Пърхотът е често срещано заболяване на скалпа, което засяга един от двама човека в някакъв етап от живота. Най – често симптомите се появяват в периода преди пубертета и могат да персистират с години или да се проявят в зряла възраст. Известно е, че пърхота засяга повече мъже, отколкото жени и разпространението му спада след 50 – годишна възраст. Самата дума „пърхот“ (dandruff) е от англосаксонски произход и се среща в историческите източници за първи път през 16ти век.
Прекомерното отделяне на мъртви кожни клетки от скалпа често е съпроводено от сърбеж и обилно падане на бели люспички по раменете. Това може да повлияе върху самочувствието и да засегне естетиката, предизвиквайки дискомфорт и засрамване. Факторите, които предизвикват пърхот са много и разнообразни, поради което няма един универсален лек за всички засегнати. За щастие съществуват различни естествени средства за облекчаване на симптомите и терапия на състоянието, които лесно можете да се изпробвате у дома.
Защо се появява пърхота
И до днес лекари и учени не са стигнали до консенсус дали пърхота трябва да се третира като заболяване или разстройство, тъй като патогенезата на състоянието не е идентична при всички засегнати. Различни вътрешни фактори и фактори на околната среда, или комбинация от тях, могат да допринесат за поява на пърхот. Такива са стрес, индивидуална чувствителност към съставки в продуктите за коса, лоша хигиена, дисбаланс в мастната секреция на скалпа, гъбична колонизация на скалпа.
Други причини за лющене на скалпа могат да бъдат прекомерна употреба на сешоар и други стилизиращи уреди, претъркване на скалпа чрез прекалено често или интензивно сресване, изгаряне на кожата, нутритивен дефицит. В някои случаи дехидратацията може да предизвика кожна сухота, която да се изрази в отделяне на сухи люспи от кожата на главата.
Симптомите на пърхот често са идентични с тези на себореен дерматит. Разликата между двете е, че пърхота засяга единствено скалпа, в редки случаи и по веждите, и протича без видимо възпаление. Люспичките и при двата дерматологични проблема са бели или жълти на цвят и могат да бъдат сухи или мазни. Хистологията (тъканните промени) при пърхота и себорейния дерматит е много сходна. Поради тази причина голяма част от специалистите са на мнение, че двете състояния може да са проявление на едно и също заболяване, изразено в различна степен и с различен обхват.
Естествени средства за терапия на пърхот
Пърхотът може да бъде едва забележим и да не причинява сериозен дискомфорт или да бъде много засилен и да предизвиква сериозно неразположение и сърбеж. Хората с по – интензивно изразен пърхот обикновено прибягват до всякакви методи за облекчаване на състоянието. Характерната терапия на дерматологичното състояние включва употреба на обикновени или медицински шампоани против пърхот. В някои случаи се препоръчват специализирани спрейове за редуциране на лющенето на скалпа, а мнозина прибягват до употреба на кортикостероиди. В много от случаите облекчението на симптомите е само временно и ефекта отслабва или напълно изчезва след преустановяване на терапията. Ако и вие не можете да откриете решение на проблема с пърхота, изпробвайте някои от тези натурални методи за балансиране и укрепване на скалпа.
Масло от чаено дърво
Етеричното масло от чаено дърво е световноизвестно с мощните си противовъзпалителни и антимикробни свойства. От векове то се използва за терапия на множество кожни заболявания и превенция на повторно развитие на дерматологични проблеми. Различни научни изследвания показват, че ароматното етерично масло противодейства разпространението на гъбичния щам, виновен за развитие на пърхот и себореен дерматит при някои хора. Освен това редовната употреба на шампоан с масло от чаено дърво успокоява сърбежа и редуцира омазняването на скалпа.
За да се възползвате от невероятните ползи на този природен еликсир е достатъчно да смесите няколко капки от етеричното масло с 1 с.л. бадемово масло. Втрийте маслената смес в скалпа си няколко часа преди къпане или от предната нощ и оставете да действа. Отмийте с подходящ шампоан. Повтаряйте процедурата 1 път седмично. Можете също да добавите няколко капки масло от чаено дърво към шампоана си. Подобрение на симптомите може да очаквате след около 4 седмици. Маслото от чаено дърво съдържа фитонутриенти, които помагат за регулиране на мастната секреция. При прекомерна употреба, обаче, може да изсуши скалпа, затова внимавайте!
Ябълков оцет
Ябълковият оцет е универсална панацея, която се използва за терапия на разнообразни състояния, от понижаване на температурата до изсветляване на тена. В народната медицина натуралният ябълков оцет се използва за лечение на пърхот от незапомнени времена. От една страна той може да балансира кожното рН и по този начин да инхибира гъбичния растеж и асоциирания с него пърхот. Освен това съдържащата се в оцета киселина ефективно отмива нечистотиите и придава лъскав вид на косата.
Стандартният начин за употреба на ябълков оцет за коса е като разтворите 1 – 2 лъжици в 500 мл. хладка вода. След измиване с шампоан изплакнете косата си с разтвора и отмийте обилно с вода. Не е необходимо повторно измиване с шампоан. Миризмата на оцет бързо отминава след изсъхване на косата.
Омега – 3 мастни киселини
Омега – 3 мастните киселини са жизненоважни хранителни вещества, чийто прием е пряко свързан с правилното протичане на редица витални процеси. Те са есенциален структурен елемент на клетъчните мембрани и изпълняват незаменима роля в поддържането на когнитивната, сърдечносъдова, имунна и респираторна функция. Необходими са за регулиране на мастната секреция в кожата и редуциране на признаците на стареене.
Различни изследвания доказват, че недостигът на Омега – 3 мастни киселини води до влошаване на кожното здраве и може да провокира кожна сухота и пърхот. В оптимално дози, тези есенциални нутриенти подпомагат хидратацията на кожата, потискат възпалителните процеси, облекчават кожните раздразнения и превентират преждевременното стареене. Според някои дерматолози допълнителния прием на Омега – 3 мастни киселини може да помогне за подобряване на симптомите на пърхот и различни видове дерматит, акне, екзема.
Отличен източник на есенциални мастни киселини е маслото от антарктически крил Нордик Крил Ойл. Добито чрез патентован процес на студена екстракция и с напълно натурален състав, това първокласно масло се усвоява отлично от организма и предоставя на тялото всички здравни ползи, асоциирани с приема на Омега – 3 мастни киселини. Допълнителна информация за благотворния ефект на крил ойл можете да намерите тук!
Хлебна сода
Може и да ви се строи странно, но хлебната сода е отлично средство за борба с пърхота. Налична във всяка кухня, тази универсална съставка може да се използва не само за печива, а и като натурален лек за различни състояния, в това число псориазис и гъбични инфекции.
Навярно сте чували, че содата може да се използва като ексфолиант. Точно както премахва мъртвите клетки от кожата на лицето и тялото, белият прах отстранява нечистотиите и люспите от скалпа. Благодарение на противогъбичните си свойства, содата инхибира растежа на различни гъбични щамове и по този начин предпазва от кожни инфекции и пърхот. Някои хора докладват, че втриването на сода бикарбонат в кожата на скалпа облекчава сърбежа и редуцира лющенето.
За най – добри резултати нежно втрийте малко количество хлебна сода върху скалпа след намокряне на косата и оставете да подейства 1 – 2 минути. Отмийте обилно с вода и продължете миенето с шампоан. Правете терапията веднъж седмично и внимавайте да не претъркате кожата!
Кокосово масло
Кокосовото масло е известно като природен лек за пърхот в Индия, където от векове се използва за терапия на кожата и косата. Деликатното масло подпомага кожната хидратация и предотвратява лющенето на скалпа в следствие на сухота. Според някои изследвания локалното приложение на маслото ускорява лечението на екзема, която може да допринесе за поява на пърхот. Освен това ароматният лек действа благотворно при атопичен дерматит и кожни възпаления. Данните от някои проучвания сочат, че кокосовото масло може да противодействия гъбичния свръхрастеж.
За здрав скалп и сияйна коса е достатъчно да си направите маска с кокосово масло преди къпане като втриете малко количество в кожата на главата и разнесете по продължение на косата. Може да обогатите маслото с етерично масло от чаено дърво. В Индия кокосовото масло се стрива в косата и след къпане.
Финални думи
Лечението на пърхот протича с различни темпове при всеки, затова не бързайте да се отказвате ако резултатът не дойде съвсем бързо. Изпробвайте различни методи, докато откриете този, който работи за вас. И не забравяйте, че грижата за здравето започва отвътре. Ако искате да се радвате на наистина красива коса и здрав скалп, тогава се придържайте към здравословен начин на живот и ограничете стреса!
Източници
Ranganathan S, Mukhopadhyay T. Dandruff: the most commercially exploited skin disease. Indian J Dermatol. 2010 Apr-Jun;55(2):130-4. doi: 10.4103/0019-5154.62734. PMID: 20606879; PMCID: PMC2887514.
Borda LJ, Wikramanayake TC. Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review. J Clin Investig Dermatol. 2015 Dec;3(2):10.13188/2373-1044.1000019. doi: 10.13188/2373-1044.1000019. Epub 2015 Dec 15. PMID: 27148560; PMCID: PMC4852869.
Jain S, Arora P, Nainwal LM. Essential Oils as Potential Source of Anti-dandruff Agents: A Review. Comb Chem High Throughput Screen. 2022 Jul 27;25(9):1411-1426. doi: 10.2174/1386207324666210712094148. PMID: 34254910.
Letscher-Bru V, Obszynski CM, Samsoen M, Sabou M, Waller J, Candolfi E. Antifungal activity of sodium bicarbonate against fungal agents causing superficial infections. Mycopathologia. 2013 Feb;175(1-2):153-8. doi: 10.1007/s11046-012-9583-2. Epub 2012 Sep 19. PMID: 22991095.