DHA е омега-3 дълговерижна полиненаситена мастна киселина (PUFA), която е основен структурен компонент на човешкия мозък, ретина, мозъчна кора и кожа. DHA (докозахексаенова киселина) представлява изключително важна мастна киселина, която играе решаваща роля за оптималната структура и функция на мозъка. Тя е необходима за правилното развитие на нервната система, особено през ранните години от живота. Но значението й не се ограничава само до ранна детска възраст – адекватният прием на DHA през целия живот има положителен ефект върху когнитивното здраве и може да намали риска от развитието на различни заболявания.
DHA е основен компонент на мозъчната мембрана и играе ключова роля в поддържането на нейната гъвкавост и функционалност. Тази мастна киселина се намира предимно в рибата, особено в мазните видове като сьомга, скумрия и треска.В допълнение към рибата, крилът е отличен източник на DHA, което го прави възможна алтернатива за тези, които не консумират риба.
Научните изследвания показват, че адекватният прием на DHA може да подобри паметта, концентрацията и общата когнитивна функция. Освен това, тази мастна киселина е свързана с намален риск от различни заболявания, включително невродегенеративни заболявания като Алцхаймер и Паркинсон, както и психични заболявания като депресия и шизофрения.
DHA в мозъчния метаболизъм
Мозъкът е изключително богат на мазнини и липидите, които го съставляват, играят от решаващо значение за неговата структура и функция. Липидите са важни компоненти на клетъчните мембрани и модификацията в тяхната композиция може да промени клетъчното сигнализиране и функцията на невротрансмитерите. Това влияе върху протичането на важни процеси в мозъка. Освен това, клетъчните мембрани оказват влияние и върху имунната система чрез промяна в функцията на протеините и секрецията на цитокини.
DHA е основна омега-3 мастна киселина, която играе важна роля в клетъчните мембрани. Докозахексаеновата киселина се намира в тъканите в цялото тяло, но е особено концентрирана в централната нервна система, включително в мозъка. Високи нива на DHA се срещат в кортикалното сиво вещество и фронталните дялове на мозъка, които са отговорни за функции като планиране, решаване на проблеми и концентрация.
Механизми на действие
Подобно на други омега-3 мастни киселини, DHA има силно противовъзпалително действие в мозъка и в цялото тяло. DHA играе роля в много биохимични процеси, включително:
- Модулира клетъчна сигнализация
- Регулира освобождаването на невротрансмитери
- Облекчава оксидативния стрес чрез повишаване на активността на антиоксидантните ензими
- Регулира болката
- Модулира възпалението и взаимодейства с ендоканабиноидната система
- Влияе върху флуидността на мембраните
- Играе роля в поддържането на паметта
Фактори, влияещи върху метаболизма на DHA
Интересно е, че омега-3 мастните киселини, включително DHA, имат различен ефект при момичетата и момчетата, когато става въпрос за когнитивни резултати. Това може да бъде свързано със специфичните разлики в мозъчното развитие и функциониране между половете.
Интересен факт е, че женският полов хормон – естроген, може да регулира синтеза на DHA. Това означава, че при жените може да се наблюдават по-високи нива на циркулиращ DHA. Тази връзка между естрогена и DHA подчертава значението на половите разлики при метаболизма на мастните киселини и отразява по-широкото влияние на половите хормони върху мозъчното здраве и функция.
DHA и развитие на мозъка
DHA е мастна киселина, която е необходима за правилното развитие на мозъка. Тя се натрупва бързо през последния триместър на бременността и първите две години след раждането. Важно е да се отбележи, че кърмата предоставя оптимално количество DHA на бебетата. Приемът на омега-3 мастни киселини по време на бременност и кърмене се свързва със зрителното и умственото развитие на плода.
Мозъкът непрекъснато се ремоделира, като старите клетки умират и се генерират нови. Постоянното осигуряване на DHA и други основни хранителни вещества е от съществено значение за нормалното развитие на мозъка.
Дефицит на DHA
Недостигът на DHA по време на бременност може да има отрицателни последици върху развитието на езиковите умения и да наруши нормалното развитие на мозъка. Това също така влияе и върху епигенетичното програмиране по време на развитието на плода. Експериментите върху животински модели установяват, че съществува критичен прозорец, през който дефицитът на DHA при майката може да бъде компенсиран. Въпреки че това, не е доказано при хората съществува такава възможност..
Нивата на DHA при майката е от изключителна важност, тъй като недостигът може да повлияе на мозъка на детето и увеличава риска от развитие на различни заболявания. Дефицитът на DHA се свързва с различни състояния от аутистичния спектър, разстройства с дефицит на вниманието/хиперактивност (ADHD) и проблеми с паметта. На по-късна възраст, недостигът на DHA може да допринесе за когнитивен спад и психични разстройства, включително депресия.
Набавяне на DHA чрез диета и добавки
По-голямата част от населението по света страда от нисък прием на есенциалните мастни киселини EPA и DHA. Приемът на DHA се свързва с намаляване на риска от мозъчни заболявания, включително болестта на Алцхаймер при по-възрастни пациенти. Диетичният прием на морска риба е свързан с намален риск от депресията, а високите нива на DHA са свързани с подобрена способност за учене. Увеличената консумация на риба обаче, може да не е толкова ефективна за повишаване на нивата на омега-3 в тялото. Днес рибата съдържа по-малко омега-3 мастни киселини, отколкото през последните десетилетия. Използването на хранителни добавки с DHA, самостоятелно или в комбинация с EPA, е ефективен метод за повишаване на нивата им в кръвта. Така лесно можете да се възползвате от многобройните здравословни ползи на мастните киселини.
Приемът на големи количества DHA, както и EPA подобрява концентрацията и вниманието, подобрява адаптивността, развива умствените способности, подобрява памет и стимулира по-добрата координация. Добавките с DHA и EPA могат да доведат до подобрение на симптомите на разстройството на вниманието/хиперактивност (ADHD), биполярното разстройство, шизофренията и импулсивното поведение.
За да повишите нивата на DHA в кръвта, е препоръчително приемът на добавките да продължи от един до три месеца. Освен комбинираните хранителни добавки, маслото от крил също представлява един от източниците на DHA и EPA. То съдържа високи концентрации на тези мастни киселини, които са от съществено значение за здравето на мозъка и нервната система. Приемът на масло от крил може да допълни ефекта от добавките и да предостави допълнителни ползи, като подобрение на настроението, облекчава възпалителните процеси и подпомага работата на мозъка и нервната система. Допълнителният прием на масло от крил, може да бъде изключително полезен за поддържане на здравето както по време на бременност, така и през целия живот.