В сезона на гриповете и настинките сме. Дъждовните дни се заредиха, а работните задачи се увеличават с всеки изминал ден. На фона на всичко това, пандемията все още е фактор, който трябва да имаме предвид. Сега трябва да поставим имунитета си преди всичко. Ето как омега-3 мастните киселини ще ви помогнат да се увеличите защитните сили на организма си.
Какво представляват омега-3 и защо са толкова важни
Омега-3 са есенциални мастни киселини, които имат множество функции в човешкото тяло. Есенциални означава, че организмът ни няма механизми да ги синтезира самостоятелно и трябва да си ги набавяме чрез храната или като приемаме хранителни добавки.
Тези киселини се съдържат най-вече в мазните риби, като тон и скумрия, както и в някои видове водорасли. Известни количества омега-3 се намират и в ядките (особено орехите), лененото семе, чията и соята.
Омега-3 имат множество ползи за здравето. Консумацията им се свързва с подобрено сърдечно здраве, повече фокус и концентрация, както и с цялостна по-добра функция на нервната система. Но те служат и в подкрепа на имунната ни система. Това се случва по два основни начина.
Омега-3 имат мощно противовъзпалително действие
Възпаленията са основен проблем за съвременния човек. Хроничните вътрешни възпаления са в основата на редица здравословни проблеми и заболявания, които могат да нанесат щети върху тялото ни за цял живот. Част от работата на имунната ни система е да се справя именно с тях. Има редица начини да я подкрепим в този процес.
Един от тях е чрез здравословна и разнообразна диета, както и редовни упражнения. Когато комбинираме тези здравословни навици с прием на омега-3 мастни киселини, получаваме синергичен ефект, който оказва въздействие върху цялостното ни здраве.
Както вече казахме, омега-3 са мощни противовъзпалителни агенти. Те могат да помогнат в борбата с хроничното нискостепенно възпаление, което често остава неоткрито за дълго време. Такъв тип възпалителни процеси често са в основата на здравословни проблеми, като мигрена, артрит и кожни заболявания като псориазис. Така приемът на омега-3 мастни киселини оказват пряко въздействие върху симптомите на тези заболявания, а в някои случаи могат да ни избавят от тях напълно.
Има 3 различни вида омега-3 мастни киселини: ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA), които се срещат най-вече в морските дарове, и алфа линоленова киселина (ALA), която се среща в растителни храни като орехи и ленено семе. Всички те са дълговерижни полиненаситени мастни киселини. В случая на EPA и DHA те са най-ефективни, когато са в триглицеридната су форма. Това е формата, в която те се срещат естествено, което ги прави по-стабилни и по-лесни за усвояване в тялото ни. Освен това, триглицеридите се окисляват по-трудно, което ги прави по-устойчиви.
Омега-3 подпомагат някои видове имунни клетки
Имунната система е защитен механизъм, който предпазва тялото ни от различни опасни патогени като вируси или бактерии. Тя е активна в цялото ни тяло и е съставена от множество различни клетъчни типове, които се движат около тялото ни в кръвния поток и могат да бъдат активирани, инхибирани и изпратени до определено място, където са необходими. Координацията на всички тези различни имунни клетки и регулирането на тяхната активност е от решаващо значение за поддържането на ефективна имунна защита.
Как тялото ни управлява всичко това? Координацията на всички тези различни клетки често се осъществява чрез секрецията на молекули от клетки, които след това привличат имунните клетки на правилното място и регулират тяхното активиране или супресия.
Здравословната и балансирана диета е от ключово значение за правилната функция на всяка част от имунната система. Изследванията също така показват, че някои диетични фактори могат да имат имуно регулиращи свойства. Например консумацията на полиненаситени мастни киселини оказва пряко влияние върху конкретни видове имунни клетки.
Множество нови изследвания сочат, че омега-3 мастните киселини подпомагат имунната система, като влияят на функцията на белите кръвни телца, познати още като В-клетки. Ето защо консумацията на храни, богати на омега-3 е изключително важна през студените месеци.
Как конкретно действат омега-3 в този случай
На първо място, омега-3 са важни компоненти на мембраните на нашите клетки. Така те могат да влияят и регулират клетъчните свойства като мембранна пропускливост или свързването с други клетки. През последните години ново изследване показва, че омега-3 също могат да играят роля на сигнални молекули и следователно да влияят къде и как се активират тези имунни клетки.
Доказано е също, че съотношението на омега-3 към омега-6 в нашето тяло може да повлияе на възпалителния отговор. Колкото повече омега-6 приемаме, толкова повече се увеличава риска от хронични възпалителни процеси. За това е важно да си набавяме достатъчно омега-3, които връщат баланса в организма и регулират възпаленията.
Как да си набавяте омега-3 мастни киселини
Все повече хора избягват да консумират риба и рибни продукти, поради опасност от натрупване на тежки метали в тялото. Това е валидна причина да отбягвате рибния щанд в магазина и да сте скептични към добавките с рибено масло. От друга страна обаче, храните от растителен произход съдържат само неактивната омега-3 мастна киселина ALA, която организмът трябва допълнително да обработи, за да може да я използва. Това означава, че растителните омега-3 мастни киселини са с по-ниска усвояемост.
Лесен и достъпен вариант в този случай е да приемате омега-3 мастни киселини от масло от крил. Този продукт представлява масло, извлечено от ракообразен вид планктон, познат като крил. Поради малките си размери и огромната си биомаса в Световния океан, крилът не задържа тежки метали. Освен това, маслото, получено от него няма неприятен вкус и съдържа редица други витамини, минерали и антиоксиданти. Всичко това прави крил ойл един от най-лесните, достъпни и високо усвоими начини да си набавяте есенциални омега-3 мастни киселини.