Смятани за проблем на по – възрастните хора до неотдавна, днес варикозните вени са разпространено състояние, което засяга все повече млади хора, най – вече жени. Според статистическите данни съдовото заболяване се проявява при над ¼ от световното население в зряла възраст. По – тревожното е, че през последните десетилетия състоянието се среща и при момичета и момчета под 18 – годишна възраст.
Предвид специфичните изменения, които предизвикват в ранните етапи на развитие, варикозните вени най – често представляват козметична грижа, особено сред дамите. При задълбочаване на проблема, обаче, варикозата може да предизвика значителен дискомфорт и да доведе до развитие на по – сериозни здравословни проблеми. За да се избегнат усложнения е важно информираността за патогенезата, превенцията и терапията на заболяването да нарасне и повече хора от всички възрасти да са наясно с рисковете от пренебрегването на разширените вени.
Какво представляват разширените вени
По – позната като разширени вени, варикозната болест е заболяване от съдов характер, което засяга най – вече долните крайници, но може да се развие и в други зони на тялото. Състоянието се изразява в уголемяване на повърхностните вени, разположени по краката в следствие на нарушаване на тяхната нормална работа. Специфичната дисфункция се появява тогава, когато венозните клапи вече не могат да изпълняват дейността си правилно и да превентират обратния поток на кръвта (към крайниците, вместо към сърцето).
Симптоми на варикоза
При малка част от хората разширените вени не предизвикват значителен дискомфорт, а се изразяват по – скоро в поява на повърхностно видоизменение на засегнатите съдове:
- Вени със син или тъмно лилав цвят, често под формата на паяжина
- Вени, които изглеждат усукани и изпъкнали, често приличащи на въжета
В повечето случаи, обаче, варикозата причинява осезаемо неразположение:
- Усещане за тежест в краката
- Болка и напрежение в долните крайници
- Парене, пулсиране и подуване на засегнатия участък
- Мускулни крампи
- Увеличаване на дискомфорта и болката при седене или стоене на едно място за продължително време
- Сърбеж в зоната около разширените вени
- Промяна в цвета на кожата около варикозните вени
Усложнения
Нетретирана, венозната варикоза може да доведе до хронично възпаление и сериозни здравословни проблеми, някои от които са животозастрашаващи:
- Язви по краката
- Нарушаване на двигателната способност
- Образуване на тромби
- Венозна руптура
Защо се появяват варикозните вени
Вените са интегрална част от сърдечносъдовата система. Тяхната основна функция е да пренасят бедната на кислород кръв от тялото към сърцето. За да извършват това, вените са снабдени със стени с мускулен слой и клапи, които осигуряват еднопосочното придвижване на кръвта към сърцето. В хода на работата си, вените трябва да преодоляват гравитацията, за да изпомпват кръвта в правилната посока. Това се случва най – трудно при долните крайници, при които земното притегляне е изключително силно в изправено положение. Поради тази причина мускулите на краката изпълняват ролята на помпа, която подпомага венозната функция и насърчава правилния поток на кръвта към сърцето.
По време на кръвообмена венозните клапи предотвратяват връщането на кръвта към крайниците. При застой, обаче, този процес се затормозява в следствие на понижената мускулна функция на краката и застояването на кръвта в долните крайници. С течение на времето това може да провокира отслабване на венозните клапи. Друга предпоставка за развитие на варикоза е формирането на нарастващи микро – съсиреци около клапите, които стесняват техния отвор, водейки до повишаване на налягането в кръвоносните съдове и разширяване на вените.
Рискови фактори
Най – често варикозната болест се асоциира с генетична предразположеност, напреднала възраст (50+ години) и бременност. В хода на редица научни изследвания, обаче, е установено, че заболяването може да бъде провокирано или значително задълбочено в следствие на редица други фактори, като:
- Фамилна обремененост
- Наднормено тегло и затлъстяване
- Менопауза
- Работа, свързана с дълго седене или стоене на едно място
- Заседнал начин на живот
- Травми на долните крайници
- Нездравословна диета
- Тютюнопушене
- Друго съдово заболяване
Как да подобрим венозното здраве при варикоза
Както всички знаем, най – доброто лечение на болестите е тяхната превенция! Ако се съмнявате дали сте под риск от развитие на варикоза, лесно бихте могли да разберете дали сте фамилно обременени като погледнете краката на родителите, бабите и дядовците си. Ако един или повече от предците ви имат разширение вени, вероятността и вие да развиете състоянието е голяма. При вече налична варикоза, лекарите препоръчват да се спазват някои лесни правила за подобряване на венозното здраве и предотвратяване на по – нататъшното развитие на заболяването:
Физическа активност
Както вече споменахме, една от най – честите причини за развитие на варикоза е именно застояването на кръвта в долните крайници и повишаването на налягането във вените. Най – лесният и добър начин това да бъде избегнато е движението!
Съдовите специалисти препоръчват да се отделят поне по 30 минути дневно за активен спорт. За начинаещите, хората с ограничена двигателна способност или мускулно – ставни заболявания това може да бъде разходка или лек джогинг. Други подходящи спортове са каране на колело, плуване, бягане, йога, подскоци, упражнения за крака.
В случай че работата ви изисква дълго време да сте седнали или изправени в статично положение е желателно да си правите регулярни почивки за раздвижване. В паузите можете просто да обиколите работното си място, да изкачите няколко етажа стълби или да направите следното упражнение:
Повдигане на пръсти
Застанете изправени пред стол или стена. Краката са леко разтворени, така че да имате добра опора. Хванете се за облегалката на стола или подпрете пръсти на стената и се повдигнете на пръсти. Задръжте за 2 – 3 секунди и се върнете в изходна позиция. След това застанете на пети, пръстите са изпънати нагоре. Отново задръжте 2 – 3 секунди и се върнете в изходна позиция. Направете минимум 20 повторения на цялото упражнение.
Компресия
При дисфункция на венозните клапи и задържане на кръвта в крайниците, лекарите препоръчват върху вените да се оказва умерена компресия. За целта се използват специални чорапи или чорапогащници, които създават контролирано налягане върху краката. Това подпомага правилния поток на кръвта към сърцето и редуцира подуването. Желателно е преди да закупите специални чорапи / чорапогащи да се консултирате със съдов специалист, тъй като на пазара има различни видове с различна степен на компресия.
Поддържане на оптимално тегло
Поддържането на здравословно тегло е есенциално за превенцията и терапията на практически всички познати болести. При варикозата, индексът на телесна маса е особено важен, тъй като всеки излишен килограм повишава тежестта и налягането върху крайниците и вените. Оптималното тегло е особено важно за хора, чиято работа е свързана със заседяване или застояване. В случай че сте диагностицирани с варикоза и сте с наднормено тегло е препоръчително незабавно да предприемете мерки за отслабване. Въпреки че заболяването се среща и при много слаби хора, допълнителната телесна маса значително влошава венозното здраве.
Друга уязвима група са бременните жени, при които разширените вени могат да се появят в следствие на прекомерната тежест в областта на корема и таза, предизвикваща натиск върху вените на долните крайници. Точно затова АГ специалистите препоръчват контролирано наддаване на килограми през периода на бременността.
Здравословна диета
Всички знаем, че правилното хранене е един от пътищата към поддържане на добро здраве и оптимално тегло. В случая на венозната варикоза е важно не само какво да ядем, а и какво да не ядем. Според нарастващ брой клинични изследвания, определени субстанции могат негативно да повлияят венозното здраве и да допринесат за влошаване на разширените вени. Такива са:
- Сол – в големи дози допринася за задържане на вода в тялото, повишаване на кръвното налягане и подуване на вените
- Алкохол – в дългосрочен план може да доведе до сърдечносъдови проблеми, които да се отразят негативно върху венозното здраве
- Наситени мазнини – асоциират се с повишаване на кръвното налягане и влошаване на съдовата функция
- Транс мазнини – според някои проучвания водят до образуване на мастни налипи по артериите и вените
- Захар – допринася за повишаване на теглото, покачване на кръвната захар и покачване на инфламаторната симптоматика
- Млечни продукти – могат да провокират храносмилателни нарушения и констипация при някои хора (с лактозна непоносимост), водещи до увеличен риск от варикозни вени в ректума (хемороиди)
Полезни храни
Паралелно с изключването на вредните храни трябва да повишите консумацията на натурални продукти с високо съдържание на фибри, витамини и минерали. Препоръчителен е повишеният прием на плодове и зеленчуци с високо съдържание на антиокасиданти. Някои клинични тестове показват, че храните с и лилав цвят, като грозде, арония, червено цвекло, боровинки, подпомагат сърдечносъдовата дейност и влияят положително върху вените. Зарзаватите с висока концентрация на витамин С също подпомагат съдовото здраве.
Препоръчително е в диетата да се включат и здравословна доза Омега – 3 мастни киселини, които често са дефицитни при съвременните хора. Тези есенциални нутриенти са доказано средство за понижаване на кръвното налягане, превенция на кръвни съсиреци и подобряване на венозната функция. Повишената им консумация насърчава отварянето на кръвоносните съдове и повишава тяхната еластичност. Освен чрез храната, Омега – 3 могат да бъдат приемани и под формата на Масло от антарктически крил.
Източници
Campbell B. Varicose veins and their management. BMJ. 2006 Aug 5;333(7562):287-92. doi: 10.1136/bmj.333.7562.287. PMID: 16888305; PMCID: PMC1526945.
Antani MR, Dattilo JB. Varicose Veins. [Updated 2022 Nov 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.