Астаксантинът е наситен червен каротеноид, който се среща основно в морските обитатели. В природата съществуват над 400 различни вида каротеноидни пигменти. Силата на каротеноидите за подобряване на човешкото здраве се крие в способността им да се превръщат във витамин А. Пигментът, който прави морковите оранжеви – бета-каротинът, има най-високи нива на витамин А и дълго време се считаше за най-важният каротеноид. Днес обаче е известно, че някои от най-важните каротеноиди за човешкото здраве изобщо не се превръщат във витамин А.
Астаксантинът е известен като „коронованият крал“ сред каротеноидите. Дадена му е тази титла заради уникалните му здравословни ползи и способността му да насърчава антиоксидантната защита на клетките, особено в областта на мозъка и сърдечно-съдовата система.
Какво представлява астаксантинът?
Най-богатата концентрация на астаксантин се намира в микроводорасло, наречено Haematococcus pluvialis. Когато морските обитатели – сьомга, омари, скариди и други, консумират тези водорасли, те добиват интензивната червена пигментация. Именно поради тази причина, тези животни имат червена или розова окраска.
Астаксантинът е от съществено значение за оцеляването на тези организми. Например, микроводораслите се нуждаят от астаксантин, за да защитят себе си по време на фотосинтезата – процеса на превръщане на слънчевата светлина в химическа енергия. За младите риби сьомга е изключително важно да получават достатъчно астаксантин в своята диета, тъй като липсата му може да доведе до проблеми с развитието им или дори до смърт.
Освен това астаксантинът предоставя определена защита за различните животни, тъй като ги прави по-малко видими в дълбоките води, където червените части на спектъра на видимата светлина не достигат. Този червен пигмент също играе важна роля в поведението при размножаване и се свързва с изхвърлянето на хайвера.
Как се произвежда астаксантин?
Астаксантинът се среща естествено в маслото от крил, тъй като това е един от ключовите източници на този важен химикал. В маслото от крил, нивата на астаксантин могат да бъдат значителни, но количествата обикновено варират в зависимост от различни фактори. Такива фактори могат да бъдат произходът на маслото, условията на отглеждане на крил, методите на добив и преработка. Маслото от крил има червено-оранжев до червено-кафяв цвят именно поради наличието на астаксантин в състава му.
На пазара се предлагат и други източници на астаксантин, но тези форми често се произвеждат чрез химичен синтез или от генетично модифицирани дрожди като Xanthophyllomyces dendrorhous. Тези синтетични форми се използват като фуражни добавки и се дават на сьомгата в развъдниците за риба, за да се придадае на месото червено-розов цвят. Въпреки това синтетичните форми се различават структурно от естествения астаксантин и са около 20 пъти по-малко ефективни като антиоксидант от него.
Защо астаксантинът е уникален?
Астаксантинът притежава антиоксидантни свойства и помага за предотвратяване на оксидативното увреждане, което способства за развитието на различни състояния като инсулинова резистентност, сърдечно-съдови заболявания и невродегенеративни състояния като болестта на Алцхаймер.
Астаксантинът е изключителен по своите характеристики като антиоксидант и носи допълнителни ползи за защитата на клетките. По отношение на общите антиоксидантни действия за защита на клетъчните мембрани, астаксантинът демонстрира значително по-силни ефекти от множество популярни антиоксиданти.
Като защитен фактор срещу оксидативното увреждане, астаксантинът е:
- 6000 пъти по-ефективен от витамин С
- 800 пъти по-ефективен от CoQ10
- 550 пъти по-ефективен от полифенолите на зеления чай
- 500 пъти по-ефективен от витамин Е
- 75 пъти по-ефективен от алфа-липоевата киселина
- 11 пъти по-ефективен от бета-каротина
За неутрализиране на свободните радикали астаксантинът е:
- 65 пъти по-ефективен от витамин С
- 54 пъти по-ефективен от бета-каротина
- 21 пъти по-ефективен от синтетичния астаксантин
- 18 пъти по-ефективен от процианидоловите олигомери
- 14 пъти по-ефективен от витамин Е
В допълнение, астаксантинът има някои специални свойства, които го правят много по-функционален като антиоксидант. Един от уникалните аспекти на астаксантина е свързан с неговия размер и начина, по който се вписва в клетъчните мембрани. Той е значително по-голям/по-дълъг от други популярни каротеноиди. Неговият размер и физическа форма му позволяват да бъде внедрен в клетките, където е в състояние да обхване цялата дебелина на клетъчната мембрана. Това позволява на астаксантина не само да защитава вътрешната и външната клетъчна мембрана от окислително увреждане, но и да стабилизира тяхната цялост. Този ефект на стабилизиране на мембраната е много важен за червените кръвни клетки. Те са по-податливи на увреждане и с напредването на възрастта, това може да доведе до нарушено доставяне на кислород до телесните тъкани. Допълнителна полза е, че астаксантинът значително подобрява притока на кръв. Като цяло, колкото по-добра е оксигенацията на тъканта, толкова по-добра е функцията на отделните клетки и тъканта като цяло.
Здравословни ползи от приема на астаксантин
В последните години астаксантинът е предмет на научни изследвания, включващи над 50 клинични и експериментални проучвания. Резултатите от тези изследвания показват, че астаксантинът предоставя редица ползи за здравето:
- Сърдечно-съдово здраве: Астаксантинът подпомага здравето на съдовете, насърчава кръвния поток и клетките от окисление.
- Здраве за очите: Този природен антиоксидант предпазва очите от умора, подобрява зрителната острота и увеличава кръвообращението към очните тъкани.
- Здраве за мозъка: Астаксантинът помага за запазване и подобряване на умствената функция и предпазва мозъка от стареене. Той не само запазва мозъчната функция по време на стареене, но и я подобрява. Този ефект е свързан с насърчаването на растежа на нови мозъчни клетки и увеличаването на мозъчната „пластичност“.
- Дейности, свързани със спорта: Астаксантинът насърчава мускулната издръжливост, подобрява атлетичното представяне, повишава производството на енергия при трениране на мускулите и предпазва от увреждане на мускулите.
- Диабет, инсулинова резистентност и метаболитен синдром: Астаксантинът подобрява антиоксидантния статус и предпазва съдовете от увреждания.
- Здраве за кожата: Астаксантинът намалява фините линии и бръчките, подобрява еластичността на кожата, предпазва от слънчеви увреждания и предотвратява старчески петна и хиперпигментация.
- Имунно здраве: Астаксантинът предпазва имунните клетки от увреждания и подобрява различните имунни функции. Той стимулира имунната система, като увеличава броя на белите кръвни клетки, намалява системното възпаление и подпомага имунната защита срещу различни инфекции.
Каква е препоръчителната дневна доза астаксантин?
Дозировката на астаксантин може да варира в зависимост от конкретните нужди на всеки човек. Общоприетият диапазон на дозиране на астаксантин се движи между 4 и 12 mg дневно. При по-ниски дози, като например 4 mg на ден, астаксантинът може да се използва като средство за подпомагане на общото здраве и предпазване от различни заболявания. В по-високите дози – 12 mg на ден, астаксантинът може да се прилага при специфични здравни състояния или при активни хора, които искат да подобрят спортните си постижения.
Източници:
- Ambati RR, Phang SM, Ravi S, Aswathanarayana RG. Astaxanthin: sources, extraction, stability, biological activities and its commercial applications–a review. Mar Drugs. 2014 Jan 7;12(1):128-52.
- Ma B, Lu J, Kang T, Zhu M, Xiong K, Wang J. Astaxanthin supplementation mildly reduced oxidative stress and inflammation biomarkers: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Nutr Res. 2022 Mar;99:40-50.
- Kidd P. Astaxanthin, cell membrane nutrient with diverse clinical benefits and anti-aging potential. Altern Med Rev. 2011 Dec;16(4):355-64
- Baralic I, Andjelkovic M, Djordjevic B, Dikic N, Radivojevic N, Suzin-Zivkovic V, et al. Effect of astaxanthin supplementation on salivary IgA, oxidative stress, and inflammation in young soccer players. Evid Based Complement Alternat Med (2015) 2015:1–9.
- Fassett RG, Coombes JS. Astaxanthin in cardiovascular health and disease. Molecules. 2012 Feb 20;17(2):2030-48.
- Yang M, Wang Y. Recent Advances and the Mechanism of Astaxanthin in Ophthalmological Diseases. J Ophthalmol. 2022 May 20;2022:8071406.
- Patil AD, Kasabe PJ, Dandge PB. Pharmaceutical and nutraceutical potential of natural bioactive pigment: astaxanthin. Nat Prod Bioprospect. 2022 Jul 7;12(1):25.
- Brown DR, Warner AR, Deb SK, Gough LA, Sparks SA, McNaughton LR. The effect of astaxanthin supplementation on performance and fat oxidation during a 40 km cycling time trial. J Sci Med Sport. 2021 Jan;24(1):92-97.
- Brown DR, Warner AR, Deb SK, Gough LA, Sparks SA, McNaughton LR. The effect of astaxanthin supplementation on performance and fat oxidation during a 40 km cycling time trial. J Sci Med Sport. 2021 Jan;24(1):92-97.
- Mashhadi NS, Zakerkish M, Mohammadiasl J, Zarei M, Mohammadshahi M, Haghighizadeh MH. Astaxanthin improves glucose metabolism and reduces blood pressure in patients with type 2 diabetes mellitus. Asia Pac J Clin Nutr. 2018;27(2):341-346.