Омега – 3 мастните киселини са есенциални хранителни вещества, които са необходими за правилното функциониране на всички клетки в човешкото тяло. Те са интегрална част от клетъчните мембрани и влияят върху функциите на клетъчните рецептори. По този начин Омега – 3 оказват въздействие върху различни процеси в организма и имат есенциална роля в поддържането на цялостното здраве.
Според множество изследвания поддържането на нивата на тези незаменими нутриенти помага в превенцията на различни заболявания, а допълнителният им прием влияе благотворно при множество хронични състояния, включително синдром на мастоцитна активация (на англ. MCAS). До голяма степен положителното въздействие на Омега – 3 мастните киселини се дължи на мощния им противовъзпалителен ефект и способността да противодействат инфламаторните процеси в организма.
Какво трябва да знаете за Синдрома на мастоцитна активация (MCAS)
MCAS е съвременно хронично заболяване, което за първи път се споменава в медицинската литература преди около 4 десетилетия. Някои специалисти смятат, че синдромът засяга над 1/10 от всички хора по света, но често остава недиагностициран или бива объркван с други състояния поради сходството на симптомите между тях. Синдромът спада към групата на имунологичните заболявания, тъй като се изразява в мастоцитна свръхактивност.
Мастоцитите са вид имунни клетки, които участват както във вродения, така и в придобития имунитет. Те изпълняват широк спектър от функции и са много важи за правилния имунен отговор на тялото при контакт с антигени. Когато са свръхактивни, обаче, техните секреторни гранули освобождават прекалено голямо количество възпалителни медиатори (цитокини, хистамин, хепарин и др.) дори при липса на контакт с алергени и други външни стимули. В дългосрочен план, прекомерното отделяне на тези инфламаторни молекули се асоциира с разнообразни патофизиологични процеси и развитие на Синдром на мастоцитна активация. С други думи, при MCAS мастоцитите вредят на здравето поради нарушения в активността си.
Какво може да провокира MCAS
Според учените съществуват голям брой тригери, които могат да допринесат за развитие на MCAS. Най – често състоянието е породено от различни вътрешни и външни причини, които съществуват едновременно. При голяма част от пациентите се наблюдава фамилна обремененост, но двата водещи фактора и до днес остават диетата и хроничният стрес.
Установено е, че мастоцитите са особено чувствителни към различни хранителни вещества, които най – често определяме като нездравословни. Данните от различни тестове показват, че прекомерната консумация на рафинирани индустриални масла с високо съдържание на Омега – 6 мастни киселини, хранителни добавки и консерванти, полуфабрикати, храни, съдържащи антинутриенти, захар и други вещества повишават мастоцитната активност. Освен това състоянието се свързва с развитието и прогресията на алергии, хранителни непоносимости, храносмилателни нарушения, дерматит, астма и др. Дали MCAS е резултат от или причина за развитието на тези състояния все още не е напълно ясно.
Други фактори, за които се смята, че могат да отключат или обострят синдрома са хронична инфекция, повишени стойности на оксидативен стрес, прием на определени медикаменти, физическо и ментално изтощение, хормонален дисбаланс, ухапване от насекомо.
Какви са симптомите на синдрома на мастоцитна активация
При хронична мастоцитна свръхактивност в човешкият организъм се наблюдават симптоми на алергия, които се обострят под въздействие на индивидуални тригери. С течение на времето проявленията се задълбочават и могат да допринесат за общо неразположение и влошено състояние на различни органи и системи в тялото. При активиране на мастоцитите, пациентите често изпитват главоболие, гадене, стомашен дискомфорт, учестяване на пулса, подуване, поява на обрив, хрема, сърбеж. Други симптоми включват:
- Проблеми с дишането
- Замаяност и дезориентация
- Хрипове
- Потене
- Понижаване на кръвното налягане
- Анафилактичен шок (по – рядко)
Как Омега – 3 мастните киселини могат да помогнат в терапията на MCAS
Анализът на някои научни изследвания за връзката между Омега – 3 мастните киселини и мастоцитите в случай на алергия показва, че двете вещества имат обратнопропорционална връзка с появата на нежелани реакции. Според събраните данни допълнителният прием на Омега – 3 противодейства възпалението като инхибира експресията на определени инфламаторни медиатори. Това се дължи на способността на ЕРА (ейкозапентаенова киселина) и DHA (докозахексаенова киселина) да понижават секрецията на интерлевкини от мастоцитите при повишена мастоцитна активност.
Интерлевкините са възпалителни молекули, които спадат към групата на цитокините и влияят върху междуклетъчната комуникация. Те са отговорни за протичането на различни инфламаторни реакции и имат пряко въздействие върху имунната функция. Клиничните тестове показват, че този ефект на Омега – 3 е сходен с въздействието на Циклоспорин – популярен имусупресор, който се използва при свръхативна имунна система и потиска възпалението.
В допълнение, Омега – 3 мастните киселини потискат експресията на GATA. Това е важен регулаторен протеин, който изпълнява функцията на транскрипционен фактор и подпомага мастоцитната активност. Ниските нива на GATA понижават активността на мастоцитите при MCAS и така стопират възпалението.
Крил ойл като източник на Омега – 3 и астаксантин
Маслото от антарктически крил Nordic Krill Oil е пълноцене източник на Омега – 3 мастни киселини и други ценни нутриенти, който се отличава с чист състав и доказан произход. Освен първокласното си качество, маслото е с доказано по – висока ефективност и по – добра абсорбция от организма от рибеното масло. Наред с мастните киселини, Крил ойл предоставя на организма здравословна доза витамини А и Е, холин и астанксантин.
Астаксантинът е мощен антиоксидант, който спада към групата на каротеноидите и придава характерния червеникаво – оранжев цвят на крила, рачешките черупки, сьомгата и др. Ценният нутриент противодейства свободните радикали и подобрява устойчивостта на клетките към оксидативен стрес.
Според едно изследване, каротеноидите, в това число астаксантина, понижават дегранулацията на мастоцитите в случай на контакт с различни антигени при лабораторни плъхове с алергия. Учените са на мнение, че откритието на този ефект е стъпка в правилната посока към борбата с алергиите и други възпалителни състояния, провокирани от свръхактивност на имунните клетки. При всички случаи приемът на Крил ойл носи множество ползи за здравето!
Източници
Park BK, Park S, Park JB, Park MC, Min TS, Jin M. Omega-3 fatty acids suppress Th2-associated cytokine gene expressions and GATA transcription factors in mast cells. J Nutr Biochem. 2013 May;24(5):868-76. doi: 10.1016/j.jnutbio.2012.05.007. Epub 2012 Aug 16. PMID: 22902330.
Sakai S, Sugawara T, Matsubara K, Hirata T. Inhibitory effect of carotenoids on the degranulation of mast cells via suppression of antigen-induced aggregation of high affinity IgE receptors. J Biol Chem. 2009 Oct 9;284(41):28172-28179. doi: 10.1074/jbc.M109.001099. Epub 2009 Aug 21. PMID: 19700409; PMCID: PMC2788868.