Как да подкрепите здравословното стареене? Придържането към здравословен начин на живот превръща възрастта в число, което няма реално отношение към нашето актуално състояние. Тайната е в изграждането на устойчиви ежедневни навици, които поддържат цялостното ни здраве. Няма универсален подход за здравословното остаряване – за едни градинарството и разходките с домашния любимец може да са ключът към „златните години“, докато други се чувстват най-добре по време на спринт или в планината.
От гледна точка на храненето е важно да се даде приоритет на пълноценни храни, които са богати на хранителни вещества. Редовните упражнения, качественият сън и ефективното управление на стреса също са част от този процес. Ние поддържаме клетките си и насърчаваме метаболитното си здраве, като осигуряваме на нашите тела нужното движение, сън и хранителни вещества, за да процъфтяват с напредване на възрастта. Освен балансираното хранене и активния начин на живот, можете да включите към дневния си режим и различни хранителни добавки, за да подпомогнете своето благосъстояние.
8 хранителни добавки, които подпомагат здравословното стареене
1. R-липоева киселина
Липоевата киселина е мощен антиоксидант в тялото, който играе ключова роля в производството на клетъчна енергия и предпазва от оксидативен стрес. Тя съществува в две форми: „R“ и „S“. Формата „R“ е биологично активната форма в организма, която придава на липоевата киселина нейните антиоксидантни свойства. Формата „S“ е много по-малко активна. Изборът на добавки с активната форма на липоева киселина е ефективен начин да се възползвате от предимствата на R-липоевата киселина за подкрепа на клетъчната енергия.
2. Никотинамид рибозид (за поддръжка на NAD+)
В човешкото тяло съществува специфичен коензим, наречен никотинамид аденин динуклеотид (NAD+). Той участва в стотици метаболитни реакции и поддържа здравето на митохондриите – енергийните фабрики на клетките. Когато изпитваме обща умора или липса на мотивация, това може да е резултат от понижаване на нивата на NAD+. Този коензим е от съществено значение за производството на АТФ (аденозин трифосфат), който е предпочитаният енергиен източник за клетките. Поддържането на здравословни нива на NAD+ може да помогне на тялото да се справи с умората на клетъчно ниво.
3. Ресвератрол
Ресвератролът – съединение, намиращо се в червеното грозде и използвано за направата на вино, е важен за поддържане здравето и целостта на нашите клетки. Този полифенол предлага множество ползи за здравословното стареене, включително подобряване на сърдечното здраве и инсулиновата чувствителност. Въпреки че е трудно за тялото да абсорбира традиционния ресвератрол, висококачествените добавки могат да осигурят необходимите ползи.
Един от начините да направите ресвератрола по-достъпен за тялото е чрез комбиниране с фибри от семена от сминдух, което увеличава бионаличността му до 10 пъти. Допълнителен ефект може да се постигне чрез комбинирането на ресвератрол с кверцетин – фитонутриент, който допълва действието на ресвератрола. В клинично проучване е установено, че кверцетин в комбинация с фибри от сминдух, повишава серумните нива на кверцетин до 62 пъти в сравнение с традиционния кверцетин. Кверцетинът също така подпомага сърдечно-съдовата система, поддържа нормално кръвно налягане, инхибира оксидативния стрес и насърчава здравословен възпалителен отговор в организма.
4. Физетин
Физетинът е отличен избор за подпомагане на здравословното стареене. Този антиоксидант, който се намира в плодовете и зеленчуците, насърчава естественото елиминиране на стареещите клетки, които вече не са полезни. Въпреки това, физетинът се метаболизира бързо по време на храносмилането. Физетинът също така може да подпомогне здравето на мозъка. Проучвания показват, че той може да защитава деликатните нервни клетки в мозъка.
5. Сенолитични съединения
Когато мислим за здравословното остаряване, се фокусираме върху поддържането на когнитивната функция, сърдечно-съдовото здраве и тонуса на опорно-двигателната система. Важно е да обръщаме внимание и на клетъчното здраве. Всяка функция в нашето тяло зависи от деликатния баланс на клетъчната комуникация. Постоянната работа на клетките води до тяхното стареене, което е естествен процес, при който клетките вече не функционират оптимално. С времето тези стареещи клетки могат да се натрупват и да повлияят на здравите клетки около тях.
Добрата новина е, че има сенолитични съединения като теафлавините от черен чай и кверцетин, които се насочват към стареещите клетки и помагат на тялото да ги управлява. Апигенинът – естествен флавоноид, също е важен за здравословното стареене, тъй като помага за инхибирането на стареещите клетки.
6. Зелен чай
Зеленият чай е пълен с полифеноли – добре познати растителни съединения, които помагат за поддържане на здравословен начин на живот. Най-популярният полифенол в зеления чай е EGCG, който има благоприятни свойства върху организма. Изследванията показват, че EGCG поддържа здравословната клетъчна репродукция, метаболитната функция и сърдечно-съдовото здраве.
За съжаление набавянето на тези предимства не е толкова просто, колкото да смените сутрешното си кафе с чай матча. Една средна чаша чай съдържа само около 150 mg до 300 mg полифеноли, така че ще са необходими много повече от една чаша чай, за да се извлекат ползите от полифенолите в зеления чай. Добрата новина? Можете да си закупите качествени хранителни добавки, които съдържат екстракт от зелен чай.
7. Пикногенол®
Пикногенол® е патентован екстракт от кора на френски морски бор, който предизвиква голям интерес напоследък. Той има мощни ползи за здравословното стареене, сърдечно-съдовото и общото здраве. Съставът му включва процианидини, флавоноиди и други полезни съединения. Пикногенол® може да помогне на тялото да поддържа здравословен възпалителен отговор и да поддържа цялостното здраве. Освен това, той помага за неутрализиране на свободните радикали, които могат да увредят клетките, тъканите, органите и дори ДНК, допринасяйки за процеса на стареене.
8. Масло от крил
Маслото от крил е популярна добавка, която подпомага здравословното стареене. Богато на омега-3 мастни киселини, антиоксиданти и фосфолипиди, то спомага за поддържането на сърдечно-съдовото здраве, подобрява когнитивната функция и намалява възпаленията. Редовната консумация на масло от крил може да подпомогне клетъчното здраве, да насърчи движението на ставите и да поддържа кожата здрава, допринасяйки за цялостното здраве и благополучие с напредването на възрастта.
В заключение
Никога не е твърде късно (или твърде рано) да дадем приоритет на нашето здраве и благополучие. Трябва да изградим подходящ начин на живот, който включва балансирано хранене, редовна физическа активност, качествен сън и ефективно управление на стреса. Допълвайки тези здравословни навици с хранителни вещества и съединения, които ни подкрепят отвътре, ние си даваме възможност да изживеем живота си пълноценно.