Омега-3 мастните киселини са вид полиненаситени мастни киселини (PUFA). Те включват алфа линоленова киселина (ALA), ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA). Омега-3 мастните киселини се считат за есенциални по време на растежа на кученцата и котенцата, тъй като животинското тяло не може да ги произвежда в достатъчни количества, необходими за правилния растеж и развитие. Освен това възрастните кучета и котки срещат затруднения в превръщането на ALA в EPA и DHA. В резултат на това, те трябва да бъдат осигурени чрез здравословната диета.
Източници на Омега 3 мастни киселини
Откъде идват омега-3 мастните киселини? Омега-3 мастните киселини се извличат от различни източници. Рибата и други морски видове, като крил, калмари, зеленоуста мида и водорасли, са основни източници на омега-3. Рибите, използвани за производство на омега-3 рибено масло, не произвеждат тези мастни киселини директно. Вместо това те натрупват омега-3 от водораслите, крила и другите видове храна, които консумират.
Омега-3 мастните киселини, които се намират в тези морски източници са EPA (еикозапентаенова киселина) и DHA (докозахексаенова киселина). Някои ядки и семена също съдържат омега-3 мастни киселини, но с по-високо съдържание на ALA (алфа-линоленова киселина). Трябва да се отбележи, че само около 10% от ALA може да се преобразува в по-активните и полезни EPA и DHA при хора, кучета, котки и коне. Затова, използването на морски източници за доставка на омега-3 мастни киселини е препоръчително.
Омега 3 — механизъм на действие
Консумацията на храни, богати на омега-3 мастни киселини води до тяхното разграждане и усвояване тялото. След това, тези ценни мастни киселини се вграждат в клетъчните мембрани на различните тъкани и органи. Като част от клетъчните мембрани, те извършват важни промени в структурните елементи, които поддържат множество метаболитни пътища в организма.
Един от ключовите ефекти на омега-3 мастните киселини е тяхната способност да намалят възпалението в организма. Те се свързват със специфични рецептори в клетъчните мембрани и променят сигналните пътища, които контролират възпалителния отговор. Резултатът от тези промени са молекули, които имат по-слабо възпалително действие. Това е от съществено значение, тъй като прекомерното и продължително възпаление може да доведе до различни здравословни проблеми и заболявания.
Затова, включването на източници на омега-3 мастни киселини в диетата е от голямо значение за поддържането на здравословното функциониране на организма и ниските нива на възпаление.
Омега-3 добавки за кучета и котки
Омега-3 мастните киселини се свързват положително с лечението на многобройни здравословни проблеми при домашните любимци, включително:
- Ставни заболявания: остеоартрит
- Дерматит: алергия и склонност към алергии, сърбяща кожа и лошо качество на козината, нарушения на ноктите
- Бъбречни и пикочни заболявания: хронично бъбречно заболяване, протеинурия и други
- Сърдечни заболявания: аритмия, кахексия
- Стомашно-чревни нарушения
- Липидни нарушения
- Рак
- Когнитивна функция, неврологично здраве, поведение/агресия
Оптималното дозиране не е определено като общо правило за домашните любимци. Установени са безопасни горни граници, тъй като по-високите дози могат рядко да причинят неблагоприятни ефекти. Препоръчва се ветеринар да определи оптималният план за прием на добавки с омега-3 мастни киселини за вашия домашен любимец според неговите/нейните индивидуални нужди.
Омега-3 и здравето на ставите
Може би най-честата употреба на омега-3 мастните киселини е в подкрепа на здравето на ставите. Изследванията, които анализират възпалителни медиатори в ставната течност отчитат, че омега-3 добавките намаляват тежестта и продължителността на възпалителните процеси. В две проучвания с кучета, които са били хранени с терапевтична диета, допълнена с омега-3 мастни киселини, е отчетено подобрение в подвижността. Също така, при котки, които са били хранени с диета, съдържаща омега-3 мастни киселини, са документирани подобрения в мобилността, като повишена активност и способност за скачане.
Омега-3 и здравето на кожата
Омега-3 мастните киселини имат положителен ефект върху кожата. Проблемът със сърбежа на кожата (прурит) е често срещан при кучета и котки и може да бъде причинен от алергии, кожни инфекции, паразити или вродени дефекти на кожата и козината. Изследванията показват, че добавянето на омега-3 мастни киселини към диетата на кучетата с алергии към околната среда или бълхи, намалява сърбежа след шест седмици. Важно е да се отбележи, че кучетата с по-леки форми на алергия имат по-добри резултати от тези с хронични кожни заболявания. При котките има по-малко изследвания, но повечето от тях показват, че добавянето на рибено масло, богато на омега-3 мастни киселини, намалява възпалителните медиатори в кожата на котките.
Омега-3 и бъбречни заболявания
Добавките с омега-3 мастни киселини могат да бъдат от голяма полза за кучета и котки, страдащи от хронично бъбречно заболяване. Тези добавки помагат за намаляване на загубата на протеин в урината (протеинурия) и действат благоприятно върху възпалителните промени в тъканите на бъбреците. Изследванията доказват, че множество терапевтични диети при бъбречни заболявания включват значителни количества от омега-3 мастните киселини — EPA и DHA. Тези ползи имат потенциал да забавят прогресията на хроничното бъбречно заболяване и да удължат живота на домашните любимци.
Други състояния, които се повлияват от добавките с Омега-3
Към ден днешен все повече се изследват области, в които добавянето на омега-3 има положително въздействие. Сред тези състояния са: стомашно-чревни разстройства, управление на рака и когнитивното здраве, включително управление на поведението.
- Заболяванията на стомашно-чревния тракт често включват възпаление в тъканите, което може да бъде повлияно благоприятно чрез прием на омега-3 добавки.
- Въпреки че изследванията при кучета и котки са ограничени, положителната роля на омега-3 мастните киселини е описана при хора с рак на дебелото черво, гърдата, простатата и други видове рак.
- Добавянето на омега-3 мастни киселини също има определени ползи за кучета с когнитивен спад при напредване на възрастта. Добавките допринасят за намаляване на честотата на припадъците, особено когато се прилагат в комбинация с антиконвулсанти при кучета с епилепсия.
- Установено е че хора и кучета с поведенчески промени, включително агресия, имат по-ниски нива на DHA в кръвта, което подкрепя ползата от приема на добавки с омега-3 мастни киселини.
В заключение
Добавянето на омега-3 мастни киселини като част от диетата или като хранителни добавки може да има положителни ефекти върху здравето на кучетата и котките. Те действат благоприятно при липидни нарушения, бъбречни заболявания, стомашно-чревни разстройства, рак, когнитивен спад и поведенчески промени. Важно е да се спазват препоръките на ветеринарния лекар и да се избере подходящият диетичен план, съобразен с индивидуалните нужди и здравословно състояние на домашния любимец. Подходящата дозировка и наблюдение за възможни неблагоприятни ефекти са от съществено значение за постигането на оптимални резултати от приема на омега-3 мастни киселини.