Едва ли днес има човек, който да не е чувал понятието „оксидативен стрес“. Страшното словосъчетание бързо си проправя път в речника на съвременните хора и се превръща в основна тема на дискусии в научните среди – и с право!
Оксидативният стрес се провокира от множество ендо – и екзогенни фактори и тихо пропуква защитата на организма, причинявайки сериозни здравословни проблеми. Освен че води до преждевременно остаряване, в дългосрочен план оксидативният стрес може да предизвика невродегенеративни, сърдечносъдови и други заболявания, в това число рак. За щастие съществуват множество неща, които можете да предприемете, за да се предпазите от оксидативния стрес.
Какво трябва да знаете за оксидативния стрес
Оксидативният стрес се определя като нарушение в баланса между действието на свободните радикали и антиоксидантите в тялото.
Свободните радикали са нестабилни молекули с един или повече липсващи електрони, които се продукт на естествени биохимични процеси в тялото и имат отношение към редица биологични функции. Всъщност, съществуват различни видове свободни радикали, но най – голям интерес представляват реактивните кислородни видове (ROS). Когато работят правилно, те функционират като клетъчни сигнални молекули и могат да помогнат в борбата с патогените. В случите когато се натрупат в организма, обаче, тези реактивни метаболити нарушават хомеостаза и засягат здравето.
Нестабилната природа на ROS им позволява лесно да влизат в реакция с други молекули с цел да се стабилизират. Когато взаимодействат с молекулите в тялото, ROS нарушават структурата им и ги увреждат. Този процес е известен под името окисляване, или оксидация.
От какво се провокира формирането на свободни радикали
В организма на всеки човек ежедневно се образува някакво количество свободни радикали, продукт на нормалния клетъчен метаболизъм. Физиологични процеси, които естествено водят до отделяне на свободни радикали могат да бъдат спортуването и хормоналния синтез. При нормални условия и оптимално функциониране на организма това не би било проблем. Тялото само неутрализира тези реактивни видове с помощта на антиоксидантите.
В наши дни, обаче, съществуват редица други фактори, които провокират допълнителното производство на свободни радикали. Освен това дейността на самите антиоксиданти също може да бъде компрометирана, следователно те губят способността си да неутрализират свободните радикали. В такъв случай се наблюдава нарушение в баланса антиоксиданти – свободни радикали и настъпва оксидативен стрес. Факторите, които могат да допринесат за това са:
- Консумация на алкохол и тютюневи изделия
- Диета, богата на захари, нездравословни мазнини, полуфабрикати и др.
- Прекомерна физическа активност
- Замърсители на околната среда
- Възпаления
- Радиация, включително UV
Как оксидативния стрес вреди на здравето
Оксидативният стрес може да се сравни с ръждясването, тъй като също представлява окисляване на тъканите в следствие на завишени кислородни нива. Когато това се случи, свободните радикали нарушават клетъчните мембрани и увреждат протеините, ДНК и липидите, с които си взаимодействат. Още повече, този процес може да стане верижен и да причини широкообхватни клетъчни поражения. Свободните радикали се смятат за прекурсори на множество заболявания, в това число:
- Карциноми
- Атеросклероза
- Паркинсон
- Алцхаймер
- Диабет
- Хипертония
- Сърдечни болести
- Белодробни заболявания
- Хронични възпаления
- Преждевремнно състаряване
- Проблеми с гастроинтестиналния тракт
- Психо – емоционални разстройства
- Аутизъм и др.
Ролята на антиоксидантите
Няколко пъти стана въпрос за важността на антиоксидантите в борбата със свободните радикали. Антиоксидантите могат да бъдат класифицирани по различни критерии. Един от тях е според произхода им. Съществуват ендогенни (синтезирани от тялото) и екзогенни (които постъпват чрез хранителни продукти) антиоксиданти. Друг критерий за класифициране на антиоксидантите е разтворимостта им. Мастноразтворимите антиоксиданти защитават клетъчните мембрани от свободните радикали, докато водоразтворимите антиоксиданти предпазват сърцевината на клетките, съставена основно от вода.
Начинът по който антиоксидантите се борят със свободните радикали е като се свържат с тях и ги изведат от тялото или като им отдадат електрон и ги стабилизират. Когато пропорцията между антиоксидантите и свободните радикали е нарушена се налага тялото да бъде снабдено с допълнителна доза противо – окислителни вещества. Освен чрез храната, това може да стане и чрез прием на хранителни добавки. Едни от най – популярните екзогенни антиоксиданти са вит. С, А, Е, флавоноидите, бета – каротин, ликопен, лутеин, ALA.
Как да се предпазите от оксидативен стрес
За да се предпазите от вредното влияние на свободните радикали на първо място трябва да се откажете от вредните навици. Едно от първите неща, на които трябва да обърнете внимание е храната която приемате. Изключете от менюто си преработените храни, трансмазнините, захарните и тестени изделия, алкохола и тютюневите изделия.
Освен изключване на вредните, е важно да включите полезни храни в диетата си. Плодовете (горски плодове, праскови, цитруси, грозде, акай бери, смокини, манго, сини сливи, папая и др.) и зеленчуците (зеленолистни, моркови, домати, броколи, зеле, артишок и др.) са естествен извор на антиоксиданти. Наблегнете и на ядките и подправките (карамфил, куркума, кайенски пипер, чесън, лук, канела, салвия и др.).
Друг важен фактор е обездвижването. Регулярното и умерено физическо натоварване доказано редуцира вредния ефект на свободните радикали и подобрява физическото и психо – емоционално състояние. По време на спорт е изключително важно да се приемат достатъчно течности.
Важна предпоставка за поддържането на добро здраве и предотвратяване на оксидативния стрес е получаването на достатъчно качествен сън. Мелатонинът, известен като хормон на съня, има комплексно антиоксидантно въздействие и като директно се захваща за свободните радикали и ги неутрализира. Той изпълнява още множество функции в организма, включително регулиране на циркадните ритми, половото съзряване, репродуктивните способности.
Крил ойл срещу оксидативен стрес
Маслото от крил се добива от малки планктонни ракообразни, които обитават ледените води на антарктическия океан. Те са отличен източник на омега – 3 мастни киселини (EPA и DHA), омега – 6 и – 9, витамини А и Е, холин, флавоноиди, астаксантин.
Астаксантинът е вид каротеноид, който има придава червеникавия цвят на крила, скаридите, сьомгата и др. Той притежава мощни антиоксидантни свойства. Спред редица изследвания способността му да предпазва клетъчните мембрани многократно надминава останалите каротеноиди. Натуралният астаксантин е цели 20 пъти по – ефективен от синтетичния в елиминирането на свободни радикали. Омега – 3 мастните киселини EPA и DHA също са демонстрирали завидни противоокислителни свойства в редица изследвания.
Приемът на висококачествено масло от антарктически крил предпазва организма от оксидативен стрес подобрява цялостното здраве. Nordic Krill Oil е първокласна хранителна добавка, която се усвоява значително по – лесно от рибеното масло и доказано има по – висока ефективност. Патентованият метод на студена екстракция на маслото съхранява всичките му биоактивни вещества, а специалните Licaps капсули съхраняват полезните му свойства.
* Ако се притеснявате от нивата на оксидативен стрес в тялото си можете да се подложите на Fras5 диагностика, която ще ви даде актуална и комплексна информация относно степента на окисление и нивото на антиоксидантите в организма ви. Не чакайте здравето ви да пострада, вземете мерки още сега!