Маслото от крил е хранителна добавка, получена от ракообразен вид планктон, наречен крил. Маслото, богато на омега-3, съдържа две от същите незаменими мастни киселини като рибеното масло (ейкозапентаенова киселина или EPA и докозахексаенова киселина или DHA). Смята се, че EPA и DHA в маслото от крил имат по-висока бионаличност (скорост на абсорбция) в сравнение с рибеното масло.
Днес обаче няма ви да говорим за разликата между маслото от крил и рибеното масло. Ще обърнем по-специално внимание на сърдечното здраве и как омега-3 мастните киселини могат да го подобрят.
Какво представляват омега-3 мастните киселини
Омега-3 са полиненаситени мастни киселини, от които телата ни се нуждаят, но не могат да произвеждат. Трябва да ги набавяме от добавки или храна като риба, водорасли, крил, някои растения и орехови продукти. Изследванията показват, че омега-3 могат да намалят риска от сърдечни заболявания. Омега-3s EPA (ейкозапентаенова киселина) и DHA (докозахексаенова киселина) могат да понижат кръвното налягане и да намалят натрупването на мазнини в артериите.
Влиянието на омега-3 мастните киселини върху здравето на сърцето е добре проучено. Но не всички омега-3 са еднакви. има важни разлики между различните източници на тези вещества, които трябва да имате предвид.
Крилът, например, съдържа омега-3, които се свързват с фосфолипидите. Доказано е, че това е най-биоефективният и безопасен начин за набавяне на омега-3. С други думи, маслото от крил е по-ефективен начин да се погрижите за тъканите и органите – в случая сърцето и прилежащите му вени и артерии.
Как омега-3 се грижат за сърдечното здраве
Омега-3 са полезни за сърцето и кръвоносните съдове по няколко начина.
Те намаляват триглицеридите, вид мазнини в кръвта ви;
Те намаляват риска от развитие на неправилен сърдечен ритъм (аритмии);
Те забавят натрупването на плака във вашите артерии;
Те помагат да понижите кръвното си налягане;
Тези здравословни мазнини също могат да помогнат при рак, депресия, възпаление и СДВХ. Здравните експерти все още откриват всички възможни ползи от омега-3 мастни киселини.
Нека разгледаме тези ползи една по една.
Редукция на триглицеридите
Триглицеридите са вид мазнини (липиди), които се намират в кръвта.
Когато ядете, тялото ви преобразува всички калории, които няма нужда да използва веднага, в триглицериди. Те се съхраняват във вашите мастни клетки. Между храненията, триглицеридите се отделят в тялото като източник на енергия с помощта на различни хормони. Ако редовно ядете повече калории, отколкото изгаряте, особено от храни с високо съдържание на въглехидрати, може да имате високи триглицериди (хипертриглицеридемия).
Високите триглицериди могат да допринесат за втвърдяване на артериите или удебеляване на стените на артериите (атеросклероза) – което увеличава риска от инсулт, сърдечен удар и сърдечни заболявания. Изключително високите триглицериди също могат да причинят остро възпаление на панкреаса (панкреатит).
Повишените нива на триглицеридите често са признак за други състояния, които увеличават риска от сърдечни заболявания и инсулт. Те могат да доведат до затлъстяване и метаболитен синдром – това е комплекс от състояния, който включва твърде много мазнини около кръста, високо кръвно налягане, високи триглицериди, висока кръвна захар и абнормални нива на холестерола.
Високите триглицериди също могат да бъдат знак за:
- Диабет тип 2 или преддиабет;
- Метаболитен синдром – състояние, когато високо кръвно налягане, затлъстяване и висока кръвна захар се появяват заедно, увеличавайки риска от сърдечни заболявания;
- Ниски нива на хормоните на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм);
- Определени редки генетични състояния, които влияят върху това как тялото ви превръща мазнините в енергия;
Намален риск от аритмия
Сърдечната аритмия се отнася до група състояния, които карат сърцето да бие нередовно, твърде бавно или твърде бързо.
Има няколко категории аритмия, включително:
- Брадикардия или бавен пулс;
- Тахикардия или ускорен пулс;
- Неравномерен пулс, известен още като трептене или фибрилация;
- Ранен пулс или преждевременно свиване;
Повечето аритмии не са тежки и не причиняват усложнения. Някои обаче могат да увеличат риска от инсулт или сърдечен арест.
Някои специалисти използват думата „дисритмия“, когато говорят за нередовния си сърдечен пулс. Думите аритмия и дисритмия означават едно и също, но думата аритмия е по-разпространена.
Намален риск от артериална плака
Запушените артерии значително увеличават вероятността от сърдечен удар, инсулт и дори смърт. Поради тези опасности е важно да сте наясно с причините за артериална плака и стратегии за лечение, за да предотвратите сериозни последици.
Плаката, която се натрупва по вътрешните стени на артериите ви, е изградена от различни вещества, които циркулират в кръвта ви. Те включват калций, мазнини, холестерол, клетъчни отпадъци и фибрин (материал, участващ в съсирването на кръвта). В отговор на натрупването на плака клетките в стените на артериите ви се размножават и отделят допълнителни вещества, които могат да влошат състоянието на запушени артерии.
Причините за натрупване на плака в артериите са различни. Най-често срещаните са високи нива на лош холестерол, високи нива на кръвна захар, тютюнопушене, метаболитен синдром и генетична обусловеност.
Регулиране на кръвното налягане
Високото кръвно налягане е последният фактор за сърдечното здраве, който се регулира от приема на омега-3 мастни киселини. Това състояние е познато още като хипертония и може да бъде предизвикано по различни начини. Разглеждат се две категории на хипертония.
Първична (есенциална) хипертония
Специалистите не са установили конкретна причина за нейната поява. Този тип високо кръвно налягане има тенденция да се развива постепенно в продължение на много години.
Вторична хипертония
При някои хора високото кръвно налягане е симптом на друг здравословен проблем. Този тип хипертония, има тенденция да се появява внезапно и да причинява по-голяма разлика в кръвното налягане, отколкото първичната. Различни състояния и лекарства могат да доведат до вторична хипертония, включително:
- Обструктивна сънна апнея;
- Бъбречни проблеми;
- Тумори на надбъбречната жлеза;
- Проблеми с щитовидната жлеза;
- Рожденни малформации на кръвоносните съдове;
- Някои лекарства, като противозачатъчни таблетки, деконгестанти, обезболяващи без рецепта и някои лекарства, отпускани по лекарско предписание;
- Незаконни наркотици, като кокаин и амфетамини.
Високото кръвно налягане може да причини втвърдяване и удебеляване на артериите (атеросклероза), което може да доведе до инфаркт, инсулт или други усложнения.
От друга страна, при по-високото налягане в съдовете си, сърцето трябва да работи по-усилено. Това причинява т.нар хипертрофия на лявата камера. В крайна сметка удебеленият мускул може трудно да изпомпва достатъчно кръв, за да отговори на нуждите на тялото ви, което може да доведе до сърдечна недостатъчност.
Финални препоръки
Има множество фактори, които влияят на здравето на сърцето, отвъд приема на крил ойл. Важно е да спите достатъчно, да хидратирате тялото си, да се храните с повече плодове и зеленчуци. Редовният спорт и отказването на цигарите също са фактори за сърдечното здраве. Не на последно място, прекарвайте достатъчно време с любимите си хора и редовно разтоварвайте стреса.