Маслото от крил съдържа EPA и DHA във фосфолипидна форма. Това са амфифилни структурни липиди, които имат хидрофилна глава и хидрофобна опашка. В същината си фосфолипидите са градивни елементи на всяка клетъчна мембрана. Това ги прави перфектни носители за EPA и DHA в тялото.
Благодарение на противовъзпалителните си качества EPA и DHA могат да се използват като част от терапията при атеросклероза, Алцхаймер, депресия и други, както и при остри възпалителни процеси, като астма, артрит и язвен колит.
DHA чрез различни ензимни процеси се трансформира в т.нар специализирани медиатори, които спират възпалителните процеси.
EPA чрез различни ензимни процеси се трансформират в специализирани медиатори и противовъзпалителни ейкозаноиди. EPA може да потисне производството на силни провъзпалителните ейкозаноиди, които са производни на омега-6 мастната арахидонова киселина.
Мозъкът, нервната система и ретината съдържат най-високи нива на DHA. В тези части DHA участва в изграждането на клетъчните и междуклетъчните мембрани, синапсите, фоторецепторите и миелиновата обвивка, която обгръща нервите.
В допълнение на противовъзпалителните си качества DHA също има положителен ефект върху функцията на мембраните и служи като прекурсори на невропротективните метаболити. Адекватният прием на DHA е необходим за правилната функция на нервната система.
1 коментар