Ако бъдем помолени да идентифицираме нещата в нашия живот, които ни дразнят или „ни стресират“, повечето от нас биха могли да направят доста изчерпателен списък. Това, което помага да определим дали тези стресори ни водят по пътя на влошеното психично здраве, когнитивния спад и потенциалните хронични болести, е колко ефективно можем да ги управляваме.
За съжаление, работата на „напрегнато” състояние на ума се е превърнала в част от нормата в западния свят. Според най-новия доклад на American Global State of Emotions, цели 55% от респондентите съобщават, че са изпитвали значително количество стрес през последния ден, в сравнение със средното за света около 35% Статистиките в Европа също не са обещаващи. Все повече хора всяка година са диагностицирани с безпокойство или вид стресово разстройство.
Тъй като хроничният стрес е свързан с множество неблагоприятни здравословни проблеми, за съвременните хора е много важно намирането на ефективни стратегии за управление на стреса и начините за неутрализиране на нежеланите ефекти от него.
Днес ще научите как хроничният стрес може да увеличи производството на стресови хормони като адреналин и кортизол и как тези промени влияят отрицателно върху статуса на омега-3. Ще разглеждаме също как омега-3 мастните киселини могат да повлияят на реакцията “бий се или бягай”.
Как високите нива на стрес влияят на нивата на омега-3 мастни киселини
За да анализират връзката между нивата на стрес и омега-3 мастни киселини, изследователите са наблюдавали предимно индивиди със смущения, предизвикани от стреса, като тревожност и депресия. Въпреки това, основателно е да се смята, че физиологичната връзка между нивата на стрес и омега-3 е сходна и при хора, които нямат поставени диагнози за влошено психично здраве.
В проучване, проведено наскоро в Холандия, изследователите наблюдават нивата на омега-3 мастни киселини и стрес биомаркери на над 2700 души, страдащи от състояния, свързани със стреса. Резултатите са, че по-ниските нива на омега-3 са свързани с по-високи нива на кортизол, повишена сърдечна честота и по-високи нива на протеини в остра фаза (протеини, които подпомагат засилването реакцията “бий се или бягай”.
Вследствие на получените резултати учените предполагат, че съществува „порочен цикъл“, при който ниският статус на омега-3 може да увеличи хормоните, свързани със стреса, като кортизол и адреналин – което от своя страна би довело до намаляване на омега-3 мастните киселини.
Защо стресът може да доведе до намаляване нивата на омега-3 мастните киселини
Изследванията на хора и животни показват, че силният стрес, причинен от задействащи житейски събития, като развод, загуба на работа, липса на качествен сън или социална изолация, увеличава оксидативния стрес в организма.Оксидативният стрес може да навреди на много различни видове клетки и вещества в тялото, включително на омега-3 мастните киселини. Това се отнася особено за омега-3 докозахексаеновата киселина (DHA), която е най-необходимата мастна киселина за мозъка и е по-податлива на оксидативен стрес от някои други мастни киселини.
В резултат клетките в мозъка, които съдържат по-големи количества DHA, е по-вероятно да бъдат засегнати. Богатите на DHA мембрани са отговорни за клетъчната комуникация в мозъка, така че ако съдържанието на DHA, вградено в мембраните, се атакува, серотонинът, допаминът и други критични невротрансмитери, участващи в настроението и мозъчната функция, могат да бъдат компрометирани.
Повишеният оксидативен стрес, който възниква извън мозъка, също може да повреди и изтощи омега-3 мастни киселини. Адреналинът и кортизолът са добре известни вещества, които се освобождават от надбъбречната жлеза по време на стресово събитие. След като адреналинът или кортизолът взаимодействат с мастните клетки на тялото, омега-3 мастните киселини, съхранявани в тези клетки, се освобождават в кръвта. Защо това е важно?
Ползата от омега-3 мастните киселини, които се изтласкват в кръвта, е, че те служат на тялото като допълнителни източници на енергия, необходима за реакцията “бий се или бягай”. Недостатъкът обаче е, че омега-3 мастните киселини, освободени от мастните запаси на организма, са по-податливи на окислителното увреждане. С други думи, придавайки приоритет на непосредствените му нужди за оцеляване пред дългосрочните му нужди за клетъчното здраве, тялото е склонно да изчерпа запасите си от омега-3, за да излезе от животозастрашаващата ситуация.
Тъй като по-високата продукция на кортизол участва в освобождаването на омега-3 от мастните ни клетки, сега ще разгледаме научните изследвания, които са анализирали връзката между нивата на кортизола и омега-3 статуса.
По-високи нива на кортизол означават ли по-малко омега-3 мастни киселини
Някои изследвания показват, че хората с определени състояния, свързани със стреса, са склонни да имат по-високи нива на кортизол и по-ниски нива на омега-3 мастни киселини в кръвта. Въпреки това е важно да се отбележи, че измерването на нивата на кортизол в научните изследвания остава предизвикателство. Учените са на мнение, че са необходими допълнителни изследвания, за да се потвърди връзката между кортизола и нивата на омега-3 в кръвта.
Може ли кортизолът да бъде понижен чрез прием на омега-3 мастни киселини
Както вече казахме, връзката между кортизола и омега-3 е обратно пропорционална. Ниските нива на едното покачват другото. Независимо дали сте под стрес или не, ако в тялото ви няма достатъчно омега-3 мастни киселини, това ще доведе до повече кортизол. Това е така, защото ниският статус на омега-3 може да доведе до увеличаване на производството на известни протеини, за които е известно, че активират реакцията на стрес и увеличават производството на кортизол. С други думи, добавките с омега-3 мастни киселини категорично могат да понижат нивата на кортизола.
Ефективни ли са омега-3 добавките за справяне със стреса
Доказано е, че добавките с омега-3 намаляват протеините в остра фаза и понижава степента на тревожност на здрави студенти по медицина, които редовно се сблъскват със стресови изпити. Друго проучване показва, че добавката с масло от крил спомага за намаляване на чувството на безпокойство при тези, които са преживели скорошен сърдечен удар. Необходими са бъдещи изследвания, за да се потвърди дали омега-3 добавките са ефективни за намаляване на нивата на стрес и за да се установи точният механизъм, по който омега-3 редуцират стреса. Към момента изследванията са повече от обещаващи
Какъв е изводът
Категорично можем да кажем, че стресът е основен тригър на заболявания и здравословни проблеми от всякакво естество. Колкото повече се стресирате, толкова повече по-бързо се изчерпват омега-3 мастните ви запаси. Колкото по-малки стават нивата на омега-3 магазини, толкова повече протеини в остра фаза произвежда тялото ви и толкова по-склонно е тялото да влиза в реакции на стрес.