Съществуват различни подходи, които могат да ни помогнат да предпазим кожата си от вредните лъчи на слънцето. Кои са те? Предстои да разберем.
Разнообразието прави света красив! Огромната гама от генетични фактори, култури, обичаи, езици и регионални особености създава уникалната идентичност на хората по света. Една от най-видимите характеристики, която ни отличава едни от други е цвета на кожата.
Цветът на кожата има ефект не само върху външния вид, но и върху цялостното здравословно състояние на човека.От предразположеност към поява на фини линии и бръчки до риск от развитие на рак на кожата — пигментацията на кожата изпълнява ключова роля. Сред кавказката популация, меланомът изпъква като най-често срещаното злокачествено заболяване. От друга страна, хората с повишена кожна пигментация на кожата имат „естествена бариера“, която допринася за защита срещу ултравиолетовите лъчи.Тази бариера помага за предотвратяване на прекомерни увреждания, свързани със слънчевата светлина.
Дерматолозите класифицират тена на кожата с помощта на скалата на Фицпатрик като тонът на кожата варира от тип 1 до VI:
- Тип I – Винаги изгаря, никога не почернява
- Тип II – Обикновено изгаря, минимално почернява
- Тип III – Понякога леко изгаряне, равномерно потъмнява
- Тип IV – Изгаря минимално, винаги почернява добре
- Тип V – Много рядко изгаря, почернява много лесно
- Тип VI – Никога не изгаря, никога не почернява
Доказателствата сочат, че увеличеното време, прекарано на слънце, увеличава риска от немеланомен рак на кожата. Хората с увреждане от слънцето могат да претърпят кожни промени, някои от които се наричат актинична кератоза. Това е предраково състояние, което може да се развие в базалноклетъчен и плоскоклетъчен рак на кожата.
Храни, които предпазват кожата от слънцето
Придържането към диета с високо съдържание на антиоксиданти и каротеноиди може да ни помогне да поддържаме кожата си здрава и защитена от вредните въздействия на слънчевите лъчи. Антиоксидантите играят ключова роля в борбата срещу свободните радикали, които се образуват в резултат на излагането на кожата на пряка слънчева светлина. Свободните радикали могат да доведат до увреждания на кожата и да ускорят процеса на стареене. Цветните плодове и зеленчуци като ягоди, боровинки, моркови, спанак и червен пипер са богати на антиоксиданти като витамин С и Е, които могат да подпомогнат за укрепване на кожната бариера.
Каротеноидите също са важни, тъй като те придават на определени плодове и зеленчуци ярки цветове. Те имат способността да абсорбират част от ултравиолетовата радиация, което допълнително помага за предпазването на кожата. Плодове като манго, кайсии и диня, както и зеленчуци като спанак, моркови и тиквички, са добри източници на каротеноиди.
За да подсилим ефекта на диетата, е важно също да се придържаме към здравословни навици: да използваме подходящи кремове за защита от слънцето, да носим защитни облекла и да избягваме най-интензивното слънце през пиковите часове на деня. Комбинацията от правилна диета и предпазни мерки, може да ни помогне да се насладим на слънчевите дни, запазвайки кожата си здрава и блестяща.
Храни, които предпазват кожата от слънцето:
- Горски плодове (високи нива на антиоксиданти)
- Пъпеш (с високо съдържание на витамин С)
- Моркови (богати на каротеноиди)
- Зелени сокове (високи нива на антиоксиданти)
- Кале (богато на каротеноиди)
- Киви (с високо съдържание на витамин С)
- Манго (с високо съдържание на витамин С)
- Портокали (с високо съдържание на витамин С)
- Чушки (богати на каротеноиди)
- Тикви (богати на каротеноиди)
- Спанак (богат на каротеноиди)
- Домати (богати на каротеноиди)
- Диня (високо ниво на антиоксиданти)
Кои хранителни добавки защитават кожата от слънцето?
- Астаксантин
Астаксантинът е червено-оранжев пигмент, който се намира предимно в морски храни като сьомга, скариди, крил, ракообразни, дрожди и определени видове водорасли. Този състав е това, което придава характерния червеникав цвят на рибата сьомга, ракообразните и омарите. През 2011 година беше проведено изследване, което разглежда ползите от астаксантин за защита на кожата. Освен това, през 2013 година друго изследване установи, че този антиоксидант може да помага в предотвратяването на кожен рак, ако се приема редовно.
- Л-карнитин
Л-карнитинът е аминокиселина, която подпомага тялото при транспортирането на мастни киселини към митохондриите, които са „електроцентралите“ на клетките. Често хората със сърдечни заболявания и фибромиалгия приемат L-карнитин, тъй като хранителната добавка помага мускулната функция. Изследванията показват също, че тази съставка може да предпази кожата от увреждания, причинени от слънчевата ултравиолетова радиация.
- Колаген
Научните изследвания ясно показват, че приемът на колаген има множество ползи за кожата. Приемът на хранителната добавка може да бъде изключително полезен за намаляване на видимостта на целулита и бръчките. Също така, този вид добавка може да подобри здравето на косата и ноктите. Има ли колагенът потенциал да предотврати стареенето на кожата? Изследване от 2008 г., заключава, че „колагеновият пептид може да бъде полезен като хранителна добавка за намаляване на уврежданията на кожата, предизвикани от UV-B лъчите и фотостареенето“. Друго изследване, публикувано през 2015 г. в Journal of Cosmetic Dermatology, отчита подобни резултати след перорална употребата на колагенови добавки. Изводът е, че добавките с колаген действително могат да забавят процеса на стареене на кожата. Приемът на колагенови добавки може да помогне за запазването на младежкия външен вид в дългосрочен план.
- Омега-3 мастни киселини
Научните изследвания показват, че омега-3 мастните киселини не само се отразяват положително на сърцето, но също така имат потенциални благоприятни ефекти и в борбата срещу рака на кожата. Омега-3 есенциалните мастни киселини са основно представени от две важни съставки – ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA). Значителен дял от хората в световен план не приемат достатъчно омега-3 мастни киселини чрез храната си. Тези храни включват риба (особено със сортове като скумрия, треска и сьомга), крил, орехи, чиа семена, ленени семена, конопени семена и натто.
Проучване от 2016 година, публикувано в Journal of Clinical Medicine, стига до заключението, че добавките с омега-3 мастни киселини могат да допринесат за намаляването на риска от базалноклетъчен и плоскоклетъчен кожен рак. Това съвпада с резултатите от проучване от 2006 година, което подчертава подобни благоприятни влияния. Препоръчителната доза е около 1000 мг, приемани два пъти на ден.
- Екстрактът от борова кора
Екстрактът от борова кора или Пикногенол помага за защита на кожата от слънцето, като същевременно помага на тялото да възстанови засегнатите тъкани. Неговите силни антиоксидантни ефекти могат да помогнат за защита срещу уврежданията от ултравиолетовата слънчева светлина. Антиоксидантните свойства помагат за защитата на колагена и еластина от оксидативно увреждане – основната причина за стареенето на кожата. Екстрактът от борова кора може да се приема през устата и когато се прилага локално върху лицето.
- Витамин B3 (никотинамид)
Никотинамидът играе важна роля в възстановяването на кожата от уврежданията, причинени от слънчевата светлина. Проучване от 2017 г. показва, че редовният прием на витамин B3 намалява риска от развитие на актинична кератоза, която е предшественик на рака на кожата. Проучване от 2010 г. също подкрепя ползата от витамин B3 за защита на кожата.
- Витамин C
Витамин С, аскорбиновата киселина, е водоразтворим витамин. Той е мощен антиоксидант, който се открива в много пресни плодове и зеленчуци, включително:
- Гуава
- Папая
- Чушки
- Киви
- Портокал
- Ягоди
- Ананас
- Броколи
- Зеле
Консумацията на храни, богати на витамин С, е добър начин за оптимизиране на този важен антиоксидант в организма. Оралният прием на витамин С също има много ползи за кожата. Проучване от 2018 г., при което витамин С се приема перорално заедно с колаген, показва значително подобрение в здравето на кожата само след 12 седмици. В допълнение, прилагането на локален крем с витамин С директно върху лицето и други части на тялото е полезно за защита на кожата от увреждащото въздействие на слънцето.
В заключение
Разполагаме с различни подходи за ефективна защита на кожата от вредните въздействия на слънцето. Омега-3 мастните киселини, витамините и някои екстракти, наред с антиоксидантите и каротеноидите, имат потенциал да предпазват кожата т вредното въздействие на слънцето. Регулярното консумиране на храни, богати на тези съставки, може да подпомогне поддържането на кожната бариера и борбата срещу свободните радикали. Слънцезащитният крем е важно средство за предотвратяване на слънчеви изгаряния. Съчетаването на правилна диета, употребата на слънцезащитни средства и приема на подходящи хранителни добавки може да ни помогне да поддържаме оптималната защита на кожата си.
Източници:
- European Journal of Dermatology. 2018 Apr 1;28(2):186-201. doi: 10.1684/ejd.2018.3251.
- Accessed May 27, 2018 https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/fitzpatrick-skin-types#skin-types
- Yuan J.P., Peng J., Yin K., Wang J.H. Potential health-promoting effects of astaxanthin: A high-value carotenoid mostly from microalgae. Mol. Nutr. Food Res. 2011;55:150–165. doi: 10.1002/mnfr.201000414.
- Rao A.R., Sindhuja H.N., Dharmesh S.M., Sankar K.U., Sarada R., Ravishankar G.A. Effective inhibition of skin cancer, tyrosinase, and antioxidative properties by astaxanthin and astaxanthin esters from the green alga Haematococcus pluvialis. J. Agric. Food Chem. 2013;61:3842–3851. doi: 10.1021/jf304609j
- Chem Biol Interact. 2018 Apr 1;285:40-47. doi: 10.1016/j.cbi.2018.02.034. Epub 2018 Feb 27.
- Schunck M, Zague V, Oesser S, Proksch E. Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology. Journal of Medicinal Food. 2015;18(12):1340-1348. doi:10.1089/jmf.2015.0022.
- Borumand M, Sibilla S. Daily consumption of the collagen supplement Pure Gold Collagen® reduces visible signs of aging. Clinical Interventions in Aging. 2014;9:1747-1758. doi:10.2147/CIA.S65939.
- Skin Pharmacol Physiol. 2014;27(1):47-55. doi: 10.1159/000351376. Epub 2013 Aug 14.
- Schwartz SR, Park J. Ingestion of BioCell Collagen®, a novel hydrolyzed chicken sternal cartilage extract; enhanced blood microcirculation and reduced facial aging signs. Clinical Interventions in Aging. 2012;7:267-273. doi:10.2147/CIA.S32836.
- Inoue, N., Sugihara, F. and Wang, X. (2016), Ingestion of bioactive collagen hydrolysates enhance facial skin moisture and elasticity and reduce facial ageing signs in a randomised double-blind placebo-controlled clinical study. J. Sci. Food Agric., 96: 4077–4081. doi:10.1002/jsfa.7606