Животът на съвременния градски човек предлага толкова много ежедневни стресори, че всички сме приели за нормално да живеем с определени здравословни проблеми. Психологическите и когнитивни такива остават най-често под радара ни. А в някои случаи, дори да знаем за тях, не предприемаме мерки или не знаем как да потърсим помощ.
Състоянието на съзнанието ни обаче не е за подценяване. То може да е симптом на сериозен здравословен проблем или просто да индикира, че имаме нужда от почивка. Във всеки случай начинът, по който се чувстваме и функционираме ментално е твърде важен, за да го пренебрегваме. Един от най-честите ментални проблеми, с които се сблъскваме е т.нар мозъчна мъгла. Какво представалява тя и как да се справите с нея ще разгледаме днес.
Мозъчна мъгла
Мозъчна мъгла или brain fog е когнитивен проблем, който се изразява в проблеми с паметта и концентрацията. Специфичното при нея е, че всеки човек я преживява по индивидуален начин, но общото усещане е, че буквално мозъкът ви е обвит в мъгла. Каквото и да правите, не можете да се съсредоточите, трудно ви е да запомняте, дори проста информация и изпитвате сериозни затруднения да изпълнявате всякакви задачи, свързани с фокусирано внимание.
При някои хора тя се усеща като ментална умора, усещане за тежест в главата, главоболие или дори горещина в областта на челото и слепоочията. Симптоматиката й понякога се проявява под формата на замъглено зрение, а понякога проблемите с очите причиняват ментална мъгла. В допълнение, при някои пациенти тя е симптом на проблеми с щитовидната жлеза.
Както виждате, това състояние е по-многопластово, отколкото изглежда на първо четене. Менталната мъгла може да е проблем сама по себе си, да отключи други здравословни състояния или да е симптом на нещо друго.
Диагностицирането й изисква внимание и наблюдение от страна на лекаря и пациента. Ако наблюдавате такива проблеми, е важно да следите, кога и как се проявяват, колко време се задържат и дали има нещо, което ги успокоява. Това ще ви даде информация какъв е коренът на проблема и ще помогне на експертите да ви поставят адекватна диагноза.
Как се третира мозъчна мъгла
Ако е установено, че състоянието не е симптом на друг, по-сериозен здравословен проблем, има редица стъпки, които да предприемете, за да се чувствате по-добре.
Митове за продуктивността
Първо и най-важно, разберете, че няма нужда да сте продуктивни в 100% от времето. В наши дни ще срещнете безкрайно много коучове и ментори, които дават съвети от типа на “ставайте в 4 сутринта, пийте по 5 л вода на ден и не изпускайте нито миг от деня в празни действия”. Макар този начин на живот да работи за някои от нас, той поставя огромно психологическо напрежение и очакване. Идеята, че трябва във всяка будна минута да правим нещо продуктивно, полезно и смислено може да ви побърка. Пуснете концепцията, че е необходимо да сте винаги на линия, винаги готови, винаги действащи.
Тази криворазбрана продуктивност всъщност вкарва нервната ви система в дисбаланс. Подобен начин на мислене ни държи във fight or flight активност, а това изтощава огромна част от енергийния ни ресурс – буквално. Знаете ли, че когато се стремите да сте “винаги готови”, тялото започва да изтегля кръв и нутриенти от определени органи и системи, за да поддържа само онези от тях, които са свързани с оцеляването? Вечната активност отслабва имунната система, забавя храносмилането, води до хормонални промени и отключва мозъчната мъгла.
Вместо да се стремите да сте винаги в готовност и винаги продуктивни, оставете в дневния си график време за отдих и почивка. Давайте си възможност наистина да не правите нищо в почивните дни, прекарвайте време сред природата и от време на време си позволявайте да си поспивате.
Сънят е лекарство
Като заговорихме за съня, нека му обърнем нужното внимание. Часовете, които прекарваме в сън са повече от важни за доброто ни психическо и ментално здраве. Нощната почивка осигурява на организма ни време да се възстанови и детоксикира, дава възможност на храносмилането да рестартира, а на нервната система – да усвои преживяванията от деня.
Когато не спим добре, поради една или друга причина, първият орган, който страда е мозъкът. Вероятно знаете, че именно той е най-енерго консумиращата част от тялото ви. Ако не сте си набавили достатъчно сън, тялото влиза в компенсаторни механизми и започва да се грижи за основните си нужди. Добрият фокус и паметта, за съжаление, не са сред тях.
Храната като приоритет
Има специфична връзка между мозъка и стомаха ни. Тези два органа са в постоянен обмен на информация и състоянието на единия влияе на другия. Това означава, че всичко, което ядем оказва въздействие върху функционирането на мозъка и когнитивното ни състояние. По тази причина правилното хранене е съществен елемент от цялостното ни здраве.
Другата страна на въпроса е, че когато се храним пълноценно, набавяме на тялото си важни нутриенти, които подпомагат функциите на всички органи и системи. Що се отнася до мозъчното здраве, един от най-важните диетични елементи са качествените мазнини.
Набавянето на омега-3 мастни киселини в частност доставя на мозъка на DHA – вещество, което има директен ефект върху когнитивните ни способности. DHA представлява аминокиселина, която има множество здравословни ползи. Освен че редуцира възпаленията и служи като антиоксидант, тя се осигурява адекватното мозъчно развитие на децата и предапзва възрастните от депресия.
Множество изследвания сочат, че хората, които приемат хранителни добакви с DHA са в пъти по-слабо застрашени от депресия и безпокойство. Норвежко изследване наблюдава ефекта от DHA върху 22000 възрастни и установява, че цели 33% от участниците имат по-добри ментални и когнитивни показатели.
Освен това, DHA се грижи за очното здраве, е това също влияе на фокуса и концентрацията ни и намалява риска от мозъчна мъгла.
Комбинирайте пълноценния хранителен режим с крил ойл и забравете за проблемите с паметта и съсредоточаването. Крил ойл ще намерите в нашия онлайн магазин.