Маслото от крил и добавките с рибено масло са два източника на омега-3 мастни киселини, включително DHA и EPA. И двете масла имат множество ползи за здравето, но техният произход, цена и конкретни приложения могат да се различават.
Рибеното масло се извлича от мазна риба, като риба тон, херинга или сардини. Маслото от крил се получава от малко животно, наподобяващо скариди, наречено крил.
Крил ойл има отличителен червен цвят и обикновено е по-скъпо, заради по-сложния метод на екстракция. От друга страна, добавките с рибено масло обикновено са жълти или златисти.
И двата вида добавки са богати на омега-3 мастни киселини, но поради суровините и начините на извличане има известни различия в цялостния състав, както и в приложенията на тези два продукта.
Крил ойл или рибено масло
Както вече казахме, и маслото от крил, и рибеното масло съдържат омега-3 мастни киселини. Най-важните сред тях са ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA).
Факт е, че тези омега-3 мастни киселини се съдържат в мазните риби. Консумацията на подобни има някои ползи за здравето на сърцето – намален риск от сърдечен удар и коронарна болест са някои от тях.
Разликата между консумацията на риба и приемът на рибено масло е в концентрацията на въпросните киселини.
Националните здравни институти (NIH) заявяват, че специфичните ползи от приема на омега-3 добавки включват:
- Намаляване на високите нива на триглицеридите. Високите нива на триглицериди са свързани с повишен риск от сърдечни заболявания.
- Облекчаване на ревматоиден артрит. Доказателствата сочат, че добавките с омега-3 могат да помогнат за облекчаване на симптомите на ревматоиден артрит.
- Облекчаване на симптомите на очна сухота. Някои хора използват добавки омега-3, за да подобрят влажността на очите си. Експертите обаче смятат, че са нужни повече изследвания дали рибеното масло има ефект върху очната сухота.
Но каква все пак е разликата между двата вида добавки? Все повече експерти съветват да се приема масло от крил, вместо рибено масло. Ето какви са причините за това.
Маслото от крил има по-добра усвояемост
Изследване от 2011 г. сравнява ефектите на рибеното и маслото от крил, като установява, че те водят до сходни нива на EPA и DHA в кръвта. Разликата е в начина, по който тялото съхранява тези киселини.
Според авторите на изследването, 30–65 процента мастни киселини на крил ойл се съхраняват като фосфолипиди, докато мастните киселини в рибените масла се съхраняват главно като триглицериди. Изследователите смятат, че тялото може да използва по-лесно мастните киселини, съхранявани като фосфолипиди.
Друго маломащабно проучване, публикувано през 2013 г., установява, че след 4-седмичен прием маслото от крил води до по-високи нива на EPA и DHA в кръвта на човек в сравнение с рибеното масло. Въпреки че и двете добавки повишават нивата на здравословни омега-3 мастни киселини, рибеното масло също така увеличава нивата на холестерола с липопротеин с ниска плътност (LDL), който се смята за „лошия“ холестерол.
Маслото от крил използва по-безопасна суровина
Освен по усвояемостта си, двата продукта се различават и по използваната суровина.
Рибеното масло се извлича от мазни риби, като:
- Сьомга;
- Треска;
- Риба тон;
- Сом.
Маслото от крил се извлича от малко планктонно ракообразно, което стои много ниско в хранителната верига. Крилът е основна храна на китовете и попада много ниско в хранителната верига на океаните.
Това води до важни въпроси, свързани с качеството им. Както добре знаете, Световният океан е изключително замърсен с тежки метали и токсични вещества. За съжаление, морските обитатели поглъщат тези отровни нутриенти и при консумация те достигат до човешкото тяло.
Ако говорим за нивата на живак (един от най-опасните тежки метали), изследванията показват, че тези видове риби са най-засегнати:
- Акула;
- Скумрия;
- Риба меч.
Поради малките си размери, краткия си живот и мястото си в хранителната верига, крилът не може да натрупа големи количества тежки метали в организма си. Това прави използването му значително по-безопасно.
Маслото от крил съдържа повече антиоксиданти
Антиоксидантите защитават тялото от оксидативен стрес. Това състояние е вид увреждане на клетките, причинено от молекули, наречени свободни радикали.
Маслото от крил е богато на антиоксидант, наречен астаксантин, който не се среща в повечето рибни масла.
Много хора твърдят, че астаксантинът в маслото от крил го предпазва от окисляване и така удължава срока му на годност. Няма дефинитивно експертно мнение по темата.
Изследванията обаче показват, че антиоксидантните и противовъзпалителни свойства на астаксантин значително подобряват здравето на сърцето. Едно проучване показва, че изолираният астаксантин понижава триглицеридите и повишава „добрия“ HDL холестерол при хора с леко повишени кръвни липиди.
Маслото от крил може да е по-добро за сърдечното здраве
Рибеното масло е най-известно с благоприятното си въздействие върху здравето на сърцето, но няколко проучвания показват, че маслото от крил също може да подобри здравето на сърцето, вероятно в по-голяма степен.
В едно проучване участниците с висок холестерол приемат или рибено масло, масло от крил или плацебо ежедневно в продължение на три месеца. Дозите варират в зависимост от телесното тегло.
Резултатите са, че както рибеното масло, така и маслото от крил подобряват няколко рискови фактора за сърдечно заболяване.Въпреки това изследователите откриват, че маслото от крил е по-ефективно от рибеното масло при понижаване на кръвната захар, триглицеридите и „лошия“ LDL холестерол. По-интересното е, че проучването установява, че маслото от крил е по-ефективно от рибеното масло, въпреки че се дава в по-ниски дози.
Заслужава да се спомене, че това е само едно проучване. Необходими са още изследвания, за да се сравнят ефектите на двата вида добавки върху здравето на сърцето.
Изводите
Изводите от направените до този момент са следните. Рибеното масло е по-евтино и за момента, по-достъпно. Въпреки това, приемът на нискокачествени добавки с рибено масло може да има негативни ефекти върху здравето. Освен това, маслото от крил е по-лесно усвоимо и по-ефективно, дори в по-малки дози.
Искате ли да научите повече за омега-3 мастните киселини, които се срещат в маслото от крил? Можете да прочетете повече по темата тук. Посетете нашия онлайн магазин, за да се информирате по-добре за маслото от крил – методът му на извличане и суровината, която се използва за получаването му.