Изгарянията са подценявана травма, която може да засегне всекиго, по всяко време и навсякъде. Нараняванията могат да бъдат причинени от триене, измръзване, топлина, радиационно облъчване, химически или електрически източници, горещи течности, огън, контакт с нагорещени повърхности. Всички наранявания при изгаряне са придружени с разрушаване на тъкани и могат да бъдат свързани с различни физиологични и патофизиологични реакции и с психо – емоционален дистрес.
В разгара на лятото разпространена причина за сериозно изгаряне е UV – радиацията. Макар и често пренебрегвано, излагането на силна слънчева светлина без адекватна защита също може да нанесе сериозни поражения. Според СЗО ежегодно десетки хиляди хора се нуждаят от спешна медицинска помощ, а понякога и хоспитализация, в следствие на тежко слънчево изгаряне. Независимо от причината за травмата, изгарянето може да се отрази негативно върху качеството на живот и обикновено изисква време и специални грижи.
Пострадалите от по – тежки изгаряния са ярък пример за продължителна възпалителна реакция и дългосрочни физически и метаболитни разстройства. Клиничните данни показват, че след изгаряне нутритвните нужди на пациентите осезаемо нарастват. Лекари и учени са забелязали, че подходящата диета и приемът на определени хранителни вещества видимо ускорява възстановителния процес и заздравяването на засегнатите тъкани.
Видове изгаряния
Изгарянията се класифицират в различни степени в зависимост от дълбочината и размера на нараняването.
Изгаряния Iва степен
Това са повърхностни изгаряния, които засягат най – горния кожен слой. В поразения участък се наблюдава леко до силно зачервяване и болезненост с ограничена продължителност. По време на регенеративния процес изгореният епидермис започва да се бели и бива заменен със здрава кожна тъкан. Този тип изгаряния обикновено отминават от само себе си и изискват минимална намеса, най – вече мазане с подходящи кремове и мехлеми.
Изгаряния IIра степен
Това са малко по – дълбоки изгаряния, които засягат епидермиса и дермиса. Делят се на две под-степени.
При IIра степен тип „а“ се наблюдава разраняване и сълзене на кожата. Могат да се получат мехури с прозрачна течност, мястото е силно болезнено. Такъв тип рани се нуждаят от превързване и грижа, но не изискват оперативна намеса.
Изгарянията от IIра степен тип „б“ са по – малко болезнени, тъй като тъканта е засегната в дълбочина и част от рецепторите за болка са увредени. Често се налага оперативна намеса. След възстановяване се образува белег на мястото на засегнатия участък.
Изгаряния IIIта степен
Този тип изгаряния са изключително тежки. Напълно унищожават епидермиса и дермата и засягат подкожния тъканен слой. Наблюдава се сериозно увреждане на нервните окончания и силно възпаление. В повечето случаи се налага хирургическа намеса и тъканна трансплантация. Възстановителния процес е много дълъг и в началото изисква специализирана медицинска грижа.
Изгаряния IVта степен
Това са най – тежките изгаряния, при които нараняването може да достигне до мускулите, сухожилията и костите. Изгорената част често некрозира и трябва да бъде отстранена. В зависимост от степента и обхвата на разпространение шокът за организма може да бъде толкова силен, че да доведен до пагубен край.
Малки и големи изгаряния
Според площта, която засягат, изгарянията се делят на малки и големи. Малките обхващат не повече от 10% от общата телесна площ и преобладават повърхностни наранявания. При големите се наблюдава по – екстензивно (над 10% от общата телесна повърхност) и по – тежко изгаряне.
Ефекта на изгарянето върху организма
Всяко изгаряне засяга организма в различна степен. Колкото по – сериозна е травмата, толкова по – големи са пораженията върху здравословното състояние. По – тежките изгаряния протичат със силни възпалителни процеси, които отслабват защитните сили на организма и акумулират голямо количество свободни радикали.
При засягане на по – дълбочинните тъканни слоеве може да настъпи протеинов катаболизъм. Състоянието предизвиква активно разграждане на белтъчини и загуба на чиста телесна маса. Това повишава необходимостта от протеини и мазнини. Освен това пациентите с изгаряния са по – застрашени от нутритивни дефицити е недохранване. Емоционалната травма често допринася за влошаване на общото здраве и нутритивния профил.
Нутриенти, които подпомагат възстановяването при изгаряне
Хранителната терапия е в основата на успешното лечение на изгаряния. Целта на този метод е да поддържа телесната маса на пострадалия като предотврати малнутрицията, дефицитна специфични хранителни вещества и загуба на протеини посредством адекватен прием на микро и макронутриенти. В допълнение, хранителната терапия подобрява заздравяването и намалява инфекциозните процеси.
Колаген
Колагенът е жизненоважен протеин и основен градивен елемент на съединителната тъкан. Той се синтезира естествено в човешкото тяло и поддържането на нивата му е есенциално за цялостното здраве. Множество научни изследвания доказват, че допълнителният прием на белтъка под формата на хранителна добавка помага за поддържане на вида и здравето на кожата и косата.
Според различни проучвания суплементирането с хидролизиран колаген ускорява регенерирането на тъканите и зарастването на раните при изгаряния. Повишеният прием на колагенови пептиди в началото на възстановителния период при пациенти с тежки изгаряния може да спомогне за съкращаване на болничния престой и да редуцира размера на белезите.
Омега – 3 мастни киселини
Омега – 3 мастните киселини са есенциални хранителни вещества, които можем да си набавим само чрез диетата. Те предоставят на организма енергия, участват в изграждането на клетъчните мембрани, регулират липидния профил, подобряват когнитивната функция, кръвообращението и клетъчната регенерация. Освен това притежават и мощни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства.
Способността на тези есенциални мастните киселини да противодействат възпалението в организма оказва положителен ефект при пациенти с изгаряния. Повишеният прием на Омега – 3 суплементи се асоциира с понижен риск от тежък сепсис и септичен шок и стимулира регенерацията на увредените тъкани. Също така Омега – 3 подобряват мозъчната дейност, повишават настроението и противодействат симптомите на депресия.
Витамини и минерали
Витамините и минералите са жизненоважни нутриенти, които изпълняват множество важни функции в организма. Известно е, че някои от тях оказват по – осезаем ефект при зарастването на рани и възобновяването на кожата и другите тъкани при изгаряне.
Витамин С е мощен антиоксидант, който редуцира оксидативния стрес и редуцира вредата от UV – лъчите. Аскорбиновата киселина участва в синтеза колаген и така допринася за възстановяването на кожата в случай на изгаряне. Локалното приложение на козметика с витамин С спомага за смаляване на белезите и изравняване на тена.
Цинкът и магнезият са особено важни в случаи на по – тежко изгаряне, което засяга мускулите. Двата минерала са есенциални за поддържането на мускулния тонус, метаболизма и усвояването на други нутриенти. Магнезият подпомага клетъчната регенерация и подобрява бариерната функция на кожата. Други важни витамини и минерали при изгаряне са:
- Витамин Д
- Витамин А
- Витамин Е
- Селен
Антиоксиданти
Клиничните данни показват, че имунната система на пострадалите от изгаряния е компрометирана. Основната причина за понижената имунна активност при такъв тип травми е натрупването на голямо количество свободни радикали, които забавят заздравяването на раните и правят организма по – податлив на инфекции.
Използването на антиоксиданти като част от терапията е ефективен начин за ускоряване на възстановяването. Противоокислителните вещества обезвреждат свободните радикали и помагат на организма да изхвърли токсините по – бързо. Богатата на антиоксиданти диета съкращава продължителността на болничния престой и зарастването на изгарянията и действа противовъзпалително. Антиоксидантите подобряват естествените защитни сили и минимизират риска от имунен срив.
Астаксантинът е вещество със силен противоокислителен ефект, което все по – често се споменава в лечението на изгаряния. Червеният каротиноид е добре известен със способността си да неутрализира свободните радикали. В изследване за ефекта на астаксантина върху кожата става ясно, че приемът на антиоксиданта предпазва от UV – индуцирано ДНК увреждане и апоптаза на кожните клетки. Маслото от антарктически крил е първокласен натурален източник на специалния каротиноид.
Източници
Jeschke MG, van Baar ME, Choudhry MA, Chung KK, Gibran NS, Logsetty S. Burn injury. Nat Rev Dis Primers. 2020 Feb 13;6(1):11. doi: 10.1038/s41572-020-0145-5. PMID: 32054846; PMCID: PMC7224101.
Bagheri Miyab K, Alipoor E, Vaghardoost R, Saberi Isfeedvajani M, Yaseri M, Djafarian K, Hosseinzadeh-Attar MJ. The effect of a hydrolyzed collagen-based supplement on wound healing in patients with burn: A randomized double-blind pilot clinical trial. Burns. 2020 Feb;46(1):156-163. doi: 10.1016/j.burns.2019.02.015. Epub 2019 Dec 16. PMID: 31859087.
Tihista S, Echavarría E. Effect of omega 3 polyunsaturated fatty acids derived from fish oil in major burn patients: A prospective randomized controlled pilot trial. Clin Nutr. 2018 Feb;37(1):107-112. doi: 10.1016/j.clnu.2017.01.002. Epub 2017 Jan 16. PMID: 28153504.
Adjepong, M., Agbenorku, P., Brown, P. et al. The role of antioxidant micronutrients in the rate of recovery of burn patients: a systematic review. Burn Trauma 4, 18 (2016). Doi: 10.1186/s41038-016-0044-x.
Ito N, Seki S, Ueda F. The Protective Role of Astaxanthin for UV-Induced Skin Deterioration in Healthy People-A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Nutrients. 2018 Jun 25;10(7):817. doi: 10.3390/nu10070817. PMID: 29941810; PMCID: PMC6073124.