Още с появата на първите компютри в Америка се е появило и понятието „Синдром на компютърното зрение” (Computer Vision Syndrome), обясняващо негатичните ефекти за очите от прекомерното взиране в екрана. В динамичния съвременен живот всеки от нас учавства активно в дигиталната екосистема. Притежаваме множество устройтва (таблети, компютри, смартфони, четци за книги и др.) в които ежедневно се взираме в продължение на часове. Неминуемо прекомерната употреба на дигитални технологии носи със себе си и негативи за здравето, особено за очите.
Какво е синдром на компютърното зрение
Синдромът е взаимосвързана група от симптоми и по-често се отнася до заболяване. В този случай, обаче, имаме предвид съвкупност от оплаквания, които възникват в следствие на продължителна употреба на дигитални устройства и обикновено са краткотрайни.
Сипмтоми
- Умора или тежест в очите
- Усещане за напрежение в очите
- Сухота в очите
- Зачервяване на очите
- Акомодация (нарушен фокус)
- Дискомфорт в очите (щипане, дразнене, усещане за песъчинки)
- Главоболие
В повечето случаи симптомите, свързани със Синдром на компютърното зрение са временни и отминават след нощния сън. Все пак има малък процент от хората, при които оплакванията продължават няколко дни. Съществува правопропорционална зависимост между периода на употреба на дигитални устройства и продължителността на неразположенията – колкото по-дълго се взирате в екрана, толкова по-дълго ще имате оплаквания.
Причинители на синдрома на компютърното зрение
Дискомфортът, който се свързва с употребата на дигитални устройства е свързан с особеностите на дигиталните екрани, затова е важно да инвестирате в качествен дисплей.
- Пиксели. Пикселите са малки точки, които заедно формират образа, който се показва на екрана. Ниската дисплейна резолюция (когато образите на екрана се образуват от по-малко на брой точки) натоварва очите
- Контраст. Правилният баланс на контраста на дисплея е от ключово значение, за доброто очно здраве. Други дразнители на очния нерв са отблясъците от екрана.
- Честота на обновяване на екрана. Това е скоростта, с която екранът опреснява изображенията, които виждаме. При прекалено бавна честота на обновяване екранът започва да трепти и води до главоболие и умора на очите.
Омега-3 мастни киселини и връзката със здравето на очите
Голяма част от симптомите на Синдрома на компютърното зрение са свързани с изсъхването на очната повърхност. В нормално състояние повърхността на окото е покрита със слъзен филм, който регулира овлажяването на очите. Мастно разтворимия компонент на слъзния филм е съставена от Омега-3 мастни киселини, и по-специално Докозахексаеновата киселина (DHA). Тя е и основна структурна съставка на клетките на ретината и мозъка и има противовъзпалително действие. Доказано е, че небалансираната пропорция между Омега-3 и Омега-6 мастни киселини в тялото влияе неблагоприятно върху очното здраве, като дефицитът на Омега-3 се свързва със синдром на сухото око, дегенерация на макулата и дори слепота в ранна възраст. Установено е, че при по-голямата част от населението съществува дисбаланс между Омега киселините и затова допълният прием на Омега-3 е препоръчителен за поддържане на добро очно и общо здраве. Здравословен и екосъобразен начин да си набавите Омега-3 в балансирано съотношение е маслото от крил,
Как да подобрим зрението си и да смекчим симптомите
От прочетенето до сега сигурно и вие сте стигнали до логичния извод, че най-ефективното решение за решаване на проблема и ограничаване на времето пред екрана. В действителност, обаче, продължителната употреба на компютри и други дигитални устройства е неразривна част от професионалното ежедневие на все повече хора. Как тогава да се справим с проблема?
Предпазване на очите
- Очила. Известно е, че синята светлина, която електронните устройства излъчват уврежда ретината, затова дори и да имате нормално зрение е препоръчително да използвате специализирани защитни очила.
- Приложения. Разработени са редица приложения за дигитални устройства, които филтрират синята светлина от екрана.
- Светлина. Най-доброто осветление си остава естествената светлина! Ако работното ви място е добре осветено през деня, избягвайте включването на лампи. Когато естествената светлина намалее или се стъмни е особено важно да намалите яркостта на екрана, за да минимизирате дразненето върху очния нерв и мозъка. Съвременните устройства разполагат с автоматична настройка за нощен режим.
Правилна поза на тялото
Правилната стойка по време на работа с компютър е извънредно важно за здравето на очите. На първо място е необходимо да изберете ергономичен стол, който да поддържа нормална позиция на гръбнака ви и да минимизира натоварването на врата и раменния пояс. Добра идея е столът да има подлакътници и регулация на височината на седалката. Краката и ръцете трябва да са разположени успоредно на земята и бюрото, а отстоянието на погледа от екрана да е минимум 45 снатиметра (30 см. за телефони и таблети). Издигнете екрана на нивото на погледа и регулирайте правилно размера на изображението. Взирането в екран от близо може да предизвика смазъм на акомодацията, състояние при което пластичността на очната леща намалява, очните мускули отслабват и способността за бързо фокусиране се губи. Влошената акомодация, от своя страна, е чест причинител на късогледство.
Очна гимнастика
- Пърхащо мигане. Периодично отпускайте мускулите на лицето и мигайте бързо поне 15-20 пъти подред, като се стараете да не стискате очи. Накрая затворете очи за няколко секунди. Това упражнение облекчава умората и напрежението в очите и спомага равномерното им овлажняване, предпазва от синдром на сухото око.
- Раздвижване на очите. Застанете с изправен гръб и си изберете предмет на нивото на погледа. Проследете с очи контурите на предмета без да въртите глава. По същия начин може да описвате мислени фигури с очите си. Спомага за тонизиране на очедвигателните мускули и концентрация на погледа.
- 20/20/20. Идеята тук е на всеки 20 минути работа на монитор да се взирате за 20 секунди в предмет на разстояние от 20 метра или повече. Това правило спомага за цялостната релаксация на очите и изостряне на зрението.
Храни за здрави очи
Състоянието на очите ви значително може да се подобри чрез балансирана диета, която със сигурност ще благоприятства цялостния им тонус в дългосрочен план. Затова се старайте да се храните пълноценно и да си подбирате здравословни продукти.
- Витамин А – Черен дроб, яйчен жълтък, млечни продукти, манго, кайсии, пъпеш
- Лутеин зеаксантин – Спанак, зеле, магданоз, зелен грах, шам-фъстък
- Витамин С – зеленчуци, вкл.люти чушки, плодове, цитруси, кисело зеле, броколи
- Витамин Е – Бадеми, слънчогледови семки, растителни масла, нахут, стриди
- Цинк – Месо, стриди, тиквени семки, бразилски орех, яйца
- Омега-3 – мазни риби, тъмни зеленолистни зеленчуци, ленено семе/масло
- Бета-каротин – картофи, моркови
За да сте спокойни, че снабдявате организма си с необходимото количество качесвени Омега-3 мастни киселини се доверете на Нордик Крил Ойл, доказано по-ефективен от рибеното масло, без токсини и тежки метали.