. Анализите от различни изследвания сочат, че съдържащите се в антарктическия крил EPA и DHA са във фосфолипидна форма. Тя се усвоява много по – ефективно от организма в сравнение с тези в рибеното масло.
Изследване върху кучета от порода Хъски доказва, че само след 3 – седмичен прием на крил ойл суплемент нивата на Омега – 3 при четириногите се повишават с 62%. За сравнение, нивата на Омега – 3 при групата, на която са давани добавки с рибено масло се покачват едва с 21%. Учените установяват, че повишаването на стойностите на Омега – 3 води до 8,1% спад в концентрацията на Омега – 6 мастните киселини при кучетата, приемащи крил ойл. Това показва, че маслото от антарктически крил подобрява баланса между Омега – 3 и – 6 мастните киселини.
През 2016г. кучета, участващи в легендарното състезание за кучешки впрягове Идитарод в Аляска преминават на 5 – седмична диета със специализирана крил ойл добавка. Резултатите на впряга се сравняват с тези на контролна група, която не е получава суплемента. След края на състезанието става ясно, че при кучетата, получавали крил ойл се наблюдават значително по – малко мускулни увреждания. Възпалението в сравнение с контролната група също е редуцирано. Добавянето на сумплементи с крил подпомага общото здраве на кучетата и подобрява тяхното представяне по време на състезания.
Могат ли кучетата да приемат крил ойл суплемент, предназначен за хора
Към момента няма единодушно становище за това дали добавките с масло от антарктически крил за хора са безопасни за домашните любимци. Според някои ветеринари можете спокойно да давате на кучето си от вашия крил ойл суплемент. Други предупреждават, че дозата за четириногите е различна от тази за хората. Затова най – разумно е да се придържате към специализирани продукти за кучета.
Полезна информация за ползите от маслото от крил за хора можете да намерите на нашия сайт!
Източници
Biagi, G., et al., The role of dietary omega-3 and omega-6 essential fatty acids in the nutrition of dogs and cats: a review. Progress in Nutrition, 2004. 6: p. 97-107.
Wander, R.C., et al., The ratio of dietary (n-6) to (n-3) fatty acids influences immune system function, eicosanoid metabolism, lipid peroxidation and vitamin E status in aged dogs. J Nutr, 1997. 127(6): p. 1198-205.
Burri, L., et al., Enhanced omega-3 index increase in dogs with dietary inclusion of omega-3 fatty acids from krill versus fish. Vet World, 2020.
Burri, L., et al., Effects of dietary supplementation with krill meal on serum pro-inflammatory markers after the Iditarod sled dog race. Res Vet Sci, 121: p. 18-22.