Естрогените са група хормони, които играят важна роля за нормалното сексуално и репродуктивно здраве при жените. Яйчниците на жената произвеждат повечето естрогенни хормони, въпреки че надбъбречните жлези и мастните клетки също произвеждат малки количества от тези хормони.
В допълнение към регулирането на менструалния цикъл, естрогенът има важна роля в репродуктивната система, работата на пикочните пътища, сърцето и кръвоносните съдове, костите, мускули и мозъка. Вторичните полови белези също започват да се развиват, когато нивата на естроген се повишат през пубертета. Много системи от органи, включително мускулно-скелетната и сърдечно-съдовата система, както и мозъкът, са подвластни на влиянието на естрогена.
Видовете естроген
Естрогенът съществува в три основни форми, които играят различни роли в различните фази от живота на жената:
- Естрон (E1): Този вид естроген е основната форма, която тялото произвежда след менопаузата. Въпреки че той може да бъде по-слаб в сравнение с естрадиола, естронът все още играе важна роля в поддържането на различни функции в организма след периода на репродукция.
- Естрадиол (E2): Този вид естроген е основният хормон по време на репродуктивните години на жена. Естрадиолът е най-мощният и биологично активен вид естроген. Произвежда се предимно от яйчниците и играе ключова роля в регулацията на множество процеси, включително менструалния цикъл, поддържането на бременността и общото здраве на жената.
- Естриол (E3): Този вид естроген е основният представител по време на бременност. Произвежда се предимно от плацентата и предоставя подкрепа за растежа и развитието на фетуса. Естриолът обикновено е налице в по-големи количества по време на третия триместър от бременността и неговото присъствие е свързано с поддържането на бременността и доброто здравословно състояние на бебето.
Различните форми на естроген съгласуват своите функции, за да подпомагат здравето и репродуктивните процеси в женският организъм.
Функция на естрогена
Естрогенът, както всички хормони, е химически пратеник. Той казва на тялото ви кога да започне и спре процесите, засягащи вашето сексуално и репродуктивно здраве. Тези процеси отразяват важните промени в тялото ви.
- Пубертет: Нивата на естроген се повишават по време на пубертета. Увеличението води до вторични полови характеристики и промени в цялостния състав на тялото
- Менструален цикъл: Заедно с хормоните, произвеждани в мозъка ви (FSH и LH) и прогестерона, естрогенът играе важна роля във вашия менструален цикъл. Тези хормони съществуват съвместно в деликатен баланс, за да поддържат менструацията ви редовна. Естрогенът играе роля в овулацията и удебелява лигавицата на матката (ендометриума), за да я подготви за бременност.
- Бременност и плодовитост: Пикът на естрогена е в дните преди овулацията. Това е вашият най-плодовит период. В същото време естрогенът разрежда цервикалната слуз – това е течността, през която сперматозоидите трябва да преплуват, за да достигнат и оплодят яйцеклетка. Независимо къде се намирате в менструалния си цикъл, наличието на естроген прави половия акт по-приятен. Този хормон поддържа вашите вагинални стени плътни, еластични и добре смазани.
- Менопауза: Нивата на естроген спадат по време на перименопаузата – времето точно преди менопаузата. Перименопаузата може да продължи няколко години преди менопаузата. Обикновено това се случва около 50-годишна възраст. С менопаузата нивата на естроген спадат, а това води до симптоми като вагинална сухота, промени в настроението, нощно изпотяване и горещи вълни.
Как естествено да балансираме хормоните си
Малките и прости промени в начина на живот могат да помогнат за възстановяване на правилните нива на хормоните в тялото. Добре балансираната диета и здравословните навици могат да подобрят хормоналното ви здраве и да ви позволят да се чувствате по-балансирани.
Ето няколко начина да балансирате естествено хормоните си:
- Приемайте достатъчно протеин. Протеините осигуряват аминокиселини, които тялото ви не може да произвежда само, а са необходими за производството на пептидни хормони. Тези хормони играят решаваща роля в регулирането на някои физиологични процеси, включително растежа, енергийния метаболизъм, справянето със стреса и други.
- Спортувайте редовно. Физическата активност влияе върху хормоналното ви здраве. Движението повишава чувствителността на хормоналните рецептори, подпомагайки доставянето на хранителни вещества и хормонални сигнали.
- Поддържайте умерено тегло. Наддаването на тегло е пряко свързано с хормоналния дисбаланс. Затлъстяването е свързано с липсата на овулация при жените. Храненето в рамките на вашия калориен диапазон може да помогне за поддържане на хормоналния баланс.
- По-нисък прием на захар. Минимизирането на приема на добавена захар може да помогне за балансиране на хормоните. Приемът на големи количества захар насърчава инсулиновата резистентност, а приемът на фруктоза е свързан с нарушения в микробиома на червата, което в крайна сметка води до хормонален дисбаланс.
- Намалете стреса. Стресът може значително да навреди на хормоните на тялото по много начини. Работете за намаляване и управление на ежедневния стрес.
- Спете добре. Сънят е един от най-важните фактори за хормоналния дисбаланс. Нивата на хормоните могат да се повишават или да спадат поради качеството на съня.
- Яжте здравословни мазнини. Здравословният прием на мазнини може да поддържа баланса на хормоните, които са свързани с апетита, метаболизма и чувството за ситост.
- Яжте много фибри. Фибрите играят роля в здравето на червата като помагат за регулирането на хормони като инсулин.
Омега 3 мастни киселини и баланса на естроген в организма
Омега-3 мастните киселини се наричат още есенциални мастни киселини. От здравето на мозъка до хормоните, тези мазнини са невероятно полезни за цялостното здраве на организма. Що се отнася до баланса на естроген в организма, някои изследвания показват, че омега-3 мастните киселини могат да имат влияние върху нивата на половите хормони, включително естрогена. Въпреки че механизмите не са напълно изяснени, счита се, че омега-3 мастните киселини могат да повлияят върху производството и метаболизма на естрогена чрез различни пътища. Този потенциален ефект върху естрогена може да бъде свързан с положителни влияния върху здравето на женската репродуктивна система. В допълнение, омега-3 мастните киселини се свързват и с намаляване на възпалителни процеси в организма, които също могат да влияят на баланса на естроген.
Омега-3 за хормонален баланс
Омега-3 може да играе важна роля в хормоналния баланс, главно поради своите противовъзпалителни свойства. Въпреки че приемът на здравословни мазнини е от съществено значение за хормоните, фокусирането върху баланса на съотношението на Омега-3 към Омега-6 е от решаващо значение. Здравословното съотношение на омега-6 към омега-3 е 2:1.
Когато възпалението е повишено, то може да засили активността на ензим, наречен ароматаза. Ароматазата превръща тестостерона в естроген както при мъжете, така и при жените. По този начин възпалението може да доведе до високи нива на циркулиращия естроген и дори да доведе до нисък тестостерон. Състоянието може да доведе до естрогенно доминиране и андрогенен дефицит. Това възпаление може също да попречи на овулацията, която е необходима за поддържането на менструалния цикъл и зачеването.
Омега-3 мастни киселини при менструални спазми и менструални болки
Менструалните спазми обикновено се появяват в долната част на корема и могат да се излъчват към долната част на гърба или бедрата. При състояния като ендометриоза менструалната болка може да бъде значителна и изтощителна.
Простагландините са хормоноподобни съединения, които причиняват контракции на мускулите на матката. Когато нивата на простагландини са високи, появата на менструални спазми е гарантирана. Омега-3 мастните киселини, като ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA), могат да намалят образуването на простагландини от серия 2, които са свързани с възпалителните процеси и мускулни спазми. Вместо това, те могат да насърчат образуването на простагландини от серия 3, които обикновено имат по-слаби възпалителни свойства.