В съвременното забързано ежедневие често пренебрегваме, или дори не усещаме, сигналите, които тялото ни подава в моменти на дистрес. По инерция отдаваме неразположенията и нервността на преумора или стрес и продължаваме с „неотложните“ задачи. А в същото време в организма протичат множество химични реакции, които се опитват да се справят с нарушения вътрешен баланс. Понякога, обаче, тялото има нужда от нашата помощ, за да успее да възстанови хомеостаза и да се върнем към естественото си състояние на биохимично равновесие.
Поддържането на оптимални хормонални нива в организма е основополагащо за доброто ни физическо, емоционално и психично здраве. Разклатеният баланс може да причини както леки неразположения, така и сериозни здравословни състояния. Дори минимални отклонения в стойностите на хормоните могат да доведат до раздразнителност, спад в енергийните нива, натрупване на излишни килограми, понижено либидо, нарушения в съня и куп други симптоми. В дългосрочен план може да развиете и хронични заболявания.
Най – важното за хормоните
Хормоните са химични вещества, които циркулират в кръвния поток и отговарят за множество биохимични процеси в организма, включително адекватното функциониране на клетките в човешкото тяло. Производството на тези вещества се извършва в жлезите на ендокринната система. Една от основните предпоставки за пълноценен живот е оптималния баланс на хормоните. Независимо дали сте мъж или жена, всяко покачване или дефицит на хормони рефлектира върху ежедневието ви.
Характеристики на ендокринната система
Ендокринната система е витална мрежа от жлези, които секретират химични съединения, обединени под единното понятие „хормони“. Жлезите с вътрешна секреция са разположени на различни места в тялото и отделят произведените вещества директно в кръвообращението. Ендокринните жлези са:
- Хипоталамус
- Хипофиза
- Епифиза
- Щитовидна и околощитовидни жлези
- Надбъбречни жлези
- Части от задстомашната и половите жлези
- Някои органи имат вторични ендокринни функции
Хормоналният дисбаланс е състояние, при което една или повече жлези не работят правилно. Смущенията в работата на ендокринните система може да се дължат на влошено кръвообращение, неадекватен рецепторен отговор от страна на целевия орган, атрофирала жлеза, агенеза, жлеза с увеличен размер, автоимунно разрушаване на жлеза, хиперстимулация.
Функции на хормоните
Хормоните могат да бъдат разделени на три основни групи според химичната си структура. Тези с пептидна структура се изграждат от аминокиселини и се синтезират от хипофизата, хипоталамуса, паращитовидните жлези, панкреаса. Те се разтварят във вода и трудно проникват през клетъчните стени. Включват грелин, инсулин, глюкагон, вазопресин, растежен хормон и др. Вторият вид се произвеждат от надбъбречната и половите жлези, мастноразтворими са и лесно преминават през мембраните на клетките. Това са стероиди (андрогени, естроген, прогестерон и др.). Аминните хормони са синтезират от тирозин (допаним, адреналин, норадреналин, тироксин и др.) и триптофан (серотонин, мелатонин и др.). През кръвния поток хормоните достигат до клетките на органите, за които отговарят и изпълняват регулаторна функция за редица витални процеси, включително:
- Поддържане на хомеостаза
- Метаболизъм
- Растеж
- Психофизично развитие
- Възпроизвеждане и либидо
- Настроение и поведение
- Адаптивност на организма
- Терморегулация
- Чувство на глад
- Сън
Когато има нарушение в хормоналното секретиране може да страдате от редица ендокринни заболявания в зависимост от това коя жлеза е засегната:
- Хипотиреоидизъм
- Хипертиреоидизъм
- Диабет
- Овариална поликистоза
- Синдром на Кушинг
- Надбъбречна хиперплазия
- Адисонова болест
- Мъжки и женски хипогонадизъм
- Гигантизъм
- Аденом
Причини и симптоми на хормонален дисбаланс
Причините за хормонален дисбаланс са разнообразни, включително и изцяло липсващи ендокринни жлези, които не са се развили през вътреутробния период. Други причини за временни нарушения са естествените периоди на съзряване, пубертет, андро и менопауза, раждане, първи цикъл, генетична предразположеност. В повечето случаи, обаче, нарушенията са от екзогенен характер и най-често се дължат на:
- Неправилно хранене
- Хранителни алергии
- Гастроинтестинални проблеми и лошо състояние на чревната мукоза
- Над- или поднормено тегло
- Липса на движение
- Прекомерен стрес
- Недостатъчно сън
- Дългосрочно медикаментозно лечение
- Натравяне с токсини
- Прекомерна употреба на алкохол
Симптомите за нарушения в баланса на хормоните са разнообразни и се проявяват различно при различните хора. Състояния, които могат да ви подскажат, че нещо не е наред са:
- Менструални смущения
- Обострен ПМС
- Трудности при забременяване и безплодие
- Необяснимо натрупване на телесна маса или слабеене
- Депресивни състояния и тревожност
- Постоянна умора и липса на енергия
- Инсомниа
- Понижено либидо и сексуална дисфункция при мъжете
- Вагинална сухота
- Промени в апетита и настроението
- Храносмилателни проблеми
- Косопад и влошено състояние на кожата
- Редовно главоболие
- Проблеми с терморегулацията и др.
Как да се справите с хормоналните смущения по естествен път
Често при хормонални нарушения се изписва медикаментозно лечение. Понякога това е неизбежно. Друг път, обаче, можете първо да опитате да подобрите състоянието си чрез прилагане на холистичен подход и промяна на навиците си.
Променете начина си на живот
Поддържайте здравословна диета! Една от първите препоръки на ендокренолозите е да подобрите хранителните си навици, тъй като хормоналната секреция и функциите на различните органи пряко се влияят от нутриентите, които поемате. На първо място е важно да знаете дали имате някакви хранителни непоносимости. Ако някакъв вид храна (глутен, лактоза и др.) ви пречи, това предизвиква инфламаторен отговор в тялото, което може да повлияе на кортизола.
Ограничете приема на високовъглехидратни храни и захар. Те покачват нивото на инсулин, който, може да повлияе на хормоните кортизол, адреналин, глюкагон, хормон на растежа. В дългосрочен план честото повишаване на кръвната захар може да предизвика захарна болест. Задължително е да изключите и трансмазнините, полуфабрикатите и други изкуствени подобрители. Полезните мазнини в диетата трябва да преобладават, защото те имат противовъзпалителни свойства и подобряват метаболизма. Съблюдавайте баланса между Омега-3 и -6. Включете в ежедневното си меню здравословна доза свежи плодове, зеленчуци, семена и ядки, меса и млечни продукти с органичен произход, достатъчно течности. Приемайте достатъчно протеин.
Увеличете движението! Регулярната физическа активност може да има значителен принос към поддръжката на оптимални хормонални нива. Освен цялостен тонус и засилване на метаболитните функции, упражненията повишават инсулиновата сензитивност , подобряват качеството на съня, поддържат нивата на хормони, които намалява с възрастта, включително тестостерон, хормон на растежа, DHEA. Дори ежедневна разходка парка би имала огромно значение!
Набавяйте си достатъчно сън! Сънят е времето, през което тялото си почива и се възстановява от натовареното ежедневие. Освен това, качественият сън възобновява нормалната функция на виталните системи и поддържа доброто психоемоционално състояние.
Научете се да се справяте с ежедневния стрес
Стресът е сред основните предпоставки за хормонални нарушения. Ежедневното напрежение и стресова работа могат значително да повишат кортизолните нива и секретирането на адреналин. Когато тези хормони са в повече постоянно сме под напрежение. Това състояние често ни кара да се храним прекомерно и да търсим източници на бърза енергия. За да минимизирате стреса можете да медитирате, да практикувате йога, да слушате релаксираща музика, да практикувате любимо занимание. Доколкото зависи от вас ограничете всички ненужни стресови фактори.
Използвайте суплементи
Понякога дори и здравословното хранене не може да ни набави необходимите количества от някои есенциални хранителни вещества. Витамин D и B витамините имат отношение към баланса на естрогена. В допълнение, вит.D участва в регулацията на инсулина и хормона на щитовидната жлеза. Магнезият е друг елемент, който помага при хормонален дисбаланс. Друг важен компонент са пробиотиците. Те поддържат здравето на червата и чревната мукоза и по този начин регулират усвояването и нормалните функции на хормоните, както и на всички органи. Други доказани средства за поддържане на хормонален баланс са билките адаптогени и някои етерични масла.
Незаменимите мастни киселини са основен фактор за поддържане на добро здраве като цяло, и на хормонален баланс в частност. Те подсилват здравината на клетъчните мембрани и спомагат клетъчното прикрепване на хормоните. Освен това Омега мастните киселини поддържат състоянието на клетъчните рецептори. Крил ойл е перфектен източник на тези така важни нутриенти. Той се добива по устойчив начин и се усвоява идеално от организма. Повече за ползите от приема на масло от Антарктически крил можете да прочетете на сайта ни.
Поставете здравето си на първо място, за да се радвате на успех във всички сфери на живота си!