Болестта на Хашимото е едно от най – разпространението ендокринни заболявания. Според статистическите данни то засяга над 7% от световното население и се проявява най – често при жените в средна възраст. В повечето случаи увреждането на щитовидната жлеза настъпва постепенно и симптомите се развиват бавно, което води до късна диагностика на проблема.
Въпреки хроничния си характер, обаче, Хашимото може да бъде контролирано с помощта на заместваща терапия, правилна диета и модификации в начина на живот. Наред с характерното медикаментозно лечение, специалистите често препоръчват прием на определени хранителни добавки. Суплементите подпомагат работата на щитовидната жлеза и/или възстановяват вътрешния баланс, предизвикан от нутритивните дефицити, асоциирани с Хашимото.
Кои добавки могат да помогнат при тиреоидит на Хашимото и какви са ползите от приема им ще разберете в следващите редове!
Какво трябва да знаете за тиреоидитът на Хашимото
Щитовидната жлеза е жизненоважен ендокринен орган, който влияе върху всички витални системи. Тя има формата на пеперуда, която се разполага от двете страни на шията. Когато работи правилно, щитовидната жлеза произвежда тиреоидни хормони, които са есенциални за регулацията на различни телесни функции, в това число храносмилането, метаболизма, сърдечносъдовото здраве, мозъчната дейност. Под въздействие на различни едногенни и екзогенни фактори щитовидната жлеза може да бъде увредена, както в случая на Хашимото.
Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно заболяване, при което имунната система започва да произвежда антитела, които атакуват щитовидната жлеза. С течение на времето това предизвиква системно възпаление, което нарушава функции и структурата на органа. Нетретирано, състоянието води до хормонален дисбаланс в следствие на хипотиреоидизъм (понижено производство на тиреоидни хормони). Ако синдромът прогресира, може да бъде предпоставка за развитие на:
- Диабет
- Затлъстяване
- Повишен LDL – холестерол
- Сърдечни проблеми
- Инфертилитет
- Депресия
- Родилни дефекти
- Психични проблеми и др.
Към момента причините за развитие на Хашимото не са напълно ясни, но учените са установили, че някои групи хора са по – уязвими към развитие на заболяването:
- Жени, особено които са били бременни
- При генетична предразположеност
- В случаите на фамилна история на тиреоидни или други автоимунни заболявания
- След лечение на хипертиреоидизъм
- В следствие на силен или хроничен стрес
- При нездравословна диета
- Хора над 60 – годишна възраст
- При високи стойности на оксидативен стрес
Хранителни добавки, които действат благоприятно при Хашимото
Селен
Селенът е ключов нутриент в терапията на болестта на Хашимото. Според изследванията, веществото осезаемо понижава нивата на тиреоидните антитела, които са важен индикатор за автоимунна тиреоидна симптоматика. Освен това минералът подобрява общото състояние при пациенти с Хашимото, има благоприятно въздействие върху кожата, притежава изразени антиоксиданти свойства.
Витамин Д
Установено е, че при хората, страдащи от Хашимото нивата на витамина Д са осезаемо по – ниски. Тестовете показват, че съществува правопропорционална зависимост между високите стойности на анти-ТРО антитела и дефицита на витамин Д при наличие на ендокринната област. Освен това колкото по – сериозен е недостига на хормона, толкова по – остри са симптомите на заболяването. Допълнителният прием на витамин Д понижава нивата на анти – ТРО антителата, регулира имунната дейност и подобрява проявленията на Хашимото.
В-комплекс
Множество научни изследвания свързват болестта на Хашимото с повишен риск от дефицит на В – витамини, особено витамин В12. Според анализът на данните, дори и да не страдат от недостиг на витамина, пациентите с хипотиреоидизъм се чувстват значително по – добре след суплементиране с В-комплекс.
Лекарите са на мнение, че ниските нива на В-витамини се дължат както на приема на някои медикаменти за терапия на Хашимото, така и на метаболитните и храносмилателни нарушения, характерни за заболяването. Дефицитът на нутриента влияе върху енергийното производство, настроенито, мозъчната функция, апетита, нервната система, паметта.
Магнезий
Магнезият е кофактор и медиатор на стотици ензимни процеси и витални функции в организма. Минералът изпълнява есенциална роля в регулацията на имунната и тиреоидна функция. При пациенти с Хашимото често се наблюдава спад в нивата на нутринета, който влияе негативно върху цялостното здраве. Точно затова лекарите често препоръчват допълнителен прием на магнезий при хипотиреоидизъм. Магнезиевите добавки помагат за редуциране на тиреоидните антитела и превенцията на метаболитни нарушения и напълняване в случай на Хашимото.
Омега – 3 мастни киселини
Омега – 3 мастните киселини са есенциални нутринети, които помагат в превенцията и терапията на различни автоимунни заболявания. Според специалистите положителният им ефект се дължи на мощните им антиифламаторни свойства и на способността им да възстановяват клетъчните мембрани. Освен това тези полезни хранителни вещества подпомагат мозъчната функция и подобряват здравето на храносмилателния тракт.
Тъй като възпалението се смята за ключов фактор в патогенезата на Хашимото, учените са на мнение, че Омега – 3 мастните киселини могат да помогнат за овладяване на симптомите на заболяването. Изследванията показват, че допълнителният прием на тези нутриенти редуцира инфламаторната симптоматика, която компрометира щитовидната функция. Освен това Омега – 3 понижават лошия холестерол и подобряват сърдечносъдовото здраве.
Пробиотици
Приемът на пробиотици действа благоприятно върху цялостното здраве и помага за превентиране и лечение на редица остри и хронични заболявания. Полезните бактерии помагат за регулиране на чревната микрофлора и балансиране на имунната функция. Освен това те действат благоприятно върху мозъчната функция, метаболизма, енергийния синтез.
Към момента няма изследвания с хора, които да доказват ефективността на пробиотичните добавки при пациенти с Хашимото. Въпреки това тестовете с животни показват, че някои бактериални щамове мога да помогнат за подобряване на симптомите на заболяването. За съжаление основната част от храните с високо съдържание на пробиотици може да са противопоказни за хора с болест на Хашимото. Това означава, че полезните бактерии трябва да бъдат приемани под формата на добавки след консултация със специалист.
Приемът на хранителни добавки помага на голяма част от хората, страдащи от тиреоидит на Хашимото. Въпреки това суплемнтирането с каквито и да е вещества трябва непременно да става след консултация със специалист!
Източници
Autoimmune thyroid disorders. Antonelli A, Ferrari SM, Corrado A, et al. Autoimmun Rev. 2015;14:174–180.
Khan SZA, Lungba RM, Ajibawo-Aganbi U, Veliginti S, Perez Bastidas MV, Saleem S, Cancarevic I. Minerals: An Untapped Remedy for Autoimmune Hypothyroidism? Cureus. 2020 Oct 17;12(10):e11008. doi: 10.7759/cureus.11008. PMID: 33094039; PMCID: PMC7574993.