Все по-голям брой проучвания показват, че много от пациентите след COVID-19 изпитват някакъв вид сърдечни увреждания, дори ако не са имали основно сърдечно заболяване и не са били достатъчно болни, за да бъдат хоспитализирани. Този последен обрат е причина медицинските експерти да се притесняват от потенциалното увеличение на сърдечната недостатъчност.
В допълнение, повишените нива на ежедневен стрес в пандемична обстановка могат значително да влошат сърдечното здраве. Ако често се тревожите за ситуацията в страната, ако ви липсва сън, забелязвате промяна в апетита и цялостното си настроение, това също може да доведе до сърдечни проблеми, базирани на нервно изтощение.
Сърдечното здраве по време на пандемия е нещо, на което всички трябва да обърнем внимание. Независимо от възрастта, начина си на живот и навиците си, сега е добър момент да се погрижим за сърцето си.
Сърдечното здраве и Covid
Още в началото на пандемията че много пациенти, които са хоспитализирани, показват симптоми на сърдечно увреждане. Отскоро лекарите имат данни, че дори хора, които са преминали вируса и не са били хоспитализирани, претърпяват сърдечно увреждане. Това поражда опасения, че може да има хора, които са преминали през първоначалната инфекция, но са останали със сърдечно-съдови увреждания и усложнения.
Разбира се, ние сме лекари и не искаме да всяваме паника. Нашето мнение е, че тепърва ще разбираме взаимовръзката между сърдечното здраве и вируса. За ваше успокоение е добре да направите необходимите изследвания, за да се уверите, че всичко е наред.
Сърдечното здраве и стреса
Връзката между високите нива на стрес и сърдечното здраве е установена отдавна.
Експертите знаят, че стресът може да повлияе на сърдечната функция и да активира фактори, които повишават риска от сърдечни заболявания: високо кръвно налягане и нива на холестерол.
Когато сме подложени на силен стрес, сърдечният ритъм се учестява. Това е защитен механизъм на тялото, който цели да ни изведе от опасност. Ако обаче сме под постоянен нисък хроничен стрес, незабележимо за нас сърцето работи усилено. Това може да се прояви под формата на проблеми с кръвното налягане.
Що се отнася до холестерола, той се влияе изключително от хранителните ни и движенчески навици. Много хора се борят със стреса, като преяждат, употребяват големи количества алкохол и цигари или дори използват медикаменти без медицинска препоръка. Всичко това може да повиши нивата на лошия холестерол и да отключи сърдечни проблеми, с които ще трябва да се борите цял живот.
Стресът може да отключи и реакция на апатия, при която губим всякакво желание да се грижим за себе си и да се движим. Обездвижването е нещо, с което всички се сблъскваме така или иначе по време на пандемия. Часовете, прекарани на дивана за съжаление, не помагат на сърдечното ви здраве. Липсата на активност не позволява на кръвта да циркулира оптимално и би могла да доведе до проблеми със сърдечното здраве, кръвното налягане и холестерола.
Като цяло, пандемията има негативен ефект върху сърдечното здраве на всички ни, независимо дали сме боледували или не. В тези месеци е важно да не губим тонуса си и да поддържаме добри навици, за да помогнем на сърцето си да работи хармонично.
Как да се погрижите за сърдечното си здраве
Изключете телевизора
Спрете да гледате и четете новини през цялото време. На този етап новостите около вируса са малко. Това, което се случва е медиен балон, в който циркулира една и съща информация. За да предпазите нервната си система и сърцето си, ограничете гледането и четенето на новини до минимум. Стойте информирани, но знайте кога да спрете и да си починете.
Не спирайте да се движите и да спортувате
В момента все още можем да посещаваме парковете и планините за разходки. Не се лишавайте от време сред природата. Разходката навън ще ви помогне по няколко начина. На първо място, слънцето ще даде възможност на организма ви да синтезира повече витамин Д. Той е важен за имунитета, сърдечното и нервното здраве, както и за цялостното ни психическо състояние.
Освен това, когато сме сред природата, се активира парасимпатиковия дял на нервната ни система. Той отговаря за почивката и усвояването на информация. Добрата активност на този нервен дял означава нормален сърдечен ритъм и повече спокойствие. Не на последно място, планината е чудесно място за активно движение, засилване на сърдечния ритъм и дори малко кардио тренировка. Всичко това прави сърцето силно и издръжливо.
Хапвайте вкусно и полезно
Безспорен факт е, че храната е от централно значение за сърдечното здраве. Не компрометирайте хранителния си режим просто защото сте затворени у дома. Хапвайте колкото можете повече зеленолистни и плодове. През зимата заложете на сезонни зеленчуци, като цвекло и моркови.
Не пропускайте и полезни мазнини. Рибата, ядките и натуралните растителни мазнини са първи приятели на сърцето. Доставяйте на организма си достатъчно омега-3 мастни киселини. Писали сме много за ползата от тези мазнини за сърцето. За да обобщим, EPA и DHA носят следните ползи:
- Намаляват триглицеридите;
- Намаляват риска от развитие на неравномерен сърдечен ритъм (аритмии).
- Забавят натрупването на плака, вещество, съдържащо мазнини, холестерол и калций, което втвърдява и блокира артериите ви;
- Помагат за леко понижаване на кръвното налягане.
Освен мазната риба, друг чудесен източник на омега-3 е маслото от крил. Този натурален продукт съдържа перфектно съотношение на EPA и DHA – двете основни киселини. Богат е също и на антиоксиданти, които подобряват цялостното здраве и се грижат за сърцето. Какво представлява крил ойл, как се приема и какви са ползите от него – можете да научите тук. Тези от вас, които са готови да започнат да се грижат за сърцето си, могат да поръчат маслото тук.
Желаем ви плодотворни дни на 2021.