Възпалението е естествена реакция на организма, която се активира като отговор на инфекция, нараняване или други вредни въздействия. То може да бъде категоризирано като добро или лошо възпаление, както и като остро или хронично възпаление.
Доброто възпаление е полезна и временна реакция на организма, която има за цел да се бори с инфекцията или да подпомогне процеса на заздравяване на наранената област. Когато се появява инфекция или нараняване, имунната система изпраща бели кръвни клетки към засегнатата област. Тези клетки се натрупват на мястото на възпалението, което води до зачервяване и подуване на засегнатата област. Понякога се появява и болка. Доброто възпаление обикновено е краткосрочно и изчезва, когато инфекцията е премахната или нараняването е излекувано.
Лошото възпаление, от друга страна, възниква, когато имунната система се активира, без да има реална инфекция или нараняване, което изисква такава реакция. Това може да се случи при излагане на токсични химикали, тежки метали или при наличието на хроничен стрес, автоимунни заболявания или затлъстяване. В тези случаи, имунната система продължава да бъде стимулирана и отговаря с продължително възпаление. Лошото възпаление може да доведе до сериозни здравословни проблеми като артрит, деменция, алергии, болест на Алцхаймер, диабет, рак, сърдечни заболявания и депресия.
Хроничното възпаление е дълготрайна форма на възпаление, която продължава в тялото за период от месеци или дори години. То е често свързано с лошото възпаление и е предпоставка за развитието на над 90% от всички заболявания в световен мащаб. Хроничното възпаление може да бъде причинено от различни фактори като неправилно функциониране на имунната система, хронични инфекции или неправилен отговор на външни въздействия.
10 често срещани причини за хронично възпаление
Кои са 10-те най-често срещани причини за хронично възпаление? Ако разгледате списъка по-долу ще видите, че има много неща, които човек може да направи сам, за да намали възпалението.
- Стандартна западна диета
За съжаление, западната диета е богата на рафинирани въглехидрати, захари, алкохол, изкуствени консерванти, аромати и оцветители. Тя включва минимална консумация на плодове и зеленчуци, което лишава тялото от основни противовъзпалителни хранителни вещества. Този тип диета с течение на времето превръща имунната система в провъзпалителна, заобикаляйки противовъзпалителните предпазни мерки, които тялото има. Когато възпалението протича безконтролно в тялото, то разрушава тъканите, потиска все повече имунната функция и позволява на болестите да се развият, особено когато тялото ни е слабо.
- Хроничен стрес
Телата ни не са създадени да живеят в постоянно състояние на стрес. Когато сме подложени на стрес, тялото ни преминава през специфична реакция, която води до повишаване на нивата на адреналина и кортизола. Тези хормони са важни в краткосрочен план, защото ни предпазват от опасности. Продължителното активиране на адреналин и кортизол кара тялото да мисли, че извънредната ситуация все още продължава и то потиска всички несъществени функции, включително имунни и храносмилателни функции. В резултат, потиснатата имунна система не може да се бори с провъзпалителните медиатори, а храносмилателната система може да абсорбира адекватно хранителните вещества от храните, които ядем. В допълнение, кортизолът увеличава отделянето на глюкоза, потиска инсулина и стеснява артериите, карайки сърцето да работи по-усилено.
- Дисбиоза
Дисбиозата е свръхрастеж на вредните организми в храносмилателния тракт в сравнение с полезните бактерии. Много фактори могат да причинят дисбиоза, включително:
- Диета, богата на захар и рафинирани въглехидрати – прекомерната консумация на тези вредни хранителни вещества храни и липса на фибри водят до дисбаланс в чревната флора.
- Стресът увеличава задържането на вредните чревни организми, като увеличава тяхното прилепване към чревната стена. Това причинява синдром на пропускливите черва и повишава токсичните странични продукти, които предизвикват възпаление.
- Някои лекарства могат да имат катастрофален ефект върху здравето на полезните чревни бактерии. Антибиотиците убиват добрите чревни микроорганизми, а нестероидните противовъзпалителни лекарства (НСПВС), включително аспирин и ибупрофен, допринасят за промяната, увреждането или унищожаването на чревната флора. В допълнение, статините, използвани за понижаване на холестерола също променят и намаляват добрите бактерии в червата.
- Алкохолът и токсините от околната среда също променят състава на чревните микроорганизми.
- Синдром на пропускливите черва
При това е състояние се появяват микроскопични дупки в чревната стена. Тези дупки възникват по много причини, включително:
- Западната диета не осигурява достатъчно хранителни вещества, за да позволи на тялото да поддържа целостта на червата.
- Дисбиоза свръхрастеж на вредни чревни организми, които разрушават структурата и целостта на чревните клетки.
- Стресът увеличава способността на вредните чревни бактерии да се придържат към чревната стена, като допълнително увеличава техните разрушителни способности.
- Медикаменти – Различни лекарства, включително антибиотици, нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) и противозачатъчни хапчета, могат да унищожат полезните чревни бактерии и да увеличат дисбиозата.
- Лошият сън кара тялото да произвежда излишни количества възпалителни маркери, включително цитокини, интерлевкин 6 и С-реактивен протеин. Липсата на достатъчно пълноценен сън свива кръвоносните съдове и ката тялото да произвежда възпалителни молекули.
- Неправилна детоксикация на черния дроб
Черният дроб премахва токсините и отпадъците от кръвния поток и да ги придвижва към червата или бъбреците, за да могат да бъдат изхвърлени. Токсините навлизат в черния дроб и се свързват с антиоксидантите, което ги прави безвредни. Различни пътища елиминират токсините в зависимост от техния състав. Токсините, които не са детоксикиращи, се изливат от черния дроб в кръвта, което засяга имунната система и създава провъзпалителни клетки. Възпалението възниква, ако хранителната ви диетата има ниски нива на антиоксиданти и пътищата за детоксикация не работят правилно.
- Прекомерна консумация на алкохол
Мнозина знаят, че алкохолът уврежда черния дроб и възпрепятства способността му да се детоксикира правилно. Преяждането или хроничното пиене на алкохол подпомагат този процес. Алкохолът нарушава баланса между добрите и лошите чревни бактерии. Той изчерпва витамините, които са от съществено значение за правилното функциониране на черния дроб и детоксикацията. Прекомерната консумация на алкохол разгражда протеините, които държат чревните клетки заедно и често причинява Синдром на пропускливите черва.
- Дисбаланс на кръвната захар
Нивата на кръвната ни захар бързо се повишават, когато ядем храни с високо съдържание на захар или рафинирани въглехидрати. Бързото покачване на кръвната захар е свързано с повишени възпалителни маркери като С-реактивен протеин. Излишната кръвна захар се превръща от тялото в мазнини и това може да доведе до затлъстяване. Излишните мазнини, особено около талията, насърчават производството на провъзпалителни химикали, което допълнително засилва възпалението.
- Ниски хормонални нива
Недостатъчният естроген при жените и ниският тестостерон при мъжете са свързани с повишеното системно възпаление в организма. Това може да бъде изненадващо за някои хора, но научните изследвания показват, че тези хормонални неравновесия играят важна роля в развитието на възпалителни процеси. Това обяснява защо някои жени в менопауза, изпитват скованост в ставите и мускулите. При мъжете, тестостеронът играе важна роля в регулирането на имунната система и се счита за естествен имуномодулатор. Намалените нива на тестостерон могат да доведат до повишена склонност към възпалителни процеси в организма.
- Токсини от околната среда
Излагането на токсини от околната среда може да наруши баланса на нашите хормони и да промени активността на имунната система, правейки ни по-възпалителни и алергични. За съжаление, токсините и химикалите са навсякъде и е трудно да ги избегнем. Нашето тяло прави всичко възможно и с помощта на антиоксидантите да ги елиминира чрез черния дроб, червата, кожата и бъбреците.
Други причини за хронично възпаление
Факторите, които споменати по-горе, не са единствените причини за хронично възпаление, но са сред най-често срещаните. Съществуват и други причини за хронично възпаление, сред тях са:
- Хранителни алергии
- Автоимунни нарушения
- Токсичност от тежки метали
- Кандида
- Липса на упражнения
- Хронична инфекция
- Затлъстяване
- Тютюнопушене
- Дефицит на Омега 3
- Дехидратация
В заключение
Възпалението е сложен процес, който може да бъде полезен или вреден за организма. Доброто възпаление е необходимо на организма в борбата с инфекции и за заздравяване на наранявания. Хроничните възпалителни процеси имат негативни последици за здравето и са предпоставка за развитие на различни заболявания.
За да овладеем състоянието на хронично възпаление и да подобрим здравето си, е необходимо да предприемем някои добри практики.
- Избягването на възпалителни храни, като преработените продукти, захарта, трансмазнините и излишните въглехидрати, може да помогне за намаляване на възпалителните процеси в организма. Вместо това, консумирайте хранителни продукти, богати на антиоксиданти, полезни мастни мазнини и влакнини.
- Редовната физическа активност е също от съществено значение за намаляване на хроничното възпаление. Тренировките подпомагат подобряване на имунната функция и регулирането на възпалителните процеси в организма.
- Управлението на стреса е важна част от контролирането на възпалението. Експериментирайте с различни техники за релаксация като медитация, дълбоко дишане и йога, за да намалите стреса и да подобрите общото си благополучие.
- Относно хранителните добавки, едно от възможните решения е маслото от крил. То се отличава с високо съдържание на омега-3 мастни киселини, които имат противовъзпалителни свойства и могат да помогнат за намаляване на възпалителните процеси в организма.
Всички тези препоръки трябва да бъдат включени към цялостен подход за здравословен начин на живот. Хроничното възпаление може да бъде контролирано и намалено с подходящи промени в жизнените навици.