DHA подпомага развитието на мозъка и зрението при новородените. Докозахексаеновата киселина има жизненоважна роля и в предотвратяването на преждевременно раждане, тумори, някои злокачествени заболявания, възпалителни процеси и сърдечно-съдови заболявания. Кардиопротективните свойства на докозахексаенова киселина се дължат на способността й да променя липидния метаболизъм, съдовата функция и мембранната динамика в човешкото тяло. В допълниение, DHA притежава противовъзпалителни и антиоксидантни свойства.
Как човешкото тяло синтезира DHA?
Има два начина за синтезиране на DHA (докозахексаенова киселина):
- ендогенно от алфа-линоленова киселина (ALA)
- екзогенно от морски източници, включително рибено масло, масло от крил, мекотели или водорасли.
Ендогенният синтез на докозахексаенова киселина се осъществява чрез преобразуване на алфа-линоленовата киселина (ALA), която е една от формите на омега-3 мастните киселини. Този процес се извършва главно в черния дроб, където се произвеждат ензимите елонгаза и десатураза. Те катализират преобразуването на ALA в DHA. Въпреки че ендогенният синтез е възможен, той не е особено ефективен и нивата на DHA, получени по този начин, обикновено са недостатъчни.
Екзогенният прием на DHA е друг начин за снабдяване на тялото с тази важна мастна киселина. Морските дарове като рибено масло, масло от крил, мекотели или водорасли, са богати на DHA. Чрез консумацията на морска храна или чрез приема на хранителни добавки, човешкото тяло може да получи необходимото количество полезни мастни киселини, без да се полагат усилия за синтез на DHA от ALA.
Ниското ниво на DHA в мозъка е свързано с развитието на различни неврологични заболявания, включително болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон. Освен че е неефективен, ендогенният синтез на DHA намалява с възрастта, поради което е важно да включите омега-3 мастни киселини в хранителния си режим.
DHA при заболявания, засягащи мозъка
Аномалното синтезиране на мастните киселини е свързано със множество заболявания и състояния, включително неврологични проблеми и разстройства на настроението. Нивото на DHA в ранна възраст оказва сериозно влияние върху здравословното състояние през целия живот на човека. Въпреки това, фактори като начина на живот и генетиката също играят роля в развитието на множество от тези състояния. Това означава, че въздействието на DHA е само една част от сложната картина на човешкото здраве.
Когнитивен спад, деменция и болестта на Алцхаймер
Стареенето е неизбежен процес, който се съпътства от промени в когнитивната функция. Тези промени могат да прогресират до сериозни и увреждащи заболявания като деменция и болест на Алцхаймер. Изследвания показват, че повишеният прием на риба и морски дарове е свързан с по-добра когнитивна функция, по-бавно напредване на когнитивния спад и по-нисък риск от развитие на деменция. Добавянето на дневна доза от 600 мг DHA към здравословното меню, има положителен ефект върху паметта и концентрацията.
Болест на Алцхаймер е специфична форма на деменция, характеризираща се с загуба на памет и различни нарушения на други важни когнитивни функции. Нивата на DHA в мозъка са обратно пропорционални на развитието на Алцхаймер. Повишеният прием на DHA подобрява паметта на хора в напреднала възраст и Алцхаймер. Проучванията установяват, че веществото невропротектин D1 (NPD1), което се извлича от DHA, може да блокира прогресията на Алцхаймер, като намалява нивата на β-амилоидните прекурсорни протеини. Добавките с DHA, самостоятелно или в комбинация с други омега-3 мастни киселини, са ефективни за подобряване на когнитивната функция особено в най-ранните стадии от прогресията на заболяването.
Инсулт
При инсулт, кръвоснабдяването на определени области от мозъка намалява или спира напълно, което води до увреждане на мозъчните клетки в рамките на минути. Възпалението играе важна роля в развитието на инсулт и есенциалните мастни киселини, включително DHA, могат да бъдат от полза за предпазване от възпалителни процеси.
Група от метаболити на DHA, известни като резолвини, играят критична роля в намаляването на риска от инсулт. Те участват и в процеса на възстановяване след него. Въпреки че настоящите научни познания се основават главно на изследвания върху животни, резултатите са обещаващи. Резолвините предпазват невроните и кръвно-мозъчната бариера от клетъчна смърт след инсулт. Те помагат за възстановяването на паметта и намаляването на обема на мозъчните увреждания. Интересно е да се отбележи, че нивата на DHA-метаболитите намаляват в седмицата преди инсулт. Този факт подчертава ролята на DHA върху пътищата, които водят до развитието на инсулт.
Психични разстройства и разстройства на настроението
Приемът на DHA има положителен ефект върху психичните разстройства, тревожността, агресията и импулсивността. Благоприятното въздействие на DHA при различни психични състояния най-вероятно се дължи на неговата роля в серотониновата и допаминовата система в мозъка още по време на развитието на плода. Полезната мастна киселина увеличава клетъчното усвояване на серотонин – невротрансмитер, важен за настроението, съня, храносмилането и други важни функции.
Установено е, че децата, които са диагностицирани с хиперактивност и дефицит на вниманието (ADHD) имат по-ниски нива на DHA в сравнение със здрави деца. Мастните киселини подобряват взаимодействието между червата и мозъка и модулират възпалението. Тези ефекти влияят върху феталното развитие, което се отразява върху поведението в по-късна възраст. Изследванията показват положителният ефект от комбинирания прием на EPA и DHA (над 750 мг на ден) върху поведението.
Дори и при хората, които не страдат от поведенчески разстройства, DHA може да бъде полезна за справяне с ежедневни стресови фактори и промени в настроението. Тази мастна киселина може да намали стреса и да предотврати безпокойството и раздразнителността. Също така е доказано, че DHA помага при депресия, посттравматично стресово разстройство, гняв и тревожност.
В заключение
DHA изпълнява разнообразни функции в организма, а недостигът на тази важна мастна киселина може да доведе до различни здравословни проблеми. Повишеният прием на докозахексаенова киселина чрез подходящ режим на хранене или чрез хранителни добавки може да коригира дисбаланса. Приемът на DHA е особено важен по време на критични фази от развитието на мозъка и може да окаже благоприятно влияние върху здравословното състояние на организма през целия живот.
Освен това, докозахексаенова киселина е свързан с предотвратяване и подпомагане на терапията при различни заболявания. Регулярният прием на мастни киселини влие благоприятно върху когнитивните функции и намалява риска от развитие на деменция, включително болестта на Алцхаймер.
Приемът на DHA е свързан с подобрение на психичното благополучие. Хранителното вещество може да намали нивата на стрес и тревожност, да подобри настроението и има благоприятен ефект върху различни психични разстройства, включително депресия, тревожност, аутизъм и дефицит на вниманието и хиперактивност. Всички тези фактори подчертават важността на приема на достатъчно количество DHA през всеки етап от живота.